Wisła atrakcje. Co warto zobaczyć w Wiśle i gdzie iść w góry?

Wisła Ławeczka Cieńków
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Wisła to perła Beskidu Śląskiego leżąca w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek. To bardzo atrakcyjne i uniwersalne miejsce, zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Atrakcji tu nie brakuje, a wśród nich są także świetne miejsca dla dzieci. Nawet trasy w otoczeniu gór znajdą się takie przystosowane dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach, np. wyasfaltowana Dolina Białej Wisełki czy łatwa trasa wyasfaltowana z Przełęczy Szarcula na Stecówkę. 

Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami gór, a na szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letniem Schronisku na Stożku. Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak letni Ustroń czy zimowy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej. Zobacz nasz przewodnik po Wiśle, w którym poznasz nie tylko najlepsze atrakcje miasta, ale i pyszne restauracje czy noclegi!



Wisła Krzakoska Skała
Wisła Krzakoska Skała

Atrakcje w Wiśle

Wisła niewątpliwie posiada swój urok, zarówno latem jak i zimą tętni życiem, więc jeśli lubisz gwar uderzaj do centrum, jeśli zaś lubisz spokój, to wybierz zaciszne zakątki w Wiśle, bo i takich nie brakuje. Wisła jest ulubioną miejscowością wypoczynkową mieszkańców Śląska, ze względu na bogatą ofertę noclegową, piękne okolice, ciekawe szlaki turystyczne na okoliczne szczyty i infrastrukturę narciarską. 

Poznaj najlepsze atrakcje Wisły! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji Wisły, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Poniżej znajdziesz je również zaznaczone na mapie.

Bulwar Księżycowy w Wiśle
Bulwar Księżycowy w Wiśle
Jezioro Czerniańskie
Jezioro Czerniańskie

Dolina Białej Wisełki 

Malownicza dolina dostępna nawet dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach, na spacerze towarzyszy Ci przez cały czas płynąca doliną Biała Wisełka, z licznymi niewielkimi kaskadami. Na końcu doliny koniecznie zobaczyć trzeba największe Kaskady Rodła, o wysokości 5 metrów. Dalej szlak już niedostępny dla wózków wiedzie na Baranią Górę. Na miejscu czeka spory parking, płatny ale tani (obsługuje go Straż, która na miejscu oferuje też smaczne domowe obiady). Uwielbiam to miejsce, choć polecam poza ciepłymi weekendami, bo skoro jest to miejsce łatwe i dla wózków, to bywa tłoczno i gwarno. Odwiedziliśmy to miejsce i latem i zimą i muszę przyznać, że zimą nawet bardziej mi się podobało, choć latem też rzeka tworzy miejscami bardzo urokliwe kaskadowe spektakle. Zimą natomiast jest magicznie, spokojnie i tylko od czasu do czasu mija Cię konny kulig 🙂 Szlak niebieski drogą asfaltową biegnie przez 2,6 km, po czym staje się szlakiem terenowym i po jakich 400 metrach są Kaskady Rodła.
Adres: Dolina Białej Wisełki, ul. Biała Wisełka, Wisła Czarne

Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki
Kaskady Rodła w drodze na Baranią
Kaskady Rodła w drodze na Baranią

Barania Góra

Barania Góra (1220 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Wisły, ale też najbardziej magiczna góra Beskidu Śląskiego. Nie wjedziesz tu wyciągiem, ani nie dojedziesz asfaltem, nawet żaden krótki szlak tu nie prowadzi. Trzeba maszerować przynajmniej 2 godziny, by stanąć na szczycie, który w zamian za wysiłek raczy nas cudownymi pejzażami. Już z ziemi są cudne, a dodatkowo stoi tu 15-metrowa wieża widokowa, która daje panoramę 360 stopni. Wokół tylko Ty i góry! No i jeszcze trochę innych turystów, bo Barania chętnie jest odwiedzana, można tu poczuć ducha gór. Z wieży zobaczysz szczyty trzech państw - polskie, słowackie i czeskie. Na pierwszym planie wybija się Skrzyczne i Babia Góra, w dali widać Tatry, słowacką Małą Fatrę, a przy idealnej pogodzie czeskie Jesioniki. 40 minut spaceru poniżej szczytu stoi schronisko na Przysłopie. Najbardziej widokowy szczyt na Baranią to ten zielony z Malinowskiej Skały, ale my podążaliśmy tym niebieskim przez Dolinę Białej Wisełki. Pozwala zobaczyć pod szczytem skałę podobną do tej na Malinowskiej Skale. Poniżej zamieszczam mapę z trasą na Baranią niebieskim szlakiem z Wisły Czarne.



Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra

Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarnem

W Wiśle Czarnem, niedaleko Doliny Białej Wisełki, warto podjechać albo przespacerować się nad Jezioro Czerniańskie z zaporą. To bardzo urokliwe miejsce, śliczne latem, magiczne zimą i bajecznie kolorowe jesienią. Na miejscu czeka niewielki parking. Bardzo lubię ten fragment Wisły, gdzie nie ma już tylu turystów co w centrum, dookoła widać góry, a jednak jest jeszcze łatwo i przyjemnie, szczególnie, jak podróżuje się z dzieckiem. Zapora dostępna jest dla wózków. Widać stąd Zameczek Prezydenta.
Adres: Jezioro Czerniańskie, ul. Czarne, Wisła Czarne

Jezioro Czerniańskie
Jezioro Czerniańskie
Jezioro Czerniańskie
Jezioro Czerniańskie

Wodospad w Wiśle Czarnem

Jeszcze przed Jeziorem Czerniańskim, niemal przy samej drodze, dostępny jest wysoki na 8 metrów wodospad, tworzący malowniczy widok. Ten najsłynniejszy w okolicy wodospad nazywany jest Wiślańską Niagarą. Spada w dół z dużym hukiem, a okoliczne betonowe murki sprawiają, że można go zobaczyć z różnych perspektyw. Obok czeka spory, bezpłatny parking oraz duży hotel, latem bywa tu dużo ludzi. Jeszcze 10 lat temu było tu bardziej dziko, dziś komercja się wciska coraz bardziej, ale to nadal urokliwy zakątek Wisły, szczególnie poza ciepłymi weekendami.
Adres: Wodospad, ul. Czarne, Wisła Czarne

Wisła wodospad
Wisła wodospad
Wodospad w Wiślę
Wodospad w Wiślę

Zameczek Prezydenta RP i Zamek Górny w Wiśle Czarnem

Jak widać, koniecznie trzeba odwiedzić tę część Wisły, bo obfituje w atrakcje. Zameczek Prezydenta Ignacego Mościckiego z 1930 roku położony jest jeszcze za Jeziorem Czerniańskim, ciekawa jest architektura tej budowli, choć tak właściwie stoją tu dwa zamki - tzw. Zameczek i Zamek Górny.
Adres: Zameczek, ul. Zameczek, Wisła Czarne

Wisła zamek prezydencki
Wisła zamek prezydencki
Wisła Czarne
Wisła Czarne

Ławeczka na Krzakoskiej Skale

Krzakoska Skała leżąca na wysokości 730 m n.p.m. zwana jest również Skałą na Kobylej. Ta wielka skała o wysokości około 10 metrów to jeden z największych tworów tego typu w Beskidzie Śląskim. Znajduje się przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły Dziechcinki na szczyt Wielkiego Stożka. Ze szczytu skały roztaczają się piękne widoki na Wisłę oraz pasmo CzantoriiRównicy. W 2020 roku na Krzakoskiej Skale stanęła ławeczka miłości i teraz jeszcze chętniej to miejsce jest odwiedzane przez turystów.



Ławeczka na Krzakoskiej Skale
Ławeczka na Krzakoskiej Skale

Ławeczka Cieńków

Na Cieńkowie Niżnym, obok Rancza Cieńków stoi ławeczka wiślańska z motywem niedźwiadka. Jest tak pięknie położona, że każdy chce na niej usiąść. A to o tyle łatwe, że pod nią podjechać można samochodem, na parking pod Ranczo. Dodatkowo wjeżdża tu kolejka linowa i prowadzi żółty szlak z Wisły Czarne. To piękna baza na spacer żółtym szlakiem na Cieńków Pstrzedni i dalej na inne szczyty. Pasą się tutaj często owce, konie i krowy. Miejsce jest wyjątkowo urokliwe i romantyczne.

Ławeczka Cieńków
Ławeczka Cieńków

Stożek Wielki

Stożek Wielki ma wysokość 978 m n.p.m., to popularny szczyt zarówno latem, jak i zimą, w Paśmie Czantorii, na granicy Polski i Czech. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego, stożkowatego kształtu, za sprawą którego wydaj się znacznie wyższy niż jest faktycznie. Wiedzie tu sporo szlaków, w tym czerwony Główny Szlak Beskidzki. Pod szczytem stoi 100-letnie schronisko - najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim. Oferuje bogaty bufet i cudne widoki. A kawałek dalej działa Ośrodek Narciarski Stożek z wyciągiem. Dość szybko zajdziesz tu zielonym lub niebieskim szlakiem z Wisły Głębce.

Stożek
Stożek
Stożek Wielki
Stożek Wielki

Cieślar

Cieślar (920 m n.p.m.) to bardzo widokowy szczyt , który wznosi się między Wielkim Soszowem, a Małym Stożkiem. Wierzchołek poznasz po rozległej polanie z cudnym pejzażem beskidzkich szczytów i Tatr w oddali. Znajdziesz tu tablicę ze zdjęciem i opisem okolicznych wzniesień. Usiądziesz tu na ławce wiślańskiej, jednej z kilku ustawionych na okolicznych wierzchołkach. Sama w sobie jest piękna, a do tego oferuje malowniczy pejzaż.

Przez szczyt Cieślara biegnie granica państwowa polsko-czeska. Wzdłuż niej biegną znakowane szlaki turystyczne: polskie czerwone i czeskie niebieskie. Góra wznosi się ponad czeskim Nydkiem. Klikając w niebieski link Cieślar powyżej, znajdziesz trasę i mapkę naszej pętli liczącej około 12 km.

Cieślar
Cieślar
Cieślar
Cieślar
Cieślar
Cieślar

Soszów Wielki

Soszów Wielki (886 m n.p.m.) to interesujący szczyt, który oferuje kolej linową, stację narciarską i jedno z najstarszych schronisk w tym paśmie. Ponadto stoi tu ławeczka wiślańska.



Soszów wznosi się pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Ponad Wisłą i czeskim Nydkiem, gdyż grzbietem biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami. Wiedzie tu również Główny Szlak Beskidzki. Klikając w niebieski link Soszów Wielki powyżej, znajdziesz trasę i mapkę naszej pętli liczącej około 12 km.

Soszów
Soszów
Soszów
Soszów
Soszów
Soszów
Soszów
Soszów

 

Malinowska Skała

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to bardzo widokowy i popularny wśród turystów szczyt tej części Beskidów. Wznosi się w głównym grzbiecie Baraniej Góry, około 6 km od Szczyrku. Wychodnia skalna na szczycie stała się symbolem pasma. Zobaczysz stąd jak na dłoni Skrzyczne i inne okoliczne wierzchołki.

Najszybciej na Malinowską Skałę dojdziesz czerwonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Salmopolskiej. Ta trasa na szczyt liczy 4 km. Pokonasz ją wg znaków w 1,5 godziny, latem nawet szybciej.  Klikając w niebieski link Malinowska Skała powyżej, znajdziesz trasę i mapkę naszej wyprawy.

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała

Czupel

Czupel o wysokości 882 metry n.p.m. to bardzo ciekawy, choć niepozorny górski szczyt. Nie pomyl go z innym Czuplem - najwyższym wzniesieniem Beskidu Małego.



Czupel "śląski" czy też wiślański, bo leży w całości na terenie tego miasta, to rozległy masyw znajdujący się w Paśmie Baraniej Góry. Stanowi część Beskidów Zachodnich. Na ostrym wierzchołku stoi ławeczka z pięknym górskim pejzażem.

Ławeczka na Czuplu
Ławeczka na Czuplu
Czupel Wiślański
Czupel Wiślański

Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt w paśmie Równicy. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda osada znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Tutaj na szczycie stoją właśnie trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości. 

Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim). Na szczycie stoi Telesforówka, bufet z pięknym widokiem i czerwonym garbusem.

Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Łatwa i piękna trasa z Przełęczy Szarcula na Stecówkę

Trasa jest przyjemna, a spacer w jedną stronę trwa około godziny. Rozpoczyna się za Wisłą Czarne, trzeba samochodem przejechać koło Zameczku Prezydenta i zatrzymać się na parkingu na Przełęczy Szarcula. Tu zostawiamy samochód i pieszo idziemy na Stecówkę w Istebnej. Droga wiedzie asfaltem, gdzie ruch odbywa się tylko dla mieszkańców, więc można przejechać nawet wózkiem z malutkim dzieckiem. Alternatywą jest biegnący obok czerwony Główny Szlak Beskidzki, nim również podobnie wypada czas przejścia trasy. Przy drodze asfaltowej można na początku trasy spotkać wieżę/ambonkę widokową z panoramą Jeziora Czerniańskiego i beskidzkich szczytów. Na Stecówce czeka drewniany kościółek oraz bacówka.

Przełęcz Szarcula
Przełęcz Szarcula
Wisła zimą
Wisła zimą

Deptak i rynek w Wiśle

W centrum Wisły czeka pełen turystów deptak z góralskimi knajpami i fastfoodem oraz straganami, a dalej Rynek z kramami z rękodziełem, fontanną i Domem Zdrojowym. W środku tego budynku znajduje się Informacja Turystyczna oraz rzeźba Adama Małysza z białej czekolady. To nie jest moja ulubiona część Wisły, zwykle tłoczna, trochę kiczowata, szczególnie na deptaku. Wolę albo pospacerować nad rzekę albo w ogóle uciekać do innych fragmentów Wisły, bardziej górskich.
Adres: Rynek - Plac Bogumiła Hoffa, deptak - ul. 1 Maja



Lubisz fajne ciuchy sportowe?
W sklepie Limango znajdziesz wiele pięknych ubrań, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Wisła centrum
Wisła centrum
Wisła rzeżba Adama Małysza z czekolady
Wisła rzeżba Adama Małysza z czekolady

Amfiteatr i Park Kopczyńskiego w Wiśle

W zrewitalizowanym Parku Kopczyńskiego w centrum Wisły stoi zmodernizowany Amfiteatr, w który latem odbywa się sporo ciekawych imprez plenerowych, a jeszcze dalej ścieżki spacerowe prowadzą nad rzekę Wisłę, na Bulwar Księżycowy, do Alejki Podań i Legend czy do Zabytkowego Parku Przygód.
Adres: Amfiteatr, dojście poprzez rynek

Wisła aimfiteatr
Wisła aimfiteatr

Szlak Niedźwiadka w Wiśle

Na pewno nie raz widziałeś kamienne niedźwiadki w Parku Kopczyńskigo w centrum Wisły, za kościołem ewangelickim. Sprawiły one, że misiu stał się oficjalną maskotką Wisły, a w 2018 roku powstał nawet Szlak Niedźwiadka. Coraz więcej miejsc w Wiśle zdobią figurki kamiennych niedźwiadków, a wszystkie wykonane są z miejscowego piaskowca godulskiego, bardzo trwałego, wydobywanego w gminie Brenna. Każdy miś nawiązuje do miejsca, w którym stanął. Gdzie spotkacie wiślańskie niedźwiadki? 

  • Niedźwiadki w Parki Kopczyńskiego
  • Niedźwiadek przy deptaku, ul. 1 Maja
  • Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym, ul. 1 Maja 69
  • Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady i Kawy Mount Blanc, ul. 1 Maja 66c
  • Niedźwiadek przy Chacie Olimpijczyka Jasia i Helenki, ul. Bursche 33
  • Niedźwiadek przy górnej stacji Skolnity, ul. Kolejowa
  • Niedźwiadek przy Moto Parku Pod Piramidą, ul. Kamienna 19
  • Niedźwiadek przy Jonidle, ul. Wyzwolenia
  • Niedźwiadek przy wodospadzie "Wiślańska Niagara", ul. Czarne
Niedźwiadki w Wiśle
Niedźwiadki w Wiśle

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle

Centrum Edukacji Ekologicznej to  ładnie zrewitalizowana przestrzeń edukacyjno - rekreacyjna, powstała na terenie ośrodka sportowego Jonidło, niecałe 3 km od centrum Wisły. Pochodzisz tu po kładce ponad stawem, przejdziesz mostem wiszącym ponad rzeką Wisłą i dowiesz się kilku ciekawostek o przyrodzie. Bardzo przyjazne miejsce na spacery, również z wózkiem.
Adres: Centrum Edukacji Ekologicznej, Ośrodek Jonidło, ul. Wyzwolenia

Wisła zrewitalizowany Park
Wisła zrewitalizowany Park
Wisła
Wisła

Myśliwski Zameczek Habsburgów

Jedną z ciekawszych atrakcji architektonicznych w Wiśle jest Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, zwany też bardziej słusznie Pałacykiem. Stoi dziś w centrum Wisły stanowiąc jej ozdobę i zarazem enklawę starego budownictwa wiślańskiego. To nie znaczy jednak, że Habsburgowie polowali w tym miejscu, w centrum miasteczka. To nie jest pierwotne miejsce powstania budowli. Pałacyk stał niegdyś na polanie Przysłop, wśród lasów Beskidu Śląskiego, a zbudowano go w 1898 roku dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Gościł tu koronowane głowy, z którymi uwielbiał strzelać do głuszców. Przebywał tu m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern. Habsburgowie korzystali z pałacyku do I wojny światowej, a w 1986 roku ten myśliwski pałacyk przeniesiono do centrum Wisły, gdzie siedzibę ma oddział PTTK. Obiekt jest dostępny przez cały rok. Piękny pałacyk leży dziś na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Adres: Zameczek Habsburgów, ul. Lipowa 4

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Muzeum Beskidzkie mieści się w centrum Wisły, w zabytkowym budynku dawnej karczmy z 1794 roku. W Karczmie schronienie znajdowali wierni przybywający na nabożeństwa z odległych miejsc oraz dzieci uczęszczające do ewangelickiej szkoły. Dziś Muzeum prezentuje kulturę i tradycje górali śląskich. Zobaczysz tu stałą wystawę o historii regionu, z wystrojem tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Prezentowane są tu również wystawy czasowe - głównie z rzeźbą i obrazami lokalnych artystów.
Adres: Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, ul. Stellera 1



Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Chata Kocyana w Wiśle

Drewniana Chata Kocyana pochodzi z 1930 roku i została przeniesiona z Wisły Czarnego, z Osiedla Borowina na Nową Osadę, gdzie ją zrekonstruowano. Od 1987 roku działa tu Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana. Chałupę tworzą dwie izby połączone przelotową sienią. W większej izbie urządzono ekspozycję rzeźb Jana Kocyana oraz dawne naczynia - żelazne garnki, formy na masło czy drewniane łyżki. W sieni zobaczysz dawne narzędzia bednarskie, kołodziejskie i stolarskie, zaś w drugiej izbie prezentowana jest współczesna twórczość ludowej sztuki Beskidu Śląskiego. 
Adres: Chata Kocyana, ul. Bajcary 6, Wisła, Nowa Osada

Skolnity Ski&Bike Park

Całoroczny, nowoczesny ośrodek rowerowo-narciarski i rekreacyjny w samym centrum Wisły, położony koło skoczni narciarskich Centrum. Znajduje się raptem 70 metrów od Centrum Przesiadkowego i nazywany jest „Dachem Wisły” bo z góry roztacza się zapierająca dech panorama miasta. Kompleks powstał w 2015 roku na stoku Góry Skolnity (762 m n.p.m.), a górna stacja wyciągu z 4-osobową kanapą znajduje się na wysokości 660 m n.p.m. Położenie na północnym stoku sprawia, że śniegu tu nie brakuje i długo się utrzymuje. Wspomniana kolej krzesełkowa ma długości 800 metrów, a dodatkowo powstały tu 2 trasy narciarskie o różnym stopniu trudności (1100 metrów i 980 metrów) oraz wyciąg taśmowy dla dzieci (70 metrów). Trasy są oświetlone i naśnieżane. Przy górnej stacji kolei przygotowana została łączka szkoleniowa z wyciągiem taśmowym. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska. Dodatkowo przez cały rok przy górnej stacji zapraszają jednokierunkowe trasy rowerowe o łącznej długości około 9 km i różnym stopniu trudności (wyciąg przewozi rowery). U góry czeka też całoroczna zagroda z alpakami i osiołkiem, aleja rzeźb oraz plac zabaw.
Adres: Skolnity, ul. Kolejowa

Skolnity w Wiśle
Skolnity w Wiśle

Ośrodek Narciarski Stożek

Przy schronisku na Stośku Wielkim, ponad Wisłą Łabajowa działa ośrodek narciarski z całorocznym wyciągiem krzesełkowym i zróżnicowanymi trasami zjazdowymi oraz snowparkiem. Na miejscu jest szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
Adres: ON Stożek, ul. Zjazdowa 11

Potrzebujesz odzieży narciarskiej?
W sklepie Outhorn znajdziesz wiele ładnych rzeczy, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Stożek
Stożek

Stacja Narciarska Soszów

Wisła Jawornik, ul. Cieślarów 30 - stacja Soszów oferuje 5 wyciągów narciarskich, w tym 1 wyciąg krzesełkowy 4-osobowy (815 m) i 4 orczykowe, 6 tras naśnieżanych i oświetlonych. Działa szkoła narciarska.

Stacja Narciarska Cieńków

Wisła Malinka, ul. Malinka 8 - stacja Cieńków oferuje 3 wyciągi narciarskie, w tym 1 wyciąg krzesełkowy 4-osobowy (1000 m) i 2 wyciągi talerzykowe. Przy wyciągach powstały piękne trasy narciarskie, naśnieżne, ratrakowane i oświetlone. Działa Przedszkole narciarskie (wyciąg taśmowy, trasa i karuzela), SnowPark, szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Stacja Narciarska Nowa Osada

ul. Partyzantów 24 - stacja Nowa Osada oferuje wyciąg krzesełkowy 4-osobowy i wyciąg talerzykowy, 4 trasy naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Dostępna jest Poducha Pneumatyczna do Freestyle. Działają szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Skocznia narciarska w Wiśle Malince
Skocznia narciarska w Wiśle Malince

Narciarstwo w Wiśle

Na terenie Wisły działa wiele wyciągów narciarskich krzesełkowych, orczykowych i talerzykowych. Stoki są przystosowane do organizowania narciarskich i snowboardowych mistrzostw, zimowych konkurencji i zawodów dla sportowców początkujących i zaawansowanych. Niektóre stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Dla zawodowców ważne staną się skocznie narciarskie - w Wiśle-Malince i Centrum oraz doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe na Kubalonce. Ogromną atrakcją są również zimowe kuligi w zaprzęgach konnych, np. w malowniczej Dolinie Białej Wisełki. Na czele ośrodków narciarskich stoją obecnie Skolnity w Centrum, Ośrodek Cieńków, Klepki w Wiśle Malince czy ON Stożek.

Wisła skocznia
Wisła skocznia

Gdzie zjeść i spać w Wiśle

Wisła to bardzo popularna miejscowość beskidzka, dlatego miejsc oferujących noclegi jest mnóstwo i to w różnym standardzie, od pokoi gościnnych, przez ośrodki wypoczynkowe po nowy, olbrzymi, 5-gwiazdkowy Hotel Crystal Mountain, który od niedawna góruje nad Wisłą. My możemy polecić Wam dwa hotele 3-gwiazdkowe, w których ceny Cię nie zabiją, bardzo wygodnie się wyśpisz z dodatkowymi atrakcjami, a ponadto bardzo smacznie zjesz. 

Pierwszym z nich jest Hotel Premium w Wiśle Kopydło, który świetnie nadaje się na rodzinne pobyty. Jak wiele takich obiektów, oferuje płatną strefę Spa, a także bezpłatną strefę rekreacji z jacuzzi, saunami i grotą solną. Fajny sposób na regenerację po górskich trudach. Ale to, co nas tu najbardziej urzekło, to restauracja rekomendowana przez "Żółty Przewodnik" Gault & Millau. Jest świetna, można tu np. skosztować steków z amerykańskiej lub argentyńskiej wołowiny, ale ja zachwycałam się piersią z kaczki i ręcznie lepionymi kopytkami oraz rozgrzewającym kremem z dyni. Również carpaccio z buraka - rewelacja. Do tego pyszne wino i niewiarygodnie smaczny sernik autorski, który na pierwszy rzut oka bardziej lody niż sernik przypomina. Pokój z wystrojem klasycznym miał wszystko, co potrzebne do odpoczynku, a dodatkowo wodę mineralną i czajnik z zestawem kaw oraz herbat. Rano oczywiście przywitaliśmy dzień pysznym śniadankiem. Uwielbiam śniadania hotelowe, bardzo bogate i dające energię do wczesnych godzin popołudniowych. 

Drugim hotelem jest Hotel Pod Jedlami - duży, dawny ośrodek wypoczynkowy dla Ślązaków, dziś ładnie rewitalizowany. Góruje ponad centrum Wisły, na zboczu góry Jarzębatej, przy szlaku turystycznym na Trzy Kopce Wiślańskie. Wnętrza są urządzone w nowoczesnym stylu, a dodatkowo w pokoju urzekł nas widok z balkonu - na Wisłę, pięknie oświetlony wieczorem ośrodek Skolnity czy Czantorię. Nie lada gratką jest hotelowa restauracja Jedli w Wiśle. Serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej, w tym również takie, jakie jadano w Wiśle na początku XX wieku. Z radością skosztowaliśmy tych specjałów - serka koniakowskiego, sycącego żurku z ziemniakami jak pianka, wybornych gołąbków z kaszą i szarpaną kaczką oraz rozpływających się żeberek długo pieczonych. Restauracja nie jest bardzo droga, a z deptaku w Wiśle przyjdziesz tu w 15 minut. W hotelu czeka bilard i ping pong, można też skorzystać odpłatnie z zabiegów i wanien do hydroterapii. W pokoju typu standard wszystko w jak najlepszym porządku, też był czajnik z zestawem kaw i herbat, woda mineralna, a dodatkowo lodówka. 

Na mieście trzeba odwiedzić kultową Cukiernię u Janeczki, która od niedawna oferuje czekoladowe figury. Zaś na Cieńkowie Niżnym warto wstąpić do Rancza Cieńków z dobrym jadłem i pięknym widokiem.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

 

Hotel Premium
Hotel Premium
Hotel Premium
Hotel Premium
Hotel Pod Jedlami i restauracja Jedli w Wiśle
Hotel Pod Jedlami i restauracja Jedli w Wiśle

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Love Wisła
Wisła
Wisła
Cieńków
Dolina Białej Wisełki
Barania Góra
Stok przy niebieskim szlaku na Stożek
Wisła
Wisła
Wisła zimą
Przełęcz Szarcula
Wisła
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Przełęcz Szarcula
Wisła Czarne
Wisła Czarne
Jezioro Czerniańskie w Wiśle
Wisła deptak nad Wisłą
Deptak nad Wisłą
Jezioro Czerniańskie
Wisla centrum
Wisła
kuligi w dolinie białej wisełki
Kaskady Rodła
Wisła Pałacyk Habsburgów
Wisła Karczma Drewutnia
Ciuchcia Martusia
koniki
Aleja Legend i Podań w Wiśle
Bulwar Księżycowy
Wisła pomnik misia
Wisła
Muzeum Beskidzkie
Wisła
Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Wisła zimą
Wisła zimą Przełęcz Szarcula
Krzakoska Skała
Wisła
Wisła
Wiadukt w Dziechcince
Wisła
Wisła wodospad
Wisła
Jezioro Czerniańskie
Wisła
Wisła
Wisła
Wisła
Wisła
Wisła
Wisła
Dolina Białej Wisełki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 304)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Wisła jest bardzo ciekawym miejscem dla rodzin i nie tylko, wokół można wybrać się na ładne, bardziej lub mniej wymagające trasy górskie, a w samym mieście czekają muzea z folklorem, ciekawe knajpki, rękodzieło i inne atrakcje 🙂 Można tu również uprawiać narciarstwo. Minusem jest spora ilość turystów, zarówno latem jak i zimą, dlatego warto wybrać się w mniej popularne zakątki Wisły. Wisła i Beskid Śląski to najbliższe nam góry, także bywamy tutaj dość często 🙂
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Kiedyś Mekka każdego śląskiego turysty, nie byłem tam od wielu lat z powodów korków na wlocie do miasta. Jeśli ktoś jeszcze nie był to polecam , wodospad, zameczek.
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Lubię Wisłę od zawsze. Co dwa trzy lata sprawdzamy z mężem co nowego się pojawiło lub co się zmieniło. Brawo za przebudowę dróg, choć korki straszne. Centrum Wisły oferuje coraz więcej. Szkoda tylko że rozwój na centrum się kończy. Gdyby tak zainwestować w innych miejscach Wisły to było by się gdzie ruszyć. Szlaki do wędrówek przy głównych drogach bez chodnika? Czasem aż smutno się robi, że tylko na centrum polegacie. Okoliczne góry też mają trochę do zaoferowania.
Avatar użytkownika Musa
Musa

Niedawno zostało otwartejeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Wiśle, a mianowice Ochrowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Zwiedziłem to miasto ale było to bardzo dawno temu. Teraz jakoś nie było okazji

Bogusia75

Blisko, przyjemnie i wszystko w zasięgu!!

Marta

Zimą dla narciarzy ok ...ale jak ktos nie korzysta ze stoków to miasteczko jak wiele innych szału nie ma 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024