Beskid Śląski. Szczyty, szlaki, atrakcje i ławeczki Beskidu Śląskiego

Stary Groń
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Beskid Śląski to bardzo popularne i lubiane pasmo górskie, leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najbardziej znane szczyty tej części Beskidów to Skrzyczne (1257 m n.p.m.), wznoszące się ponad Szczyrkiem oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.), "sąsiadka" Wisły. Skrzyczne to najwyższy wierzchołek Beskidu Śląskiego, należący do Korony Gór Polski. Można się na niego łatwo i szybko dostać za sprawą całorocznej kolei linowej Skrzyczne. Beskid Śląski stanowi ulubiony górski region dla Ślązaków, którzy wybierają się tutaj często na weekendowe wyprawy. Zarówno latem, jak i zima, kiedy działa tu mnóstwo ośrodków narciarskich.

Wędrówki po tutejszych szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami. To wspaniała okazja, by naładować baterie pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał. Jest piękny i atrakcyjny o każdej porze roku. Znajdziesz tu miejsca komercyjne, ale również zaciszne, gdzie można odsapnąć od miasta, na łonie natury. W ciszy i spokoju. Zobacz, jak wiele może zaoferować Ci Beskid Śląski!



Cieńków
Cieńków
Cieńków w Beskidzie Śląskim
Cieńków w Beskidzie Śląskim

Atrakcje w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to obszar świetnie przygotowany dla turystów pod każdym względem. Nikt nie będzie się tu nudził. Bardzo dobrze oznakowane i malowniczo poprowadzone szlaki turystyczne, wyznaczone punkty i wieże widokowe, ambitne trasy rowerowe, parki linowe czy kąpiele w górskich rzekach i strumykach to główne letnie atrakcje. W sezonie zimowym czekają tu liczne wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe, a nawet gondole. Do tego dobrze przygotowane trasy zjazdowe o różnych poziomach trudności. Dla dzieci w wielu miejscach przygotowano ogródki narciarskie z taśmociągami i karuzelami narciarskimi. W kilku miejscach przygotowane są też trasy biegowe.

Na szlakach spotkamy ciekawe zabytki architektury. Nie tylko murowane świątynie i drewniane kościółki, ale również tradycyjne chaty góralskie, dwory czy pałace. Oczywiście za tym wszystkim podąża rozwijająca się wciąż infrastruktura w postaci noclegów, gastronomii czy wszelakich wypożyczalni sprzętu i instruktażu. Poznaj najlepsze atrakcje Beskidu Śląskiego! Jeśli interesuje Cię bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę.

Hala Skrzyczeńska
Hala Skrzyczeńska
Beskid Śląski - szlak na Klimczok
Beskid Śląski - szlak na Klimczok

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim

Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Można łatwo go osiągnąć nawet zimą, korzystając z dwuetapowej kolei linowej Skrzyczne. Zdobycie góry pieszo nie należy do najprostszych zadań. Możesz wybrać jeden z kilku szlaków, z których najszybszy jest niebieski szlak z centrum Szczyrku. Pamiętaj, że jest też najbardziej stromy! Bardzo widokowy jest natomiast szlak zielony z Malinowskiej Skały na Skrzyczne. Do niej natomiast dojdziesz czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej. Na wierzchołku Skrzycznego czeka schronisko oraz świetnie przygotowane trasy narciarskie. Widoki przy dobrej pogodzie zapierają dech. Nam trafiła się śnieżyca.

Skrzyczne
Skrzyczne
Skrzyczne
Skrzyczne
Skrzyczne
Skrzyczne

 



Kolej Skrzyczne i trasy narciarskie

Nowoczesna kanapa 4-osobowa wywozi turystów i narciarzy na górę przez cały rok. Trwa to niespełna 30 minut. Na 2 odcinkach, z przesiadką na Jaworzynie. Na stoku Skrzycznego poprowadzono ponad 10 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności. odchodząc niebieskim szlakiem zimą pamiętaj, że musisz przeciąć trasę. Uważaj, by nie przeszkodzić narciarzom i nie stać się ich ofiarą.
Adres: Kolej Skrzyczne, ul. Myśliwska 45, Szczyrk

Skrzyczne
Skrzyczne

Barania Góra w Beskidzie Śląskim

Barania Góra (1215 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Jest to dość wymagająca królowa okolica, ponieważ zmusza do dość długiego marszu. Można ją zdobyć niebieskim szlakiem z Wisły Czarne, przez dolinę Białej Wisełki i Kaskady Rodła. Można też atakować ją czerwonym szlakiem z Węgierskiej Górki albo zielonym szlakiem z Malinowskiej Skały. Wszędzie trzeba się nachodzić, aby dotrzeć do wierzchołka. A tam czekają przepiękne widoki. Już z powierzchni ziemi, a jest też dostępna bezpłatna wieża widokowa. Niby niewysoka, ale sprawia, że pojawia się panorama 360 stopni! Widać stąd szczyty trzech państw - polskie, słowackie i czeskie.

Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra

Dolina Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim

Jedno z moich ulubionych miejsc w Beskidzie Śląskim. Dostępne jest nawet dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ niebieski szlak biegnący przed dolinę na jej terenie przez 2,6 km jest wyasfaltowany. Przez to idealnie nadaje się dla wózków. Spacerowi towarzyszy szemrzący potok z kaskadami. Najbardziej okazałe kaskady zobaczyć można na końcu trasy. Kaskady Rodła tworzą tu wodospad o wysokości 5 metrów. U wlotu Doliny czeka duży parking, płatny, ale tani. Koło parkingu można zjeść smaczne, domowe obiady w remizie strażackiej.
Adres: Dolina Białej Wisełki, ul. Biała Wisełka, Wisła Czarne

Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki

Stożek w Beskidzie Śląskim

Stożek Wielki (978 m n.p.m.) to kopulasty szczyt graniczny w Paśmie Czantorii. Piękne można stąd podziwiać pejzaże górskie. Zarówno z dojściowego szlaku zielonego, jak i spod schroniska. A schronisko już samo w sobie jest niemałą atrakcją, bo liczy 100 lat i jest efektowne. To najstarszy obiekt tego typu w polskiej części Beskidu Śląskiego. Czekają tu pokoje, tenis stołowy i bogaty bufet, z pomidorową czy żurkiem. Wspomniany szlak zielony biegnie z Wisły Głębce, podobnie jak niebieski. My jednak zdobyliśmy szczyt innym, znacznie dłuższym szlakiem niebieskim z Wisły Dziechcinki, przez Krzakoską Skałę i Stożek Mały.



Stożek
Stożek

Czantoria w Beskidzie Śląskim

Czantoria (995 m n.p.m.) to popularny szczyt ponad Ustroniem. To narciarska góra, ale zarazem często odwiedzany szczyt również latem. Z racji wygodnej i nowoczesnej kolejki linowej oraz dodatkowych atrakcji na szczycie. Już na górnej stacji kolejki czyli na Polanie Stokłosica czeka Sokolarnia z ptakami drapieżnymi, bufet, trasy narciarskie i leżaki bezpłatne, a także letni tor saneczkowy. Zaś na położonej 30 minut pieszo dalej Czantorii Wielkiej stoi wieża widokowa. Wysoka na prawie 30 metrów. Znajduje się już po stronie czeskiej i jest płatna, ale można kupić bilet w złotówkach. Roztacza się z niej fantastyczna panorama 360 stopni. Jeszcze dalej, 10 minut spacerkiem, znajdziesz Kolibę czyli polski bufet ze smażonym serem.

Na Czantorię wejdziesz czerwonym, stromym szlakiem wzdłuż kolejki linowej. Odcinek z górnej stacji na szczyt nie jest mocno stromy. Prowadzi tu również żółty szlak z Ustronia centrum przez Małą Czantorię. Ten jest dużo łagodniejszy.

Czantoria
Czantoria
Czantoria Wielka
Czantoria Wielka
Czantoria Wielka
Czantoria Wielka

Sokolarnia na Czantorii

Na polanie Stokłosica, czyli przy górnej stacji kolejki Czantoria, znajdziesz ciekawą Sokolarnię. Mieszka tu kilkadziesiąt ptaków drapieżnych. Masz tu niecodzienną możliwość zobaczyć je z bliska. Niewielka pustułka, maleńka pójdźka, sowy śnieżna czy puchacz i płomykówka. Sokoły, jastrzębie, rarogi. Wreszcie orzeł przedni i bielik. To niesamowita sprawa. Obiekt jest całoroczny.

Sokolarnia na Czantorii
Sokolarnia na Czantorii
Beskid Śląski atrakcje, Sokolarnia na Czantorii
Beskid Śląski atrakcje, Sokolarnia na Czantorii

Malinowska Skała w Beskidzie Śląskim

Malinowska Skała  (1152 m n.p.m.) to bardzo lubiany szczyt przez turystów. Rozległa, bezleśna partia szczytowa odsłania cudowną panoramę na Beskidy, Tatry i inne pasma. Na wszystkie 4 strony świata! Dojść tutaj też nie jest bardzo trudno. W 1,5 godziny zdobędziesz szczyt czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej, na którą można wjechać samochodem. Po drodze można wstąpić do Jaskini Malinowskiej o pionowym zejściu. Z wierzchołka możesz podążać zielonym szlakiem kolejne 1,5 godziny na Skrzyczne. Na Przełęczy Salmopolskiej czeka parking, latem płatny.

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała

Ławeczka Cieńków w Beskidzie Śląskim

Ławeczka na Cieńkowie to najpopularniejsza ławeczka widokowa w Beskidzie Śląskim. Stoi na Cieńkowie Niżnym (720 m n.p.m.), na terenie Wisły i oferuje śliczne pejzaże. Obok zaprasza Ranczo Cieńków. To malowniczy grzbiet Cieńkowski. Jedno z ciekawszych miejsc Beskidu Śląskiego. Ławeczka dostępna jest praktycznie dla każdego, bo można tu wjechać samochodem. Dojeżdża tu również kolejka krzesełkowa z Wisły Malinki i dochodzi szlak żółty z Wisły Czarne.



Ławeczka Cieńków
Ławeczka Cieńków
Ranczo Cieńków
Ranczo Cieńków

Krzakoska Skała z ławeczką

Krzakoska Skała to wysoka na 10 metrów skała, wisząca na Kobylej ponad Wisłą. To jeden z większych tworów tego typu w Beskidzie Śląskim. Znajduje się przy niebieskim szlaku na Stożek Wielki, wiodącym z Wisły Dziechcinka PKP. Ze szczytu skały roztacza się ładny widok na Wisłę oraz Równicę i Czantorię. Od 2020 roku widok ten urozmaica ławeczka miłości. Miejsce jest bardzo przyjemne, a ławeczka dodatkowo podbiła jego atrakcyjność. Poza szlakiem można się tutaj dostać drogą asfaltową.

Ławka na Krzakoskiej Skale
Ławka na Krzakoskiej Skale

Cieślar z ławeczką

Cieślar (920 m n.p.m.) to bardzo widokowa góra Beskidu Śląskiego. Wznosi się w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka, między Wielkim Soszowem, a Małym Stożkiem. Wierzchołek poznasz po rozległej polanie, z cudnym pejzażem beskidzkich szczytów i Tatr w oddali. Znajdziesz tu tablicę z opisem okolicznych wzniesień, które podziwiać możesz z kolejnej ławeczki wiślańskiej.

Przez szczyt Cieślara biegnie granica państwowa polsko-czeska. Wzdłuż niej biegną znakowane szlaki turystyczne: polskie czerwone i czeskie niebieskie. Góra wznosi się ponad Wisłą i czeskim Nydkiem.

Cieślar
Cieślar
Widok z Cieślara
Widok z Cieślara

Soszów z ławeczką, koleją i schroniskiem

Soszów Wielki (886 m n.p.m.) to interesujący szczyt w Beskidzie Śląskim. Oferuje kolej linową, stację narciarską i jedno z najstarszych schronisk w tym paśmie. Ponadto stoi tu ławeczka wiślańska. Soszów wznosi się w paśmie Stożka i Czantorii, pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Ponad Wisłą i czeskim Nydkiem. Wiedzie tędy Główny Szlak Beskidzki.

Schronisko na Soszowie
Schronisko na Soszowie
Soszów
Soszów

Czupel z ławeczką w Beskidzie Śląskim

Czupel o wysokości 882 metry n.p.m. to ciekawy, choć niepozorny i mało popularny górski szczyt. Nie pomyl go z innym Czuplem - najwyższym wzniesieniem Beskidu Małego. Czupel "śląski" czy też wiślański, bo leży w całości na terenie miasta Wisła, to rozległy masyw znajdujący się w Paśmie Baraniej Góry. Na samej górze, dość ostro zakończonej, stanęła ławka. Jedna z kilku w Wiśle z niedźwiadkiem, bo to charakterystyczny symbol Wisły. Nie szukaj tu bufetu, a tym bardziej schroniska. Na ławce można sobie za to zrobić fajny piknik z własnym prowiantem.



Czupel
Czupel
Czupel
Czupel

Skolnity Ski&Bike Park

W centrum Wisły, przy skoczniach narciarskich, powstał w 2015 roku nowoczesny ośrodek narciarsko-rowerowy. Jest całoroczny i stale się rozwija. Na szczyt góry turystów wozi wyciąg z 4-osobową kanapą. Do dyspozycji zimą są trasy narciarskie, a w sezonie cieplejszym trasy rowerowe, rozpoczynające się przy górnej stacji kolejki. Rowery również wjeżdżają koleją. Trasy są jednokierunkowe i mają w sumie blisko 9 km. Dodatkowo na górze powstało mini zoo, a wkrótce ma stanąć wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew. Podobna jak wieża w Krynicy, bo to ta sama Grupa Pingwina, z którą nuda się nie uda.

Klimczok w Beskidzie Śląskim

Klimczok to popularny wierzchołek, najczęściej zdobywany od strony Szczyrku, niebieskim lub zielonym szlakiem. Oba szlaki są bardzo widokowe, ale zielony jest łagodniejszy. Prowadzą one z centrum. Na niebieski najlepiej wejść przy Sanktuarium na Górce w Szczyrku, zaś na zielony w Szczyrku Biła. Pod szczytem dostępne jest schronisko, a na samym wierzchołku warto poczytać ciekawe i śmieszne sentencje.

Beskid Śląski, Klimczok
Beskid Śląski, Klimczok
Beskid Śląski, Klimczok
Beskid Śląski, Klimczok

Błatnia w Beskidzie Śląskim

Błatnia (917 m n.p.m.) wznosi się ponad Doliną Wapienicy i ponad miejscowością Brenna. Wierzchołek, grzbiety i południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku pokryte są ciągiem polan. Do II wojny światowej wykorzystywane były tradycyjnie przez pasterzy. Pierwotna nazwa góry brzmiała "Błotny", a po I wojnie światowej ustaliła się nazwa Błatnia, gwarowo Błatnio. Obecnie znów powraca się do starej nazwy Błotny. Pod szczytem stoi schronisko, a dojdziesz tu najszybciej zielonym szlakiem z Brennej, po drodze mijając malowniczo położoną bacówkę na Polanie Szarówka.

Błatnia
Błatnia
Błatnia
Błatnia

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

Stary Groń (792 m n.p.m.) to malowniczy, łatwo dostępny i atrakcyjny szczyt w Beskidzie Śląskim. Wznosi się ponad Brenną, z której można tu dojść zaledwie w godzinkę, zielonym szlakiem z Brennej Leśnicy. Na wierzchołku możesz podziwiać ładne panoramy dzięki wieży widokowej, a także odpocząć, a nawet przenocować w ogólnodostępnej bacówce. To wymarzone miejsce na piknik, na drewnianych ławach albo na kocyku, na rozległej polanie.

Beskid Śląski atrakcje, Stary Groń
Beskid Śląski atrakcje, Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń

Hala Jaworowa w Beskidzie Śląskim

Hala Jaworowa to przepiękne, kameralne miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić, jeśli kochasz góry. Hala zwana też Polaną Kotarską, czy Polaną na Kotarzu, rozciąga się na wysokości 820-920 m n.p.m. To rozległa polana, na bocznym grzbiecie Kotarza. Wznosi się ponad Brenną, skąd dostaniesz się tutaj szlakiem niebieskim. Zachwycą Cię tutaj cudowne widoki!



Hala Jaworowa to dawny teren wypasu owiec. Obok Starego Gronia był to w przeszłości największy ośrodek szałaśniczy w Brennej. Pierwszy szałas wzmiankowany był już tu w 1689 roku. Wypas trwał do lat 60. XX wieku. Dzisiaj nadal okazjonalnie spotkasz tu owce, a ich widok w tym miejscu chwyta za serce i idealnie komponuje się z otoczeniem. Na stoku stoi bacówka z ławami na zewnątrz.

Hala Jaworowa
Hala Jaworowa
Hala Jaworowa
Hala Jaworowa

Chata Grabowa w Beskidzie Śląskim

Chata Grabowa w Brennej to prywatne schronisko położone na wysokości 850 metrów n.p.m., u stóp szczytu Grabowa (907 m n.p.m.). To prawie zupełnie płaski i zalesiony odcinek głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, leżącego pomiędzy Przełęczą Salmopolską i Kotarzem. Schronisko mieści się w pięknie odrestaurowanej, drewnianej góralskiej chacie z 1920 roku. Chata jest fantastycznie położona, z pięknym widokiem na góry. Można go podziwiać z wielkiego tarasu. Budynek otacza Ogród Bajek.

Chata Grabowa i Ogród Bajek
Chata Grabowa i Ogród Bajek
Chata Grabowa
Chata Grabowa

Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to łatwy szczyt w paśmie Równicy. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. Dlatego na szczycie stoją trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości.

Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim). Na górze czeka bufet Telesforówka, w którym kupisz napoje i słodycze oraz proste dania jak zupy, bigos czy naleśniki. Miejsce oferuje też kawę i ciasto. W wakacje działa codziennie, ale poza wakacjami tylko w weekendy i wybrane dni wolne, np. podczas Majówki. Stoi tu charakterystyczny garbusek pomalowany na czerwono. Polana szczytowa oferuje piękne pejzaże.

Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Równica w Beskidzie Śląskim

Równica to bardzo popularny szczyt, bo niemal na samą górę prowadzi asfaltowa droga z Ustronia. Równica oferuje wiele atrakcji rodzinnych oraz smaczne jadło w kilku karczmach. Znajduje się tu również schronisko turystyczne. Nie każdy wie, że wierzchołek góruje jeszcze wyżej. Jest zalesiony i niezbyt widokowy, dlatego nie aż tak często odwiedzany przez turystów, jak wypłaszczenie pod schroniskiem. Stąd można podziwiać ładne widoki, choć nie spektakularne. To idealny szczyt dla rodzin z młodszymi dziećmi.
Adres: Równica, ul. Równica, Ustroń



Równica
Równica
Gościniec Równica
Gościniec Równica

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Na stoku Równicy w Ustroniu przez cały rok dostępny jest fajny, przyrodniczy park rodzinny. Ze zwierzętami swobodnie poruszającymi się po lesie lub w zagrodach. Wśród nich zobaczysz sarny, jelenie, daniele, dziki czy ptactwo. Wielką ciekawostką są tu pokazy ptaków drapieżnych. Dla dzieci to wielka frajda obcować tak blisko ze zwierzętami. Tym bardziej, że można je karmić zakupioną tutaj karmą.
Adres: Leśny Park, ul. Zdrojowa 16, Ustroń

Leśny Park Niespodzianek
Leśny Park Niespodzianek
 Leśny Park Niespodzianek
Leśny Park Niespodzianek

Ochodzita w Beskidzie Śląskim

Ochodzita to malowniczy szczyt w Koniakowie. Bardzo łatwo dostępny, gdyż niemal na górę wiedzie droga asfaltowa. Powstał tu wyciąg orczykowy dla narciarzy, a niemal pod samym wierzchołkiem stoi klimatyczna karczma o tej samej nazwie. Z Ochodzity rozciąga się ładna, szeroka panorama.

Beskid Śląski z Ochodzity
Beskid Śląski z Ochodzity

Wodospad w Wiśle

W Wiśle Czarne, jeszcze przed Jeziorem Czerniańskim, warto zatrzymać się przy drodze. Spada tu bowiem kilkumetrowy wodospad na Wisełce, tworząc malowniczy widok. To najwyższy wodospad w Beskidzie Śląskim, liczy 8 metrów wysokości. Powyżej tej potężnej kaskady rozlewa się staw. Niedawno powstał tu duży hotel.
Adres: Wodospad, ul. Czarne, Wisła Czarne

Wisła wodospad
Wisła wodospad

Łatwa trasa z Przełęczy Szarcula na Stecówkę

To propozycja godzinnej, łatwej trasy w otoczeniu beskidzkich lasów i ładnych, górskich widoków. Można podążać szlakiem czerwonym lub równolegle biegnącą trasą asfaltową, wyłączoną z ruchu samochodowego (poza mieszkańcami). Tym samym jest ona dostępna nawet dla wózków. Przy tej trasie można skorzystać z niewysokiej wieży widokowej, która pozwala podziwiać Jezioro Czerniańskie i okoliczne szczyty.

Podczas śnieżnej zimy lepiej wybrać drogę asfaltową. Jest zwykle pokryta śniegiem, ale szlak jest wtedy raczej nie przetarty. Na Przełęczy Szarcula, ponad Wisłą Czarne, czeka parking bezpłatny, a na Stecówce stoi ładny drewniany kościółek. Element Szlaku Architektury Drewnianej. Do tego prywatne schronisko, a kawałek dalej bacówka, gdzie wypasa się znów tradycyjnie owce. Są też oczywiście widoki na góry.
Adres: Przełęcz Szarcula, ul. Szarcula, Wisła

Stecówka
Stecówka
Stecówka
Stecówka

Kozia Góra w Bielsku Białej

Kozia Góra to niewysoki szczyt (683 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim, wznoszący się ponad Bielskiem. Można tu szybko i przyjemnie dojść, np. żółtym szlakiem z Olszówki Dolnej przez Las Cygański. To godzinny spacer, idealny dla rodzin nawet z dziećmi. Na szczycie czekają górskie pejzaże, drewniana wiata widokowa i schronisko Stefanka, z zagrodą kóz oraz placem zabaw.

Kozia Góra
Kozia Góra
Kozia Góra
Kozia Góra

Główny Szlak Beskidzki

Przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki. Najdłuższy szlak górski w Polsce, liczący ponad 500 km. Rozpoczyna się w Ustroniu, na stokach Równicy, a kończy dopiero w Bieszczadach, w miejscowości Wołosate.

Główny Szlak Beskidzki, Beskid Śląski
Główny Szlak Beskidzki, Beskid Śląski

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle

Ładnie i ciekawie zrewitalizowana przestrzeń edukacyjno - rekreacyjna, na terenie ośrodka sportowego Jonidło. Około 3 km od centrum Wisły. Znajdziesz tu efektowną, drewnianą kładkę nad stawem, przejdziesz mostem wiszącym ponad rzeką Wisłą i dowiesz się różnych ciekawostek o przyrodzie. Miejsce dostępne jest dla wózków.
Adres: Centrum Edukacji Ekologicznej, Ośrodek Jonidło, ul. Wyzwolenia, Wisła

Wisła Jonidło
Wisła Jonidło
Wisła Jonidło
Wisła Jonidło

Dziewięćsił Festiwal

Dziewięćsił Festiwal to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu. Od razu zaaranżowana z tak wielką pompą, że na pewno zagości na długie lata w tym regionie. Na przełomie maja i czerwca przyciągać będzie wiele osób, które chętnie zgłębiają kulturę i tradycje miejscowych górali. Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. 9 sił Festiwal to wspólne Święto dwóch regionów - Beskidów i śląska cieszyńskiego. Grany jest w dziewięciu lokalizacjach i niesie ze sobą moc atrakcji! Najbliższy Festiwal 9 sił odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2024!

Cięcina
Cięcina

Popularna Wisła

"Perłą" Beskidu Śląskiego jest Wisła. Ta miejscowość przyciąga liczne rzesze turystów. Wspaniałe atrakcje, ładna zabudowa, bliskość pięknych szczytów czy przepływająca tędy królowa rzek polskich, Ciche zakątki, skocznia narciarska w Malince oraz zaludniony deptak i Rynek. To wszystko może zaoferować Wisła, a przecież dodatkowego smaczku i niesamowitej popularności tej miejscowości dodaje słynny mieszkaniec tego zakątka Polski, Adam Małysz. Doczekał się tu czekoladowej rzeźby stojącej w Domu Zdrojowym. Nie dziwi więc, że centrum Wisły w sezonie letnim przypomina bardziej nadmorski kurort niż górską wioskę. Poza centrum polecam Wisłę Czarne z kaskadami Rodła, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Wisła
Wisła

Narciarski Szczyrk

Pobliski Szczyrk prym wiedzie natomiast zimą. To właśnie tutaj, na stokach Skrzycznego, ulokowało się najwięcej wyciągów narciarskich w regionie i poprowadzono najwięcej tras zjazdowych na Podbeskidziu. Ponad 60 km! Tutaj też działa największy ośrodek narciarski - Centralny Ośrodek Sportu z kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Nic dziwnego, że w czasie zimy Szczyrk zamienia się w kłębowisko szusujących na stokach amatorów białego szaleństwa.

Sanktuarium na Górce, Szczyrk
Sanktuarium na Górce, Szczyrk
Stara Karczma Szczyrk
Stara Karczma Szczyrk

Beskidzka Trójwieś

Jeśli natomiast wybierasz się w góry po to, by odpocząć od zgiełku i tłumu miasta, a do tego fascynuje Cię góralska kultura i tradycja, z pewnością spodoba Ci się Beskidzka Trójwieś. Czyli Istebna, Jaworzynka z Trójstykiem i koronkowy Koniaków. Te rejony są mniej oblegane przez turystów, toteż życie toczy się wolniejszym rytmem. Tutaj owce wypasają się na łąkach, a babulinki heklują koronkowe arcydzieła. Liczne galerie lokalnych artystów i izby pamięci pozwalają zatrzymać się na chwilę i podumać nad życiem oraz wszechobecną sztuką i folklorem.

Okoliczne doliny i grzbiety kryją jeszcze inne ciekawe miejscowości, jak Ustroń z popularną Równicą i narciarską Czantorią czy Brenna z Błatnią i Halą Jaworową. Dlatego warto odwiedzić Beskid Śląski, aby samemu się przekonać, ile radości może dać człowiekowi obcowanie z przyrodą, górami i ich mieszkańcami.

Koniaków - Koczy Zamek
Koniaków - Koczy Zamek

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Możliwości noclegowe są tutaj nieograniczone. Schroniska, bacówki, pensjonaty, pokoje gościnne, wreszcie hotele. My polecamy Hotel Premium w Wiśle Kopydło, który świetnie nadaje się na rodzinne pobyty. Oferuje płatną strefę Spa oraz bezpłatną strefę rekreacji z jacuzzi, saunami i grotą solną. Ale to, co nas tu najbardziej urzekło, to restauracja rekomendowana przez "Żółty Przewodnik" Gault & Millau. Jest świetna, można tu np. skosztować steków z amerykańskiej lub argentyńskiej wołowiny, ale ja zachwycałam się piersią z kaczki i ręcznie lepionymi kopytkami oraz rozgrzewającym kremem z dyni. Rewelacyjne było carpaccio z buraka. Do tego pyszne wino i niewiarygodnie smaczny sernik autorski, który na pierwszy rzut oka bardziej lody niż sernik przypomina. Pokój z wystrojem klasycznym miał wszystko, co potrzebne do odpoczynku, a dodatkowo wodę mineralną i czajnik z zestawem kaw oraz herbat. Rano przywitaliśmy dzień pysznym śniadaniem bufetowym.

W Wiśle dobrze wspominamy też Hotel Pod Jedlami. To duży, dawny ośrodek wypoczynkowy dla Ślązaków, dziś ładnie zrewitalizowany. Góruje ponad centrum Wisły, na zboczu góry Jarzębatej, przy szlaku turystycznym na Trzy Kopce Wiślańskie. Wnętrza są urządzone w nowoczesnym stylu, a dodatkowo w pokoju urzekł nas widok z balkonu na Wisłę i pięknie oświetlony wieczorem ośrodek Skolnity czy Czantorię. Nie lada gratką jest hotelowa restauracja Jedli w Wiśle. Serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej, w tym również takie, jakie jadano tu na początku XX wieku. Z radością skosztowaliśmy tych specjałów - serka koniakowskiego, sycącego żurku z ziemniakami jak pianka, wybornych gołąbków z kaszą i szarpaną kaczką oraz rozpływających się żeberek długo pieczonych. Restauracja nie jest bardzo droga, a z deptaku w Wiśle przyjdziesz tu w 15 minut. W hotelu czeka bilard i ping pong, można też skorzystać odpłatnie z zabiegów i wanien do hydroterapii. W pokoju typu standard wszystko w jak najlepszym porządku, też był czajnik z zestawem kaw i herbat, woda mineralna, a dodatkowo lodówka. 

W Szczyrku wybraliśmy Hotel Elbrus, który dumnie góruje w samym centrum, naprzeciw skoczni Skalite. Widok z pokoju na Skrzyczne jest wspaniały, ponadto hotel oferuje kameralny basen z jacuzzi, strefę saun i Spa. Zimą narciarze mogą liczyć w hotelu na pomieszczenie na sprzęt. Jedzenie w hotelu jest lekkie, smaczne i zdrowe, a pokoje są czyste i komfortowe, z czajnikiem oraz zestawem herbat i kawy.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Hotel Premium w Wiśle
Hotel Premium w Wiśle
Hotel Premium w Wiśle
Hotel Premium w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle
Hotel Pod Jedlami w Wiśle

 

Hotel Elbrus w Szczyrku
Hotel Elbrus w Szczyrku
Hotel Elbrus w Szczyrku
Hotel Elbrus w Szczyrku

Filmy z Beskidu Śląskiego

Zapraszam na nasz najnowszy film z Beskidu Śląskiego. Jesienny Grzbiet Cieńkowski, Gawlasi i Magurka Wiślańska.

Zobacz też nasze filmy z zimowego Beskidu Śląskiego. Na początek 3 szczyty: Barania Góra, Czantoria i Stożek Wielki

Tutaj piękna Malinowska Skała

Na koniec Stecówka, Jezioro Czerniańskie i Wodospad na Wiśle

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Beskid Śląski Hala Jaworowa
Szyndzielnia
Szyndzielnia
Hala Skrzyczeńska
Barania Góra
Stożek
Wisła
Krzakoska Skała
Czantoria
Barania Góra
Hala Skrzyczeńska
Cieńków w Beskidzie Śląskim
Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne
Schronisko Klimczok
Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne
Schronisko PTTK Skrzyczne
Rownica
Wisła
Pierwsza panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne
Panorama na szlaku w stronę Malinowskiej Skały
Małe Skrzyczne
Przed nami Magurka Wiślańska
W stronę Zielonego Kopca
Kilmczok
Kilmczok
Skrzyczne spod Klimczoka
Schronisko Klimczok
Na Równicy
na szczycie Równicy
kuligi w dolinie białej wisełki
Skrzyczne - Kotlina Żywiecka
Barania Góra
Wisła
Jaworzynka
Trójstyk
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Skocznia narciarska w Wiśle Malince
Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim
Stożek
Oświetlone Skolnity
Beskid Śląski
Wisła
Stary Groń
Cieńków
Beskid Śląski, Gawlasi
Malinowska Skała
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 140)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024