Dolny Śląsk. Atrakcje, które warto zwiedzić

Samotnia w Karkonoszach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Dolny Śląsk jest uwielbiany przez turystów i wcale mnie to nie dziwi. Sama bardzo lubię ten region, jest tak wielki i atrakcyjny, że zwiedzać można go wiele razy, a i tak nie poznasz go wystarczająco dokładnie. My podróżowaliśmy po Dolnym Śląsku niejednokrotnie i poznaliśmy wiele jego urokliwych zakątków, a nadal mam wielkiego smaka na kolejne odkrywanie i pewien niedosyt, bo niektóre jego fragmenty pozostają jeszcze dla nas niezdobyte. Mimo to mogę z powodzeniem polecić Wam najlepsze atrakcje Dolnego Śląska, przeczytaj ten przewodnik, by lepiej zaplanować weekend albo i dolnośląskie wakacje! Obszar ten należy do Śląska, zachowując przy tym swoją odrębność - historyczną i kulturową. Dolny Śląsk obejmuje aż trzy województwa - w całości dolnośląskie i częściowo opolskie oraz lubuskie.

Szczeliniec Wielki - Małpolud
Szczeliniec Wielki - Małpolud

Atrakcje na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków i pałaców, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór - Sudetów rozciągających się na południu regionu i składających się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Wiedzie tędy czerwono znakowany Główny Szlak Sudecki. Ale zdarzają się na Dolnym Śląsku i podziemia, i atrakcje typowo rodzinne czy mobilizujące do aktywności, jak kajaki, pontony oraz rowery. Poznaj najlepsze atrakcje Dolnego Śląska, które koniecznie musisz odwiedzić! Najpierw przedstawiamy Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę atrakcji, która przenosi do szczegółowego opisu. 



  • Karkonosze ze Śnieżką
  • Góry Stołowe ze Szczelińcem i Błędnymi Skałami
  • Zoo Wrocław z Afrykarium
  • Zamek Czocha
  • Zamek Książ
  • Dolina Baryczy
  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku
  • Jaskinia Niedźwiedzia
  • Zamek Grodno
  • Wodospad Kamieńczyka
  • Zamek Grodziec
  • Twierdza Srebrna Góra i Trasy Enduro
  • Zamek Bolków
  • Ostrów Tumski
  • Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
  • Dolina Pałaców i Ogrodów
  • Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
  • Bazylika w Krzeszowie
  • Stara Kopalnia w Wałbrzychu
  • Kompleks Riesie - Sztolnie Walimskie i Podziemia Zamku Książ
Śnieżka
Śnieżka

1. Karkonosze ze Śnieżką na Dolnym Śląsku

Karkonosze to najwyższy, a przy tym najciekawszy fragment Sudetów. To prastare góry, których pilnuje Liczyrzepa - duch gór. Największą sławą cieszy się tu oczywiście Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m. Nie jest może ona zawrotna, ale i tak jest to najwyższy punkt Dolnego Śląska, a dodatkowo wcale nie tak łatwo go zdobyć, bo trzeba się sporo nachodzić (nie licząc możliwości podjechania wyciągiem na Kopę). Śnieżka i inne cenne fragmenty Karkonoszy objęte są ochroną w formie Karkonoskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, ze szczytu roztacza się wspaniała panorama, sięgająca nawet 200 km. Ale jest i kruczek, niestety Śnieżka jest dość kapryśną królową Sudetów i często bywa zamglona. Nam na szczęście udało zaznać się tych cudnych widoków. Podchodziliśmy z pięciolatką szlakiem niebieskim z Karpacza, koło Kościółka Wang i przez cudowne schronisko Samotnia. Jest to trasa długa ale łatwa, wejście trwa około 3 godziny, ale warto! Inne ciekawe miejsca w Karkonoszach to Szrenica, Mały i Wielki Staw czy trasy w Jakuszycach.

Śnieżka
Śnieżka
Karkonosze
Karkonosze
Śnieżka
Śnieżka

2. Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami

Góry Stołowe zachwycają swym kształtem i niecodzienną formą. To najbardziej oryginalne góry na Dolnym Śląsku, wznoszące się w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Skąd ich nazwa? Ano z daleka płaskie szczyty wyglądają właśnie jak stół. Ale nie to przyciąga najbardziej w te góry. Fantastyczne ostańce o niesamowitych kształtach zachęcają do penetracji tego zakątka. Koniecznie odwiedzić trzeba Błędne Skały - taki swoisty labirynt skalny, gdzie miejscami trzeba wręcz przeciskać się przez skałki. Portfel odczuje tą wizytę, bo płaci się i za parking i za wstęp, ale polecam to miejsce! Oczywiście na zdobycie czeka tu również Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Podejście kamiennymi, zabytkowymi schodami jest już kultowe i nie sprawi wielkich trudności nawet dzieciom kilkuletnim. Pod schroniskiem jest świetna platforma widokowa, ale ja zachęcam, by wejść też na płatną trasę na szczycie, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Bilety nie są drogie, a ostańce bardzo ciekawe, tutaj schował się na przykład słynny Małpolud 🙂

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Błędne Skały
Błędne Skały

3. Zoo z Afrykarium we Wrocławiu

Wrocławskie Zoo znalazło się na trzecim miejscu wśród atrakcji Dolnego Śląska, bo Afrykarium wyniosło tą miejscówkę na światowym poziom, ale ponadto to ukłon w stronę dzieci. Sama mam 3 córki i wiem, że rodzinne atrakcje na trasie zwiedzania są bardzo ważne, a nie znam dziecka, które by nie lubiło zwierząt 🙂 Zoo Wrocław to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, otwarty już w XIX wieku. I można by pomyśleć, że przez to jest przestarzałe, ale wcale tak nie jest. Wiele tutaj się robi, aby wybiegi były pomysłowe i przyjazne dla zwierząt. Samo Afrykarium natomiast sprawia, że szczęka opada, takie zoo chcemy podziwiać i odwiedzać w Polsce!
Zoo Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5, Wrocław

Zoo Wrocław
Zoo Wrocław
Zoo Wrocław
Zoo Wrocław

4. Zamek Czocha

Zamek Czocha to chyba najbardziej tajemniczy zamek na Dolnym Śląsku. Choć położony dość na uboczu, przyciąga licznie turystów i mało kto o tym zamku nie słyszał. Jest stary, mroczny i widać to już na pierwszy rzut oka. To intrygująca przygoda penetrować jego zakamarki wśród murów pamiętających jeszcze XIII wiek. Dziś zamek przebudowany jest w stylu romantycznym, ale czuć tu jeszcze aurę średniowiecza, do której zresztą lubiano nawiązywać przy odbudowach na przełomie XIX i XX wieku. Zamek Czocha otwarty jest na turystów, dziedziniec dostępny jest bezpłatnie, natomiast po wnętrzach prowadzi odpłatna trasa turystyczna. Ponadto w murach urządzono restaurację i hotel. Tak, jak wiele obiektów dziś, również Zamek Czocha oferuje nocne zwiedzanie, przyprawiające o dreszczyk emocji. W dzień zaś wyrusz na podbój okolicy, która przedstawia się bardzo malowniczo, z Jeziorem Leśniańskim i innymi zamkami - Świecie czy Gryf.
Zamek Czocha, Leśna



Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zapora na Jeziorze Leśniańskim
Zapora na Jeziorze Leśniańskim

5. Zamek Książ i jego okolica

Cudny Zamek Książ to dolnośląski hit, sławą sięgający nawet poza granice naszego kraju. To trzeci największy zamek w Polsce, po zamku w Malborku i zamku na Wawelu. Uchodzi też zdecydowanie za jeden z najpiękniejszych. Niezwykle okazały, o bogatych dziejach, oferuje przepiękne wnętrza z najbardziej zdobną Salą Maksymiliana, a wokół zamku rozciągają się wspaniałe ogrody. Warto i dalej zajrzeć, do Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie czeka Mauzoleum Hochbergów, ciekawe ścieżki wśród przyrody i ruiny zamku Stary Książ. Pod zamkiem Książ od niedawna zwiedzić można podziemną trasę należącą do Kompleksu Riese, a kilka kilometrów dalej, w ramach tego samego biletu Palmiarnię w Lubiechowie
Zamek Książ, ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ

6. Dolina Baryczy

Dolina Baryczy to nasze niedawne odkrycie, które mnie oczarowało. To przyrodniczy raj nieco na północ od Wrocławia. Niesamowite, jak blisko wielkiego miasta, ledwie 40 minut jazdy samochodem, można natknąć się dziką krainę słynącą z ptaków i karpi. Nie każdy sobie zdaje sprawę, ale pewnie nieraz jedliście milickiego karpia podczas Wigilii. Stawy Milickie - serce Doliny Baryczy, to miejsce niezwykłe, które służyło już mnichom w czasach średniowiecza. To oni właśnie założyli pierwsze stawy, bo postne jedzenie było ich codziennością. Mieli jednak o tyle łatwo, że bobry z ogonem pokrytym łuskami również uznali za ryby 😉 Ale wracając do Doliny Baryczy, gorąco polecam Wam ten rozkoszny zakątek, nad stawami spotkasz niecodzienne ptaki - czaple białe i siwe, żurawie, mewy, całe mnóstwo kaczek i oczywiście łabędzie. O wschodzie słońca cudownie przelatywały nam nad głowami, żerując nad stawami. O ile sercem przyrodniczym są tutaj właśnie Stawy Milickie, o tyle głównym miastem jest Milicz z Muzeum Bombki i ładnym pałacem w parku. Ruiny pałacu i ceglana wieża zachwycają też w Żmigrodzie. A jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, zdziwisz się, jakie fajne trasy rowerowe i kajakowe czekają w Dolinie Baryczy.

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy

7. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Nie trzeba było długo czekać na kolejną, świetną miejscówkę rodzinną w tym zestawieniu najlepszych atrakcji Dolnego Śląska. Kopalnia Złota, choć może na pierwszy rzut oka się tak nie wydaje, idealnie nadaje się na podróże z dziećmi, sprawdziliśmy na sobie. Nie mam tutaj na myśli najmłodszych maluszków, w wózkach, ale już kilkulatki docenią to miejsce. Istniała tu prawdziwa kopalnia złota i podczas zwiedzania poznaje się realia ciężkiej pracy w tej kopalni, ale przewodnicy robią to tak przyjaźnie i z taką dawką humoru, że zwiedzanie Kopalni Złota to prawdziwa przyjemność. Idzie się chodnikiem Śmierci, jedzie się pomarańczowym podziemnym pociągiem, podziwia jedyny w Polsce podziemny wodospad, a to nadal nie wszystko. Po wizycie w Kopalni weź też dzieci do pobliskiej Średniowiecznej Osady Górniczej, gdzie siłą własnych mięśni uruchomicie "stare" machiny.
Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok

Kopalnia Złota
Kopalnia Złota
Średniowieczna Osada Górnicza
Średniowieczna Osada Górnicza

8. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Na Dolnym Śląsku nie można pominąć Jaskini Niedźwiedziej. Nie wybieraj się tam jednak w ciemno, termin najpierw trzeba zarezerwować! To, obok Jaskini Raj w Chęcinach, najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Zachęcam Cię do jej poznania, bo kryje cudowne nacieki. Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na terenie rezerwatu w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, dlatego samochód należy zostawić obok Muzeum Ziemi na parkingu i dalej podążać spacerkiem około 20 minut. Przed jaskinią czeka plac zabaw.
Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno 18, Stronie Śląskie



Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

9. Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to kolejne miejsce, które leży na terenie rezerwatu i trzeba przejść krótkim spacerkiem (z wózkiem będzie trudno, podobnie jak na zamku), około 10 minut pod górkę z parkingu w centrum wioski. Niech Cię to nie zniechęca, zamek jest piękny i stary i odkryje przed Tobą swe cudne oblicze, jeśli dasz mu szansę 🙂 Zamek dolny dostępny jest bezpłatnie, możesz tutaj zjeść, zaś na zamek górny trzeba wykupić bilet i przejść trasę z przewodnikiem. Już od XIX wieku zamek Grodno dostępny jest dla turystów, co jest niemałą ciekawostką. Dziś, poza starymi murami, zobaczysz tu loch ze szkieletem księżniczki, piękny widok z wieży i Centrum Bioedukacji Multimedialnej. Koniecznie zajrzyj też nad Jezioro Bystrzyckie z ciekawą ścieżką prowadzącą przez most, na której usłyszysz multimedialny śpiew ptaków. Jezioro jest pięknie położone, a do tego oferuje piaszczystą plażę, sprzęt wodny i hotel dodatkowo z domkami letniskowymi.
Zamek Grodno, Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

10. Wodospad Kamieńczyka

Były już Karkonosze, ale wróćmy do nich na chwilę, by zobaczyć przepiękny Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. To najwyższy wodospad w Karkonoszach, a co za tym idzie w całych Sudetach, w których zobaczyć można jeszcze kilka innych ciekawych wodospadów, np. Wodospad Podgórnej. Do Wodospadu Kamieńczyka trzeba podejść z płatnego parkingu, np. przy ulicy Turystycznej w Szklarskiej Porębie. To spacerek lekko pod górę, około 30 minut. Na miejscu trzeba wykupić bilet, w ramach którego wypożycza się też kask. Metalową kładką przytwierdzoną do skał podchodzi się pod wodospad. Jest to ciekawa przygoda, niezbyt trudna i straszna, ale niosąca pewną dawkę adrenaliny. Spokojnie dadzą radę już 4-5-latki 🙂 Próg Wodospadu Kamieńczyka znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a sam wodospad spada w dół do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka trójstopniową kaskadą wysoką na 27 metrów. Widok jest naprawdę warty zachodu!
Wodospad Kamieńczyka, dojście od ul. Turystycznej lub Sikorskiego, Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej

11. Zamek Grodziec z Krainą Wygasłych Wulkanów

Dolnośląska Kraina Wygasłych Wulkanów to unikat w Polsce. Znajduje się ona w okolicy Gór Kaczawskich pozwala podziwiać gołoborza bazaltowe i inne arcyciekawe osobliwości geologiczne, jak Organy Wielisławskie. Na wygasłym wulkanie stoi też Zamek Grodziec - ciekawe miejsce dla turystów. Zamek jest bardzo oryginalny i trudno pomylić go z innymi. To mroczne, średniowieczne zamczysko, sterczące na bazaltowym stożku o wysokości 389 m n.p.m. Podobnie, jak Śnieżka, jest to tzw. wierzchołek wybitny, co oznacza, że wynosi się wyraźnie ponad teren okolicy, a więc daje piękne, odległe widoki! Ale i samo zwiedzanie zamku daje niezłe wrażenia, te stare, ciemne mury pokonuje się samodzielnie, można zajrzeć w każdy kąt, choć miejscami niewiele widać, bo nie w każdy kąt dociera światło. Bardzo klimatycznie jest ma Grodźcu, a w piwnicach urządzono jeszcze salę tortur. No nie wiem czy w takim razie przekonam Cię do spania w zamkowej wieży w Grodźcu 😉
Zamek Grodziec, Grodziec 111, Zagrodno

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

12. Twierdza Srebrna Góra i Trasy Enduro

U wlotu do atrakcyjnej Kotliny Kłodzkiej ulokowało się malowniczo Srebrna Góra, a w niej Twierdza Srebrna Góra - cenny zabytek militarny kontynentu i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie to prawdziwa przyjemność. Po Twierdzy oprowadza przewodnik w historycznym stroju żołnierza epoki napoleońskiej i przenosi w podróż w czasy militarnego funkcjonowania tych fortów. Sama twierdza powstała w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, a właściwie powstała głównie dlatego, że król ten nienawidził Polaków i Słowian i gdy pewien Chorwat wystrzelił w jego kierunku, stwierdził, że wybuduje sobie fortecę i już nikt nigdy nie będzie do niego strzelał. Oficjalnie miała bronić Śląska. Kiedyś było to wręcz więzienie, dziś wśród murów spaceruje się w świetnym humorze, bo zwiedzanie jest bardzo przyjemne, jak cały Dolny Śląsk. Warto też pospacerować po ładnej Srebrnej Górze i skorzystać z miejscowych tras Enduro. Centrum Rowerowe z wypożyczalnią rowerów, w tym elektryków również dostępne jest w Srebrnej Górze.
Twierdza Srebrna Góra, ul. Kręta 4, Srebrna Góra
Trasy Enduro by Kellys, Centrum Rowerowe, ul. Polna 14. Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Trasy Enduro w Kotlinie Kłodzkiej
Trasy Enduro w Kotlinie Kłodzkiej

13. Zamek Bolków

Wiesz, skąd wzięła się nazwa Bolkowa i zamku, który w nim stoi? Ano od Bolka I, który żył na tych ziemiach w XIII stuleciu. Tak wiekowy jest gotycki zamek w Bolkowie, bo powstał właśnie za czasów owego Bolka. Wtedy powstała  wieża dziobowa - jedyny dziś przykład tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość to 25 metrów, a w przyziemiu kryje tzw. loch głodowy. Zamek w Bolkowie to najstarszy zamek na Szlaku Zamków Piastowskich. Działa tu Bractwo Rycerskie. Zamek w Bolkowie licznie przyciąga turystów, choć zachowały się do obecnych czasów jedynie jego ruiny, podobnie jak w pobliskich Świnach, gdzie również zapraszają inne ruiny zamku.
Zamek, ul. Zamkowa, Bolków



Zamek Bolków
Zamek Bolków
Zamek Bolków
Zamek Bolków
Zamek Świny
Zamek Świny

14. Ostrów Tumski we Wrocławiu

Przewodnik po Wrocławiu dostępny jest tutaj, także w tym artykule nie znajdziesz za wiele atrakcji Wrocławia, ale Ostrów Tumski musiał się pojawić. To historyczne serce Wrocławia, z Katedrą Św. Jana Chrzciciela i innymi gotyckimi, a nawet romańskimi świątyniami. To najstarsza zamieszkana część miasta licząca ponad 1000 lat historii. Ostrów Tumski to inaczej Wyspa Kościelna, wcześniej rezydowali tu Piastowie, ale od XI wieku czyli od założenia biskupstwa, Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Dziś to wspaniały zespół architektury sakralnej na skalę europejską, a przy tym jeden z nielicznych tak zacisznych zakątków Wrocławia, wręcz magiczny, gdzie latarnik każdego dnia przechadza się wieczorem i zapala gazowe latarnie, a rano je gasi. Na teren Ostrowa wejdziesz przez całą dobę. Wstęp do katedry Św. Jana Chrzciciela - ostoi polskości przez wieki jest bezpłatny, ale płaci się za zwiedzanie kaplic za prezbiterium i wieży.
Ostrów Tumski, Plac Katedralny 18, Wrocław

Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu

15. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Na wzniesieniu ponad Kamieńcem Ząbkowickim wznosi się piękny pałac Marianny Orańskiej. To prawdziwa perła architektoniczna nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski! Już z daleka w oczy rzucają się cztery czerwone, okrągłe wierze wystające ponad konary drzew, przez co pałac przywodzi na myśl zamek i tak często bywa nazywany. Stawaliśmy pod tym pałacem już kilka razy, pierwszy raz kilkadziesiąt la temu, różne etapy przechodził w tym czasie, było i tak, że psy chciały turystów pożreć, ale teraz pałac jest od wielu lat podnoszony z ruiny i pięknie rewitalizowany. To prawdziwe cudo udostępnione dla turystów i koniecznie zaplanuj tu kilka dłuższych chwil. Na mnie wielkie wrażenie wywarła też historia samej Marianny - odważnej kobiety, która potrafiła zawalczyć o swoje, poznasz opowieści o niej przemierzając trasę turystyczną po pałacu
Pałac Marianny Orańskiej, ul. Zamkowa 9, Kamieniec Ząbkowicki

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

16. Dolina Pałaców i Ogrodów

Cudowne atrakcje Dolnego Śląska nie kończą się nigdy, Dolina Pałaców i Ogrodów to kolejne wspaniałe miejsce leżące w zachodniej części regionu, na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej. Znajdziesz tu kilkadziesiąt ciekawych obiektów historycznych, zwykle są to pałace, ale również dwory czy wieże zamkowe. Niektóre są po prostu przepiękne, z cudnymi ogrodami lub cennymi parkami krajobrazowymi. W niektórych pałacach można wypożyczyć rowery i z perspektywy siodełka podziwiać okolicę. Na pewno zajrzyj do Pałacu w Wojanowie, Pałacu Pakoszów w Piechowicach, Pałacu na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze czy królewskiego zamku Karpniki.
Pałac Wojanów, Wojanów 9, Jelenia Góra
Pałac Pakoszów, ul. Zamkowa 3, Piechowice

Pałac Wojanow
Pałac Wojanow
Pałac Pakoszów
Pałac Pakoszów

17. Kościół Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie! O tyle to dziwne, że powstanie tej świątyni związane jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej, kiedy to na mocy tzw. pokoju westfalskiego świdniccy ewangelicy otrzymali zezwolenie na budowę skromnego kościoła z nietrwałych materiałów (drewna, gliny i słomy), bez dzwonnicy, poza obrębem murów miejskich. Obecnie śliczny, a przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie kościół Kościół Pokoju doceniono również poza granicami Polski i ten niecodzienny obiekt z lat 1652-57 wpisano na Listę Dziedzictwa Unesco. To prawdziwy magnes turystyczny udostępniony dla zwiedzających. Podobny Kościół Pokoju zwiedzać można w Jaworze i również stanowi obiekt Unesco. 
Kościół Pokoju Św. Trójcy, pl. Pokoju 6, Świdnica
Kościół Pokoju Św. Ducha, Park Pokoju 2, Jawor

Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze

18. Bazylika w Krzeszowie

W niewielkim Krzeszowie koło Lubawki nagle przed oczami wyrasta ogromna bazylika - piękna, barokowa świątynia zapierająca dech, o wieżach wysokich na 70 metrów! To Sanktuarium Panny Marii Łaskawej, przy której znajdziesz największą w regionie Kalwarię i zabytkowy klasztor, który początkami sięga XIII wieku, kiedy zbudowali go Cystersi, tworząc w okolicy silnie rozwinięty ośrodek tkacki. Przypominają o tym Domy Tkaczy w pobliskim Chełmsku Śląskim. Cały kompleks w Krzeszowie dostępny jest dla turystów w formie Muzeum, to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Europie!
Kościół Wniebowzięcia NMP, Plac Jana Pawła II 1, Krzeszów



Bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Krzeszowie

19. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia to tak naprawdę bardzo nowoczesna odsłona historycznej, wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego Julia, a wcześniej Thorez. Rewitalizacja tego obiektu sprawiła, że teraz turyści mogą zobaczyć autentyczne zabudowania kopalni, urządzenia i maszyny, a także poznać trud pracy górniczej. Zwiedzanie tego kompleksu było dla nas interesującym przeżyciem, na pewno warto też wjechać windą na punkt widokowy w Starej Kopalni, skąd zobaczysz panoramę samej kopalni, miasta, ale i cudnej okolicy z malowniczymi szczytami w tle, m.in. Borową z wieżą widokową.
Stara Kopalnia, ul. Wysockiego 29, Wałbrzych

Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

20. Kompleks Riese - Sztolnie Walimskie i Podziemia Zamku Książ

Kompleks Riese to temat, którego nie chcemy pominąć opisując i zwiedzając Dolny Śląsk. Projekt Olbrzym, bo to właśnie z niemieckiego oznacza Riese, to hitlerowski projekt militarny - największe przedsięwzięcie górniczo-budowlane hitlerowskich Niemiec, prowadzone w latach 1943-45. Powstał wówczas na Dolnym Śląsku, a dokładniej w Górach Sowich szereg podziemnych tuneli i potężnych bunkrów, w których miała być produkowana broń masowego rażenia. Pod zamkiem Książ natomiast miała powstać nowa kwatera główna Hitlera. Mordercza praca przy drążeniu podziemnych chodników pochłonęła wiele żyć, na szczęście wkroczenie Armii Czerwonej przerwało prace i projekt nigdy nie został w całości zrealizowany. Do dzisiaj jednak zachowały się podziemne korytarze, których fragmenty są udostępnione dla turystów. To np. Sztolnie Walimskie czyli Kompleks Rzeczka czy otwarte niedawno Podziemia Zamku Książ.
Sztolnie Walimskie, ul. 3 Maja 26, Walim
Podziemia Zamku Książ, ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Miasta na Dolnym Śląsku

Stolicą całego regionu jest przepiękny Wrocław, który sam w sobie wystarczyłby na kilkudniową wycieczkę. Poza nim Dolny Śląsk kryje inne, osobliwe pod względem architektonicznym miejscowości, z pięknymi rynkami, jak choćby Jelenią Górę, Świdnicę, Kłodzko dodatkowo z romantycznym Mostem Gotyckim i Twierdzą, zaciszną, trochę niedocenianą Bystrzycę Kłodzką, uzdrowiskową Kudowę Zdrój, Złotoryję czy Wałbrzych z pięknie zrewitalizowanym Starym Miastem i ciekawym Muzeum Porcelany. Unikatowym miastem są Ząbkowice Śląskie z Laboratorium Frankensteina. Na północy warto odwiedzić Milicz.

Rynek we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu
Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój
Wałbrzych
Wałbrzych
Kłodzko
Kłodzko
Złotoryja
Złotoryja
Kamieniec Ząbkowicki
Kamieniec Ząbkowicki

Czy warto odwiedzić Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to naprawdę wymarzone miejsce na kilkudniowe wycieczki, z których z pewnością przywieziesz niezapomniane przeżycia, bo prócz architektonicznych perełek i górskich zmagań, oferują ciekawy krajobraz i fantastyczne widoki. A wszystko to poznasz wędrując lub jadąc po gęsto usianych znakowanych trasach rowerowych i turystycznych szlakach pieszych. Ja namawiam nawet do wakacji na Dolnym Śląsku, bo ile czasu byś tutaj nie zaplanował, nie zdołasz poznać wszystkich atrakcji 🙂 Zdecydowanie warto odwiedzić Dolny Śląsk!

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Zieleniec
Zieleniec

Gdzie spać i jeść na Dolnym Śląsku?

We Wrocławiu polecam Wam Art Hotel położony niedaleko Rynku, w zabytkowej kamienicy, ze śliczną restauracją niczym śródziemnomorskie podwórze. W Kotlinie Kłodzkiej zachwycił mnie Pałac Kamieniec, urządzony harmonijnie w stylu gustawiańskim. Zarówno pyszna restauracja, jak i pokoje są tu nadzwyczaj gustowne i bardzo przypadła mi do gustu ta miejscówka, położona w zacisznym miejscu. Kolejnym hotelem sprawdzonym przez nas w Kotlinie Kłodzkiej jest Dwór Elizy w Długopolu Zdrój. A w popularnej Kudowie Zdroju w tej samej Kotlinie zachwycił nas Hotel Verde Montana. W Wałbrzychu nowoczesne pokoje oferuje Stara Kopalnia, zaś w Karkonoszach gościnnie przyjął nas Hotel Concordia i śliczny pałac Pakoszów z Doliny Pałaców i Ogrodów. W Dolinie Baryczy natomiast sprawdziliśmy Hotel Naturum, który ma po drodze z ekologią. Wszystko mi tutaj przypasiło, nawet za plus uznaję głośny świergot a właściwie krzyk ptaków już od godziny 6 rano. To było niezapomniane przeżycie. Na miejscu jest wypożyczalnia rowerów oraz Gospoda 8 Ryb. Bardzo gościnna i pyszna jest też Hubertówka w Dolinie Baryczy.



Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

 

Zobacz też nasz artykuł Gdzie na wakacje? Najlepsze regiony turystyczne w Polsce

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec
Dwór Eliza
Dwór Eliza
Verde Montana
Verde Montana

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Schronisko Samotnia
Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Sztolnie Walimskie
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Rynek we Wrocławiu
Wrocławski krasnal
Zamek Bolków
Bardo
Dziki Wodospad
Śnieżne Kotły
Chojnik
zamek w Świnach
Pałac Pakoszów
Rynek w Jeleniej Górze
Cieplice
Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju
Śnieżka
Pałac Kamieniec
Bardo
Walim
Wałbrzych
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Książ
Rynek we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Jaskinia Radochowska
Bystrzyca Kłodzka
Błędne Skały
Wambierzyce
Kaplica Czaszek
Lądek Zdrój
Zdrój Wojciech
Rynek w Lądku
Wodospad Wilczki
Śnieżne Kotły i Stacja Przekaźnikowa
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Bolków
Śnieżka
Jezioro Bystrzyckie
Zamek Książ z punktu widokowego
Zoo Wrocław
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 132)
Twoja ocena
Avatar użytkownika oliwcia44
oliwcia44
Coś pięknego, aż człowiekowi zachciało się gdzieś jechać...
Judytka
Dolny Śląsk jest bardzo piękny, lubimy tam wyskoczyć na kilka dni
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Dolny Śląsk to chyba mój ulubiony region. No może na równi z Małopolską 🙂 Zamki, które uwielbiam, wspaniałe góry a dodatkowo niecodzienne pałace, piękny Wrocław i inne historyczne miejscowości. Polecam!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Dolny Śląsk jest przepiękny, bardzo rozległy i bardzo atrakcyjny, masz tutaj do wyboru zamki, pałace, góry czy może atrakcje dla dzieci, to wszystko znajdziesz na Dolnym Śląsku 🙂

Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Polecam każdemu odwiedzić to województwo.
Marta

Bardzo ciekawy turystycznie region Polski.  Na teren dolnego śląska przyjeżdzamy z rodziną od trzech lat  i ciągle nam mało, zwłasza że interesujących miejsc jest tak wiele, że mamy problem z wyborem tych najciekawszych.  

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski

Przepiękne tereny

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024