Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Komentarze 10
2017-05-28

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to prawdziwa perła architektoniczna nie tylko Kotliny Kłodzkiej, ale całej Polski! To przepiękna budowla, która cieszy oko, tym bardziej, że po wielu latach zaniedbań i opuszczenia, wróciła do łask i odzyskuje dawny blask. Zarządza nią, ale i opiekuje się oraz remontuje Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Czyni to z wielkim sukcesem, a efekty można podziwiać podczas zwiedzania pałacu, gdyż jest on udostępniony dla turystów. Jeszcze sporo prac pozostało do wykonania, ale to, co można zobaczyć już dziś, zachwyca!

Historia pałacu

Zrewitalizowana fontanna
Zrewitalizowana fontanna

Budowa unikatowego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim rozpoczęła się w 1838 roku. Wtedy to po raz pierwszy odwiedziła te ziemie Marianna Orańska - królewna niderlandzka, fundatorka pałacu i dobra Pani całej Kotliny Kłodzkiej. Odziedziczyła Kamieniec po swej matce i postanowiła tutaj wybudować swą letnią rezydencję, która do dziś zapiera dech w piersi. Budowniczymi pałacu zostali Karl Schinkel oraz młodziutki Ferdynand Martius. Budowa nie przebiegała bez przeszkód, bowiem prace zostały wstrzymane z powodu rozwodu Marianny z Albrechtem, która to w efekcie nieszczęśliwego małżeństwa wdała się w romans z masztalerzem Johannem von Rossumem. Uznano to za skandal i zabroniono Mariannie przebywać na terenie Prus dłużej niż przez 24 godziny. Marianna obeszła ten zakaz i zamieszkała w pobliskiej Bilej Vodzie, skąd nadzorowała prace nad Pałacem, którego budowę wznowiono w 1853 roku. Pałac w Kamieńcu przekazała zaś swemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi.

W 1872 roku w parku otaczającym Pałac stanęła figura bogini zwycięstwa - Nike, co stało się oficjalnym zakończeniem budowy pałacu. Wysoka na 14 metrów figura była widoczna w szerokiej okolicy, dziś niestety już nie istnieje, ale starsi mieszkańcy Kamieńca pamiętają górującego nad kompleksem anioła, bowiem Nike miała skrzydła. Budowa pałacu wyniosła równowartość trzech ton złota.

Marianna umarła w 1883 roku, a jej potomkowie rezydowali w pałacu do 1945 roku, kiedy musieli w pośpiechu uciekać z powodu nadciągającej Armii Czerwonej, pozostawiając wszystkie dobra. Dzieła sztuki i wyposażenie wywieziono oraz rozgrabiono. Rok później obiekt spłonął i tak cudny pałac stał się ruiną. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostały wywiezione do Warszawy podczas odbudowy Warszawy po wojnie i teraz zdobią m.in. Pałac Kultury i Nauki. W 1986 roku obiekt został wydzierżawiony na 40 lat, jednak nie był to dobry czas dla pałacu. Zarośnięty, zaśmiecony, pilnowany przez groźne psy tkwił przez lata i niszczał. W 2013 roku wrócił w ręce zarządcy czyli Gminy Kamieniec Ząbkowicki i obecnie jest rewitalizowany.

Z każdym rokiem pięknieje nie tylko sam pałac, ale i jego otoczenie. Uruchomiono kilka z kilkudziesięciu fontann, które tu niegdyś działały. Aż chce się tu przyjechać za kilka lat, aby sprawdzić efekty dalszych prac i planów! Pałac można zwiedzać co godzinę od 10.00 do 17.00. Bilety kupuje się w tzw. Czerwonym Kościółku, stojącym u stóp pałacu. 

Kamieniec Ząbkowicki

Warty zobaczenia jest też sam Kamieniec Ząbkowicki, z zabytkowym, dawnym klasztorem Cystersów i kościołem pocysterskim Wniebowzięcia NMP.

Dawne Stajnie
Tu kiedyś stała Nike
Marianna Orańska
Marmurowa wanna
Dawna Kaplica
Kawiarnia
Brama Klasztorna
Kościół Wniebowzięcia NMP
Zabudowania poklasztorne z Izbą Pamiątek
Dawny Klasztor dziś Archiwum Państwowe
Czerwony Kościół - Punkt IT

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
05 czerwiec 2017 09:00

Polecam Danusiu i żeby się Wam taka pogoda trafiła jak nam, bajka, widoki z tarasu na górze przednie 🙂 W ogóle cała Kotlina w słońcu prezentuje się wybornie

Danusia
04 czerwiec 2017 10:36

Piękna budowla. Zamierzam ją odwiedzić:-) !!!

mokunka
02 czerwiec 2017 21:29

[cytuj autor='Anja'] A zwiedzanie pałacu wewnątrz tylko jest płatne? Czy wejście na ten teren tuż przy fontannie i ogląd z zewnątrz również? I czy tylko z przewodnikiem jest zwiedzanie czy samemu też mozna? [/cytuj]

Gdy byłam w ubiegłym roku można było zwiedzać wylącznie z przewodnikiem. Te 25 zeta to było za pałac i park.

pozdrawiam 🙂

 

Anna Piernikarczyk
02 czerwiec 2017 21:20

Z tego co wiem to wejście na teren pałacowy jest płatny, nie tylko wnętrza, ale dziedziniec i okolice fontanny. Zwiedzanie zprzewodnikiem.

Cena 25 zł to niemało, za to dzięki temu można przyczynić się do odbudowy pałacu.

Anja
02 czerwiec 2017 20:07

[cytuj autor='mokunka']Kamieniec Ząbkowicy z pałacem górującym nad okolocą również odwiedzałam wielokrotnie. Jest on bowiem dosłownie o krok , od mojego ulubionego Paczkowa 🙂 . W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na zwiedzanie pałacu , już po rewitalizacji. Byliśmy w okresie letnim,akutat wtedy uruchamiano fontanny na dziedzińcu, więc było sporo ekip technicznych....Cena 25 zł bilet uważam, iż jest mocno wygórowana bo rewitalizacja w znacznej mierze objęła zewnętrzną elewacje budowli, w sródku nadal remont, remot, remont !!!Nie jeden piękny zamek lub pałac z całkowicie wyposażonymi wnętrzami można zwiedzić za zdecydowanie niższą oplatę niz ten w Kamiencu Ząbkowickim....Pod koniec zwiedzania wyświetlano film. Autentyk z lat 30-stych XX wieku pokazujący życie w pałacu i jego otoczeniu. Trwał zaledwie 5 minut ale dawał wyobrażenie o tym, jak pięknie tam niegdyś było.pozdrawiam 🙂  [/cytuj]

A zwiedzanie pałacu wewnątrz tylko jest płatne? Czy wejście na ten teren tuż przy fontannie i ogląd z zewnątrz również? I czy tylko z przewodnikiem jest zwiedzanie czy samemu też mozna?

 

mokunka
02 czerwiec 2017 19:43

Kamieniec Ząbkowicy z pałacem górującym nad okolocą również odwiedzałam wielokrotnie. Jest on bowiem dosłownie o krok , od mojego ulubionego Paczkowa 🙂 . W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na zwiedzanie pałacu , już po rewitalizacji. Byliśmy w okresie letnim,akutat wtedy uruchamiano fontanny na dziedzińcu, więc było sporo ekip technicznych....Cena 25 zł bilet uważam, iż jest mocno wygórowana bo rewitalizacja w znacznej mierze objęła zewnętrzną elewacje budowli, w sródku nadal remont, remot, remont !!!

Nie jeden piękny zamek lub pałac z całkowicie wyposażonymi wnętrzami można zwiedzić za zdecydowanie niższą oplatę niz ten w Kamiencu Ząbkowickim....Pod koniec zwiedzania wyświetlano film. Autentyk z lat 30-stych XX wieku pokazujący życie w pałacu i jego otoczeniu. Trwał zaledwie 5 minut ale dawał wyobrażenie o tym, jak pięknie tam niegdyś było.

pozdrawiam 🙂

 

 

Anna Piernikarczyk
01 czerwiec 2017 20:22

Dzieki, tak cudny jest.

Wejście jest co godzine, my bylismy dołączeni do grupy, nie wiem ile musi być osob, ale tu jest mail można zapytać pit@kamzab.pl

marian
01 czerwiec 2017 18:32

[cytuj autor='marian.koziel@o2.pl']Wspaniały pałac .Świetnie że uratowano go od zniszczenia.Jak byłem pare lat temu to tylko mogliśmy go podziwiać z zewnątrz.Serce bolało że taki piękny pałac jest zaniedbywany,[/cytuj]

 

Anja
01 czerwiec 2017 18:31

Imponujący pałac! Też mam w planach, choć dojazd komunikacją niezbyt dogodny. Czy musi się zebrać określona grupa na to zwiedzanie?


01 czerwiec 2017 18:27

Wspaniały pałac .Świetnie że uratowano go zniszczenia.Jak byłem pare lat temu to tylko mogliśmy go podziwiać z zewnątrz.Serce bolało że taki piękny pałać jest zaniedbywany,

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023