20.05.2017r. Wysokie Tatry ze Słowacji
20.05.2017r. Wysokie Tatry ze Słowacji

Siedmiogród i Góry Bałkanów cz. I

Komentarze 4
2017-05-20

20.05.2017r.Wyjazd z Polski godz. 8.30 z Częstochowy do Woszczyc i do granicy. Jedziemy przez Czechy, Słowację i Węgry. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd do Oradea w Rumuni o godz. 23.00. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Wysokie Tatry ze Słowacji
Wysokie Tatry ze Słowacji

21.05.2017r.O godz. 9.30 wyjeżdżamy z hotelu Lira zwiedzać Oradea. Podczas spaceru zobaczyliśmy m. in. hotel „Czarny Orzeł”, synagogę, ratusz, cerkiew w stylu barokowo - klasycystycznym z zegarem wskazującym fazy księżyca. W czasie wolnym degustuje ich piwo Silva. Następnie kierujemy się do stolicy Siedmiogrodu - Kluż Napoka. Po drodze podziwiamy pałace Cyganów w Huedin oraz zbór w innej wsi. Po dotarciu do Kluż Napoka spacerujemy po starym mieście z gotyckim kościołem pw. św. Michała i pomnikiem króla Macieja Korwina z 1902 r. Zobaczyliśmy: Uniwersytet Babes-Bolyai i kościół reformowany, a także Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Nocleg na wzgórzu w hotelu Belweder w Kluż Napoca.

22.05.2017r.O godz. 8.00 jedziemy do jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie - Salina Turda. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich, a zakończono w XX w. Kompleks składa się z trzech szybów. Ze specjalnie oświetlonych konstrukcji podziwiamy skomplikowane formacje skalne. Zwiedzamy szyb Rudolfa, ma kształt dzwonu, w dole jezioro. Sól kopano ręcznie, a wywożono przy pomocy koni i kieratu. Obok w większej Sali urządzono plac zabaw dla dzieci i można popływać łódką po jeziorze. Obok parkingów stargany ze wszystkim. Przejazd do miasta Alba Julia na zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina. Na terenie cytadeli znajduje się katedra pw. św. Michała, w której pochowany jest Jan Hunyady. W centrum twierdzy znajduje się także cerkiew katedralna pw. Świętej Trójcy. Upał daje nam w kość. Dalej w drogę do miejscowości Calnic, w której zobaczymy fortyfikowany kościół przykład obiektu obronnego. Kościół otoczony murami, gdzie w czasie zagrożenia chronili się miejscowi mieszkańcy. Widać resztki zabudowań mieszkalnych. Teraz do Sybinu. Spacer po zabytkowym centrum: Plac Huet na którym znajduje się kościół ewangelicki w stylu gotyckim – budowa 1125 – 1325r., spacerkiem na żelazny Most Kłamców. Kierujemy się na Mały Rynek i Duży Rynek i podziwiamy budynki posiadające „oczy”. Na Dużym Rynku znajduje się kościół katolicki, piękne odnowione kamienice oraz liczne kawiarnie. Nocleg w hotelu w Sybinie.

Ratusz
Ratusz

23.05.2017r.

O godz. 8.00 przejazd do Bukaresztu. Jedziemy wzdłuż rzeki Olt, obok linii kolejowej i po obu stronach góry. Po drodze zatrzymujemy się w klasztorze Cozia, najpiękniejszym obiekcie sakralnym w dolinie rzeki Olt. Dzięki zachowaniu detalu kamiennego oraz fresków stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej Wołoszczyzny. Dla Rumunów Cozia jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Teraz droga kręta i wąska. Na straganach truskawki i czereśnie. Jedziemy po równinie, wokół pola uprawne i łąki na których pasą się owce i krowy. Jesteśmy w Bukareszcie - stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej „Paryżem Bałkanów” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. Przejazd największymi bulwarami miasta od Pałacu Parlamentu przez Plac Uniwersytecki do Placu Rewolucji. Spacer po starym mieście. Nocleg w hotelu w Bukareszcie.

Wieża ratuszowa
Wieża ratuszowa

24.05.2017r.

O godz. 8.00 ruszamy przez obwodnicę, jedziemy do granicy z Bułgarią. Przekraczamy Dunaj i kontroli paszportowej na granicy z Bułgarią dojedziemy do Ruse. Na przełomie XIX i XX w. było to najbardziej „zachodnie” z bułgarskich miast. To tutaj powstała pierwsza linia kolejowa w Bułgarii, pierwszy browar, prywatny bank, szkoła morska Liczne odwiedziny w kantorach i czas wolny. Podczas spaceru zobaczyliśmy: Plac Wolności, otoczony budynkami nawiązującymi do architektury Wiednia i Paryża, Pomnik Wolności – symbol miasta, Teatr Dramatyczny i Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego. W czasie przejazdu do Wielkiego Tyrnowa ulewa. W Wielkim Tyrnowie odwiedzamy wzgórze Carewiec i pozostałości twierdzy - stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego. Na jednym jej końcu znajduje się wieża Baldwina, a na drugim Skała Straceń, z której zrzucano skazańców w nurt rzeki Jantra oraz cerkiew na wzgórzu. Nocleg w Wielkim Tyrnowie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

03 czerwiec 2017 19:05

Dziękuję wizytę na wycieczce. Zgadzam z Anją, zmieniłem zdanie o Rumuni, trzeba tam pojechać.

Pozdrawiam Wszystkich.

30 maj 2017 14:42

[cytuj autor='Sławek Drawski']Wspaniała wyprawa. Kiedyś w przyszłości też chciałbym pozwiedzać tamtejsze rejony.[/cytuj]

Zadziwiające jest, że poza Zamkiem Bran, który jest dosyć komercyjnym miejscem, trudno zakupić w Rumunii pamiątkę z Draculą, z którą to postacią jednak ten kraj jest kojarzony przez większość turystów...kto z Nas nie czytał powieści Brama Stokera "Dracula" lub nie oglądał filmu. Na fali Draculi Rumunia mogłaby się naprawdę turystycznie wypromować...

 

30 maj 2017 14:20

Wspaniała wyprawa. Kiedyś w przyszłości też chciałbym pozwiedzać tamtejsze rejony.

29 maj 2017 19:17

Bułgaria pewnie bardziej jest wszystkim znana, ale jakie są Twoje wrażenia z rumuńskiej części tej wycieczki? Ja zjechałam w zeszłym roku Rumunię i byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona. Postrzeganie tego kraju przez pryzmat żebrzących Cyganów jest bardzo krzywdzące.

Ostatnio edytowany: 2017-05-29 19:24

Zwiedzone atrakcje

Bukareszt

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021