Wejście do Jaskini Radochowskiej
Wejście do Jaskini Radochowskiej

Jaskinia Radochowska w Kotlinie Kłodzkiej

Komentarze 9
2017-05-27

W Radochowie koło Lądka Zdroju, w niezwykle malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, polecam odwiedzić świetną atrakcję - Jaskinię Radochowską. Jest ona oddalona od parkingu około 1300 m, zabezpieczona kratą i można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem, w sezonie codziennie, od 10.00 do 18.00.

To nie lada gratka dla miłośników podziemi, ale oczywiście nie tylko. To zupełnie inna bajka niż słynna Jaskinia Niedźwiedzia, leżąca niedaleko. Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu wielu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest takie autentyczne, namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, nawet trzeba, bo niektóre fragmenty bez podpierania są nie do przejścia 🙂 Są nawet łańcuchy! Kawałek trzeba przejść tyłem, inny można, choć nie trzeba, leżąc... Sama frajda, szczególnie dla młodzieży i dzieciaków, ale i dla niejednego dorosłego. Nie muszę pisać chyba, że przy błotnistym dnie można się tu trochę ubrudzić 😉

My trafiliśmy na świetnego przewodnika Łukasza, dobrze znającego się na rzeczy, a przy tym zabawnego. Przy pawilonie natomiast przed jaskinią czeka przemiła Pani oferująca puzzle i inne formy zabawy dla oczekujących na wejście do jaskini.

Jaskinią Radochowską od 2013 roku zajmuje się małżeństwo - Natalia i Zbigniew Piotrowiczowie, którzy świetnie sobie w tym temacie radzą. Po latach zaniedbań i przypadkowych turystów a raczej pseudoturystów, oczyścili oni teren jaskini, łącznie z pięknym podziemnym jeziorkiem, zabezpieczyli wejścia i udostępnili ją do zwiedzania. Otwarta dla turystów jest w okresie wiosenno-letnim, ponieważ zimą hibernują tu nietoperze i szanuje się tutaj ich spokój. Nietoperzy przy ostatnim liczeniu było w jaskini 25 sztuk, z czterech gatunków: nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały.

"Stół" w Jaskini

Jeszcze parę słów o historii jaskini. Znana jest ona od XVIII wieku, a od 1933 roku opiekował się nią i badał przez kilkanaście lat górnik Heinrich Peregrin. Wykuł on nawet schody ułatwiające zwiedzanie, dziś już nieco podmyte przez wodę. Podczas badań odkryto wówczas w namulisku kości zwierząt plejstoceńskich oraz żyjących współcześnie. Odnaleziono też dowody bytności człowieka pierwotnego -  wyroby z kwarcu i kwarcytu oraz ślady palenisk. Paleniska pozostawiał też tu po sobie człowiek w XX wieku, kiedy jaskinia nie miała opiekuna.

A po zwiedzaniu jaskini mieliśmy przyjemność poznać osobiście Panią Natalię i Pana Zbyszka, miłośnika gór, autora książki "Moje PaGóry". Prowadzą oni tutaj również z sukcesem Winiarnię Radochowską, w której można skosztować i zakupić wina z różnych zakątków świata, ale i z polskich winnic. Tak więc przy lampce smacznego wina podziwialiśmy wspólnie cudne widoki na Kotlinę, jakie rozciągają się sprzed domu Piotrowiczów.

polewy kalcytowe
Tworzące się stalaktyty
podziemne jeziorko
studniczek alpejski
mleko wapienne
Winiarnia Radochowska
Cudne widoki na góry
Parking przy Winiarni, skąd jest 1300 m do jaskini

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
31 maj 2017 08:29

Zabieram się do roboty, już trochę zdjęć mam obrobionych, ale teksty więcej czasu zajmują 🙂 No i ogarniam też nową wersję, pod siebie i pod Was 😉

Anja
31 maj 2017 08:04

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Dziękuję, to zaczątek dopiero wyprawy do Kotliny Kłodzkiej 🙂 Trochę to potrwa zanim obrobię wszystkie zdjęcia 🙂[/cytuj]

Chętnie poczytam przed urlopem, może się zainspiruję🙂

 

Anna Piernikarczyk
31 maj 2017 07:18

Dziękuję Wam, właśnie mało znana i cieszę się że dotarliśmy żeby ją spopularyzować troszkę 🙂 Choć grup już sporo do nie trafia bo lokalnie opiekunowie działają sprawnie 🙂 Ale polecam się tam wybrać nie tylko dla samej jaskini ale i dla widoków spod parkingu, bardzo ładna okolica 🙂 Danusiu, mam nadzieję że i Was tam poniesie 🙂 Będzie Ci sie podobało, choć wiem, że Mokunka lubi podziemia bardziej, trzeba mieć wygodne ubranie.

Danusia
30 maj 2017 22:39

To widzę,że Kotlinę Kłodzką już zaliczyliście:-) Fajnie,będę szukac inspiracji w twoich wycieczkach. Poczatek był niezły, jasknia mi nieznana,a ciekawa.

Joanna
30 maj 2017 15:16

Ciekawa jaskinia, a tak mało znana.

Anna Piernikarczyk
29 maj 2017 21:01

Dziękuję, to zaczątek dopiero wyprawy do Kotliny Kłodzkiej 🙂 Trochę to potrwa zanim obrobię wszystkie zdjęcia 🙂

piotr
29 maj 2017 19:59

W lipcu będe w Kotlinie Kłockiej,sprawdze co się zmieniło po pięciu latach?

 

marian
29 maj 2017 18:53

Jaskinia nie tak znana jak Niedżwiedzia a tak ciekawa.Warto by ją w planach zaznaczyć.

Anja
29 maj 2017 17:44

Ciekawa wyprawa. I bardzo sympatyczne zdjątko jako awatar wycieczki.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023