Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski

Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski

Komentarze 2
2010-07-17
Lipcowy upalny poranek, sobota, możnaby poleżeć, ale nie dzisiaj. Dziś są inne plany, zrywamy się i szykujemy do wycieczki objazdowej po Śląsku Opawskim w Czechach. Zabieramy co trzeba, czyli wodę, mapę, okulary przeciwsłoneczne i dobry humor, no i do auta.

Tak wyszło, że ruszamy z Rybnika, w kierunku Raciborza, z małym postojem, i do granicy. Ta mija niezauważalnie i dalej do Opavy. Opava piękne miasteczko, chociaż trzeba powiedzieć miasto, bo całkiem spora jest, ale jakoś tak nie czuć tego w centrum. Jest spokojnie, zacisznie, a zabytki naprawdę zadziwiają urodą i ładnym stanem utrzymania. Po deptaku się nie jeździ, tylko rowerzyści, co znacznie podnosi jego walory. I co dla nas Polaków dziwne, co krok jakaś palma, przy panujących upałach można naprawdę poczuć się jak w kraju śródziemnomorskim 🙂

Po zwiedzaniu i ochłodzeniu się w fontannie ruszamy w kierunku auta. Następny cel - Hradec nad Moravici czyli Grodziec nad Morawicą. Bardzo urokliwe miasteczko, wijemy się chwilę wśród jego zabudowań i oto stajemy na szczycie, mijamy kościół i wkraczamy w bramę zamku, a raczej dwóch zamków Czerwonego średniowiecznego i Białego renesansowego - oba w świetnym stanie, zachęcają do zwiedzania i chwili zapomnienia...

obchodzimy dziedzińce, pokrótce park i już mamy swoje zdanie odnośnie tego miejsca - piękny zakątek, romantyczny i wart odwiedzenia, również okolica ciekawa, z murów zamkowych roztacza się wspaniały widok na zieloną okolicę.

Wracamy w kierunku Opavy, ale zanim zaczną się zabudowania miasta, skręcamy w kierunku miejscowości Raduń - tam również kościół i zamek, a właściwie pałac. Jest tak upalnie, że zanim podchodzimy pod jego mury, moczymy nogi w stawie, uuu, wspaniałe uczucie. Niestety pałac akurat w remoncie, rusztowania nie pozwalają w pełni cieszyć się pięknym widokiem. W pobliżu za to ładna oranżeria. Mały spacerek i zmierzamy dalej.

Teraz wjeżdżamy ponownie do Opavy by dostać się do Kravare, na trasie do granicy w Chałupkach. Tu również czeka na nas wspaniały pałac, ogromny, jak to możliwe by w tak pięknym stanie utrzymać wielką budowlę, rozległy park a mieścina nieduża i niezbyt popularna. Może odpowiedzią jest pole golfowe, trudno powiedzieć.

We wnętrzach znajduje się muzeum, ale my tylko oglądamy pałac z zewnątrz, upał jest tak wielki że opadamy z sił. Czym prędzej kupić wodę, piwko i do domu schłodzić się tym złotym napojem... 🙂
Pałac w Kravare
Ratusz w Opavie
Kravare
Opava, Czechy
Radun
Opava
Radun
Opava - kościół Św. Wojciecha
Radun
Kościół Św. Wojciecha w Opavie
Radun, Czechy
Opava
Hradec nad Moravici
Biały Zamek
Hradec nad Morawicą
Hradec
Hradec - Czerwony Zamek
Hradec nad Moravici
Czerwony Zamek w Hradcu
Hradec nad Moravici
Kravare
Opava
Kravare - pole golfowe
Rynek w Opavie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
12 grudzień 2017 09:46

[cytuj autor='marian'].Fajnie pozwiedzaliście okolice Opawy.[/cytuj]

Hehe dzięki, jak człowiek mało pamięta z tego, co przeżył, dla mnie to jak nowa wycieczka prawie 🙂 Szczególnie za granicą tak mam, że mi to umyka, jakos Polskę ogarniam tak holistycznie, kojarzę miejsca i regiony i przez to wszystko trochę lepiej pamiętam 🙂

marian
12 grudzień 2017 09:38

.Fajnie pozwiedzaliście okolice Opawy.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Racibórz

Opava

Hradec nad Moravici

Radun

Kravare

Rybnik

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021