Klasyczny dwór z 1833 roku, gdzie zamieszkiwali Państwo Potoccy, obok Kancelaria z drewnianą wieżyczką, nieopodal Kosciółek " Na Grapce". Kościółek ten powstał dzięki Potockiej, gdyż obronną ręką uniknęła śmierci a mianowicie było to tak : niezrównoważony psychicznie hrabia Marceli Potocki gonił swą żonę jednego razu ze strzelbą i postrzelił ją. Opamiętał się i na tę intencję na tym właśnie miejscu Pani Potocka kazała wybodować sobie kaplicę pod wezwaniem Świętej Teresy.
Pałac obecnie jest siedzibą Nadleśnictwa i nie jest przeznaczony do zwiedzania od wewnątrz, można jedynie podziwiać go zza płotu wraz z budynkami gospodarczymi oraz kancelarią.
Poniżej Pałacu znajduje się park dworski w stylu angielskim z niewielkim stawem, jednym małym oczkiem wodnym, pełen alejek o bogatym drzewostanie, w którym znajdują się lipy, modrzewie, jawory i jesiony, 250- cio letnie sosny wejmutki, 150- letnia tuja i inne.
W drzewostanie parkowym znajduje się 60 drzew o wymiarach pomnikowych, w tym 8 sosen wejmutek, 27 modrzewi europejskich, 11 jaworów i 5 lip drobnolistnych, 6 świerków pospolitych, 2 jesiony wyniosłe i 1 buk zwyczajny. Spośród tych drzew na uwagę zasługuje największy okaz modrzewia europejskiego w tej części Beskidów o obwodzie w pierśnicy 345 cm. Potężna sosna wejmutka o kandelabrowym pokroju korony i obwodzie 510 cm rosnącą niegdyś w parku została powalona wichorą w 1997 roku. Inna wejmutka o obwodzie 425 cm przy wjeździe do parku uschła w tym samym czasie.
Miesce na prawdę godne uwagi, tylko bardzo smuci mnie fakt ,iż nawet Kancelaria nie jest udostępniona do zwiedzania a w Kościółóku na Grapce drzwi są otwarte jedynie w niedzielę na mszę świętą. Gdyby wszystkie obiekty były ogólnodostepne choćby i za opłatą to na pewno więcej turystów miało by pojęcie o istnieniu takich miejsc jak to...
28 styczeń 2009 13:48
Konto użytkownika zostało usunięte
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje -
popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy,
taty
i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z
ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw
oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi
zdjęciami i informacjami praktycznymi. W
sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym
mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.