Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku

Złoty Potok Brama Twardowskiego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami. W rezerwacie spotkać też można ciekawe gatunki flory i fauny. Rezerwat Parkowe to jedna z ciekawszych atrakcji na Jurze, chętnie odwiedzana przez turystów.

Dojście do Rezerwatu Parkowe

Rezerwat znajduje się w południowej części Złotego Potoku, za Stawem Amerykan, można też do niego dojechać od strony Ostrężnika, wtedy po około 1,5 km od Jaskini Ostrężnickiej dojeżdżamy do parkingu przy trasie 793. Drewniany słup z tabliczkami na parkingu kieruje do najciekawszych obiektów rezerwatu wraz z podaniem odległości.

Złoty Potok- Pstrągarnia
Złoty Potok- Pstrągarnia


Diabelskie Mosty

Tuż przed parkingiem, po prawej stronie drogi wznoszą się potężne ostańce zwane Diabelskie Mosty, przy których powstały drewniane schody ułatwiające wejście na strome i śliskie zbocze. Spotkasz tu często wspinaczy. Pod Diabelskimi Mostami poprowadzona została w ostatnich latach ścieżka, którą można bezpiecznie pospacerować.

Brama Twardowskiego

Na zachód od parkingu (należy skręcić w drogę na Siedlec z Pustynią Siedlecką i Kamieniołomem Warszawskim), wśród drzew sterczy charakterystyczna, piękna grupa skał zwana Bramą Twardowskiego o specyficznym kształcie. Nie sposób do niej nie trafić, gdyż na jej wysokości stanęła przy drodze tablica informacyjna. Znana jest niemal każdemu Polakowi, bo dzieci uczą się o niej w szkole.

Źródła Zygmunta i Elżbiety
Źródła Zygmunta i Elżbiety

Źródła w Rezerwacie Parkowe

Za parkingiem (przy trasie 973, podążając dalej w kierunku Złotego Potoku) znajdują się Źródła Zygmunta - duże wywierzysko, wypływające z 10 szczelin. Dzięki dobrej jakości wody oraz niskiej temperaturze w wodach źródlanych zachowała się specyficzna fauna. Nieopodal Źródła Zygmunta znajduje się źródełko nazwane przez poetę Krasińskiego Źródłem Elżbiety na cześć przedwcześnie zmarłej tu córki.

Pstrągarnia w Złotym Potoku

Nieco poniżej źródeł, za rozlewiskami, założona jest historyczna pstrągarnia. Naprzeciw pstrągarni zobaczymy Skałę z Krzyżem, Skałę z Matką Bożą oraz ślady dużego grodziska zwanego Osiedle Wały.

Rezerwat Parkowe
Diabelskie Mosty


W centrum rezerwatu znajduje się system stawów zaporowych, z których najbardziej efektowny i najłatwiej dostępny jest Staw Zielony - nazwa pochodzi od barwy spowodowanej licznie żyjącymi tu glonami i sinicami. Na tafli stawu, nazywanego również Sen Nocy Letniej, połyskują efektowne grzybienie białe i grążele żółte. Ponadto staw jest ostoją ptactwa wodnego i płazów.

Koło stawu stoi zabytkowy Młyn Kołaczew z XIX wieku (inny młyn działał tu już w XV wieku) - jeden z najstarszych młynów Złotego Potoku, z zachowanym mechanizmem wodnym - turbiną Peltona, obecnie napędzany energią elektryczną. Blisko stąd do Źródła Spełnionych Marzeń oraz Groty Niedźwiedziej, w której kręcono kadry filmu "Przyjaciel wesołego diabła", a dawniej znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego, mamuta, renifera, wilka i żubra.

Diabelskie Mosty
Diabelskie Mosty

Atrakcje w okolicy

Rezerwat Parkowe to świetne miejsce na Jurze na fascynującą, całodniową pieszą wycieczkę na łonie przyrody dla całej rodziny, zwieńczoną wizytą w zabytkowym parku z pałacem Raczyńskich i Dworkiem Krasińskich w Złotym Potoku.

Źródła Elżbieta i Zygmunt w Złotym Potoku
Źródła Elżbieta i Zygmunt w Złotym Potoku


Zalety
  • ciekawe atrakcje przyrodnicze
  • bliskość natury
  • bezpłatny parking
Wady
  • latem dużo ludzi

Informacje praktyczne

Rezerwat Parkowe
ul. Kościuszki, Złoty Potok

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Brama Twardowskiego
Brama Twardowskiego
Złoty Potok - Staw Sen Nocy Letniej
Złoty Potok - dawne Schronisko
Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
Złoty Potok - Źródła Zygmunt
(4.4 głosów: 78)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 78)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Podróż Polska
Przepiękne miejsce, w szczególności polecam przejście odcinka Szlaku Orlich Gniazd od Złotego Potoku do Ostrężnika. Miejscami szlak prowadzi przez piękne bukowe lasy wśród różnych ostańców skalnych. W pewnym momencie idąc tym odcinkiem czułem górski klimat, raz wchodząc i za chwilę schodząc ze wzgórz na wzgórza.
Avatar użytkownika Anna _Maria
Anna _Maria

To moje najbliższe miejsca na wypady w teren....do tego dokładam jeszcze Ostrężnik i mam zapewniony cały dzień  poza domem.Okolice piękne,warto tu przyjechać i pooddychać świeżym powietrzem 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024