Rynek w Raciborzu
Rynek w Raciborzu

Rybnik, Racibórz, Rudy

Komentarze 2
2008-04-16
Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Rybnika, a po jego zwiedzeniu ruszamy nad malowniczy Zalew Rybnicki, gdzie można wypocząć, posilić się i nabrać sił do dalszej części wycieczki.

Następny punkt na szlaku to Racibórz – piękne historyczne miasto oferujące wiele zabytków z kościołem Wniebowzięcia NMP na czele, ruinami zamku i fragmentami średniowiecznych murów obronnych. Poza tym Racibórz pochwalić może się wspaniałymi parkami zarówno w obrębie miasta, jak i w najbliższej jego okolicy.

Największym a zarazem najbardziej cennym obszarem zieleni w tym regionie jest jednak Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstały w 1994 roku na obszarze prawie 65 tys. ha. Ochroną objęte są tutaj duże połacie lasów, tereny nad rzeką Rudą i jej dopływami oraz wartości kulturowe związane z leśno-rybacką gospodarką cysterską.

Bardzo cenne, zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich porastające Park wraz z systemem hydrograficznym przepływających rzek to najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny pomiędzy dolinami Wisły i Odry. Tędy właśnie migrują liczne gatunki flory i fauny, w tym gatunki chronione i rzadkie.

Znaczną wartość kulturową Parku stanowi zachowane do dziś założenie przestrzenne Cystersów przybyłych tu około XIII wieku - układ dróg, ciągi piętrowo usytuowanych stawów średniowiecznych, układ osiedli i system budowli hydrotechnicznych. Z zabytków sakralnych na plan pierwszy wysuwa się zespół poklasztorny ze słynnym Sanktuarium Maryjnym w Rudach - zabytek klasy zero zgłoszony do rejestru Dziedzictwa Kulturowego Europy UNESCO.
Kolorowy Rybnik
Kościół Św. Jakuba w Raciborzu
Skwer z fontanną w Rybniku
Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu
Rynek w Rybniku
Mury miejskie w Raciborzu
Rybnik
Pałac Opacki w Rudach
Zalew Rybnicki
Racibórz - kaplica zamkowa
Racibórz
Racibórz - mury zamkowe
Rudy - CKKRW
Racibórz - park przy zamku
Zespół klasztorny w Rudach
Park Krajobrazowy
Rudy Wielkie - klasztor
3 x R - Rybnik, Racibórz, Rudy
Klasztor i kościół pocysterski w Rudach
Rudy
Kościół w Rudach - wnętrze
Kościół pocysterski w Rudach
Zalew Rybnicki
Rudy - sanktuarium
Cysterskie Kompozycje
Jezioro Rybnickie
Zabytkowa stacja kolejowa
Zalew Rybnicki

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2011 19:32

Tak, wiem, właśnie chcę się tam wybrać tej jesieni, zobaczyć co i jak 🙂

Jan Nowak
13 wrzesień 2011 19:14

Klasztor w Rudach, na dziś w znacznym stopniu już odbudowany. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022