Padwa , monika
Padwa , monika

Padwa

Komentarze 1
2010-12-30
Padwa - przepiękne malownicze miasto z unikatowymi zabytkami i malowniczymi uliczkami. Miasto św. Antoniego. Piękne i unikatowe zabytki Padwy : Bazylika , Uniwersytet, Kościół św. Justyny. Spaceruję po Padwie przyglądając się cudownym kamieniczkom. Moją uwagę zwraca Bazylika, z oddali widać jej kopuły. Gdy podchodzę bliżej przytłacza mnie jej potęga . Wchodzę do środka . Wewnątrz widzę dopiero jaka jest ogromna. Mieszkańcy nazywają ją " Il Santo ". Jest ich hołdem dla św. Antoniego. Podziwiałam w niej kunszt włoskich artystów. Chodząc w modlitwie i skupieniu po tej pięknej świątyni zaglądałam do różnych kaplic . W tym do kaplicy św. Antoniego.  Kaplica jest pięknym przykładem włoskiego renesansu. Na ścianach zgromadzono wiele różnych wot , które ludzie przynosili przez setki lat w podzięce za uczyniony cud. W centralnym miejscu kaplicy umieszczono relikwiarz z relikwiami świętego . W relikwiarzu są m.in : kość czy włosy św. Antoniego. Z boku jest drugi relikwiarz z nienaruszonym językiem świętego. Wreszczcie w ostatnim jest" aparat głosowy "  . Tam także oglądałam habit i całun w który go okryto. Spacerując po terenie przyklasztornym podziwiałam liczne dziedzińce. Jeden z nich tak bardzo mnie zafascynował ,że przystanęłam na chwilkę. To w nim poraz pierwszy zobaczyłam kwitnące magnolie. Drzewa te wypuszczają najpierw kwiaty potem liscie. Spaceruję wśród malowniczych kamieniczek. Zwracam uwagę na kościół św. Justyny. Z zewnątrz niepozorny . Wśrodku zapiera dech w piersiach. Urzeka swoją prostotą i czarem . Powstał w 1551 r. Miasto ma także najstarszy uniwersytet w całych Włoszech. Powstał w 1221r. Studiowali w nim m.in : Mikołaj Kopernik czy Jan Zamoyski. To na nim także doktorat zdobyła pierwsza kobieta ( XVI w ). Dochodzę do Placu Traw, jest największym placem w mieście. Dawniej odbywały się na nim jarmarki przez co niemiał trawy.Trawa rośnie w centralnej części placu-bo na wyspie otoczonej fosą. Część ta jest w kształcie elipsy. Nad fosą jest 78 posągów " sławnych mężów " zasłużonych dla miasta. Posągi te powstały w . 1775-1838 wśród nich są i te ufundowane przez króla S.A. Poniatowskiego . Padwa dostarczyła mi wielu niezapomnianych przeżyć i cudownych wspomnień.
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Padwa, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
31 grudzień 2010 09:04
Kocham włoskie klimaty. Jeśli miałbym mieszkać gdzieś poza Polską to wybrałbym Italię.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022