Wycieczka do Włoch (Florencja, Wenecja), Anna Fidrych
Wycieczka do Włoch (Florencja, Wenecja), Anna Fidrych

Wycieczka do Włoch (Florencja, Wenecja)

Komentarze 1
2008-12-21
           Wyprawa do Starożytnego państwa – Włoch, kolebki cywilizacji Europy, była dla mnie niezwykłym przeżyciem. Wpłynęła niewątpliwie na to bogata historia tego urokliwego zakątka świata, egzotyka śródziemnomorskiej roślinności i południowy klimat półwyspu apenińskiego. Pierwszym etapem podróży po Włoszech, była Florencja.
           Florencja jest stolicą Toskanii, miejsca malowniczego, pełnego zielonych pagórków, pól porośniętych rzędami cyprysów, wiejskich kamiennych domów otoczonych winnicami. Stolica Toskanii miała szczęście, to tu na świat przyszedł Dante – ojciec literackiego języka włoskiego. Floretańczykiem był także podróżnik Amerigo Vespucci, od którego imienia nazwę wzięła Ameryka, i Machiavelli, autor słynnego powiedzenia „cel uświęca środki”.
          Wyprawę w głąb historii Włoch rozpoczęłam od zwiedzania Katedry Santa Maria del Fiore, która jest bardzo ważnym miejscem w życiu religijnym Florencji. Piazza del Duomo (Plac Katedralny) jest kompleksem nadzwyczajnych wielobarwnych marmurów Katedry, Dzwonnicy i Baptysterium, które są symbolami w przejściu sztuki florenckiej pomiędzy średniowieczem a odrodzeniem. Katedrę zalicza się do jednego z największych istniejących kościołów. Smukłość, elegancja oraz wysokość Dzwonnicy – 82m powoduje, iż integruje się ona harmonijnie z dominującą kopułą Katedry. Dzwonnica jest dziełem Giotta. Baptysterium San Giovanni znajduje się naprzeciw Katedry. Jest to okrągły budynek wykonany w stylu romańskim przeznaczony do ceremonii chrztu. Do wnętrza prowadzi troje drzwi z brązu. Chociaż prawdę mówiąc byłam przekonana patrząc na ich niezwykły blask, że są wykonane ze szczerego złota.
Przemierzając wąskie, jednokierunkowe uliczki, podziwiałam piękno i kunszt artystyczny twórców, który został na stałe zatrzymany w mijanych przeze mnie kamienicach.
Wkrótce dotarłam do Piazza Della Signoria (Placu Pańskiego), który jest głównym placem Florencji. Wystrój placu dopełnia szereg rzeźb. Plac ten jest głównym miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miasta, znajduje się na nim wiele przytulnych kawiarenek serwujących pyszną kawę oraz inne włoskie specjały.
Spacerując dalej po Florencji w romantyczny nastrój wprowadza urokliwy obraz rzeki Arno, którą można podziwiać przechadzając się po licznych zabytkowych mostach.
           Kolejnym etapem mojej podróży w drugim dniu pobytu we Włoszech była Wenecja. Zwiedzanie tego niezwykłego miasta nie mogło się obyć bez romantycznej przejażdżki gondolą po Kanale Grande. Miasto „na wodzie” zachwyca swoją przepiękną architekturą. Miejscem szczególnie urokliwym, który zrobił na mnie ogromne wrażenie jest Plac Świętego Marka a na nim Bazylika Św. Marka z cennymi relikwiami patrona. Moją uwagę przykuła niezwykła ornamentyka, bogate mozaiki, fasady liczne kopuły charakterystyczne dla sztuki bizantyjskiej. Lecz tym co nadaje rzeczywistą wyjątkowość temu placu to przede wszystkim otwarcie na lagunę. W tej otwartej i rozległej przestrzeni otoczonej historycznymi pałacami znajdziemy turystów z całego świata, zanurzających się w ogromnej ilości gołębi, które przepełniają Wenecję. Sama miałam możliwość się o tym przekonać. W miejscu tym odbywa się również pokaz karnawałowy jeden z najważniejszych na świecie, gdzie podziwiać możemy najpiękniejsze i najbogatsze maski w lśniących barwach, a które przeżyły świetność złotej epoki Wenecji między XVI- XVIII wiekiem.
             Podróż do Włoch chociaż krótkotrwała, dostarczyła mi głębokich przeżyć. Świadomość naocznego obcowania z duchem starożytności, która wyrosła z potęgi, wielkości ludzkiego umysłu pozwoliła mi na przekonanie jak niezwykle urokliwy, niezgłębiony i tajemniczy jest świat, oraz jak trwałe wartości poznawczo-kulturowe niosą podróże. Mam nadzieję, że wrzucona na szczęście moneta do fontanny sprawi, że jeszcze nie raz tam powrócę. Czego sobie i wszystkim życzę!!!
Bazylika Św. Marka, Anna Fidrych
Gondole Weneckie, Anna Fidrych
Kanał Grande, Anna Fidrych
Uliczki Weneckie, Anna Fidrych
Karmienie gołębi, Anna Fidrych
Konsumpcja włoskiej pizzy, Anna Fidrych
Florencja - Katedra Santa Maria del Fiore, Anna Fidrych
Katedra Santa Maria del Fiore, Anna Fidrych
Dzwonica przy Katedrze, Anna Fidrych
Drzwi z brązu - Florencja, Anna Fidrych
Piazza Della Signoria , Anna Fidrych
Charakterystyczne rzeźby placu, Anna Fidrych
W tle - rzeka Arno, Anna Fidrych
Przejażdżka po Kanale Grande, Anna Fidrych
Plac Św.Marka w Wenecji, Anna Fidrych

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Alexandra
12 sierpień 2010 17:36
Łaał, super! Ale Ci zazdroszczę. Świetnie piszesz, aż się wciągnęłam 🙂

Zwiedzone atrakcje

Florencja

Wenecja

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022