Wokół Istrii
Wokół Istrii

Wokół Istrii

Komentarze 1
2008-10-22
Istria to półwysep położony w zachodniej Chorwacji, w północnej części Morza Adriatyckiego. Dużą jego część stanowią góry i rozwijający się kras, natomiast wybrzeża Istrii to wybitnie turystyczne obszary z atrakcyjnymi miejscowościami o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie. To, co jest tutaj niesamowite, to przepiękne widoki na wyspy miasteczka ze wspaniałą zabudową, lazurowe zatoczki, parki narodowe, komfortowe ośrodki wypoczynkowe i zagwarantowana słoneczna pogoda 🙂

Wiele miejsc warto tutaj zwiedzić, a rozpocząć można od Puli - ważnego portu i ośrodka aministracyjnego na Istrii, położonego na południowym krańcu półwyspu. Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, co świetnie unaoczniają zachowane zabytki. Już w I wieku Pula stała się kolonią rzymską nazwaną Pietas Julia. Z tego okresu pozostały do czasów obecnych: amfiteatr, łuk trumfalny Sergiusza i świątynia Augusta.

Świetnie zachowany amfiteatr zbudowano za rządów cesarza Wespazjana. Podobnie, jak w Rzymie, organizowano tu walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej religii.

Łuk Sergiusza o wysokości około 8 m stoi przy wschodnim krańcu spacerowego deptaka, zaś świątynia Augusta wznosi się przy północnej pierzei Forum. Jej trójkątny fronton podtrzymywany jest przez 6 wysokich kolumn korynckich.

A co jeszcze można zobaczyć w Puli ? Na pewno warto zerknąć do zamku wybudowanego na planie gwiazdy z 4 bastionami, w którym kryje się ciekawe Muzeum Historii Istrii. No i są jeszcze: katedra, ładny kościół prawosławny no i Ratusz.

Zupełnie inny charakter ma miejscowość Opatija - jedno z największych uzdrowisk w Chorwacji. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Istrii, nad malowniczą zatoką Quarnero, świetnie zagospodarowaną turystycznie. Wokół zatoki ulokowały się niezliczone knajpki, z tarasów których pochłaniając orzeźwiające lody można podziwiać lazur morza i cumujące żaglówki.

Opatija słynie ponadto z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. Z pewnością stanowi ona serce riwiery kvarnerskiej, gdzie każdego roku bardzo chętnie wypoczywają turyści z zamożnych krajów europejskich. Ja mogłam pozwolić sobie jedynie na dzienny pobyt w tym ekskluzywnym kurorcie 🙂

Nocki natomiast spędziałam w Vrsarze - niewielkim, uroczym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Istrii. I choć nie jest ono położone na głównym szlaku komunikacyjnym, na pewno nie grozi tutaj nuda.

Plaża i morze przyciągają licznych turystów, a mnogość różnorakich ośrodków turystycznych każdemu zapewni odpowiednie lokum. Miasteczko może poszczycić się ładną, zabytkową zabudową średniowieczną, wąskie uliczki wspinają się coraz wyżej aż do Rynku. Jak niemal każda mieścina w Chorwacji, tak i Vrsar ma swój klimat, który zdecydowanie mi odpowiadał.

W Vrsarze jest jeszcze jedna niecodzienna, przynajmniej dla Polaków atrakcja - kemping dla naturystów Koversada - jeden z największych tego typu ośrodków w Europie. Zresztą wszędzie w całej Chorwacji widok roznegliżowanych plażowiczów nikogo nie dziwi 🙂
Opatija
Opatija - marina
Opatija - z widokiem na morze
Zabudowa Opatiji
Pula
Amfiteatr w Puli
Pula
Pula - amfiteatr
Pula - architektoniczne detale
Pula

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
29 listopad 2010 13:36
Rzeczywiście Istria to niesamowity półwysep, pełen pięknych zakątków i licznych zabytków.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Vrsar

Pula

Opatija

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022