Gdańsk podczas Jarmarku św. Dominika

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku rok rocznie odbywa się Jarmark św. Dominika. Ta pełna wyjątkowego klimatu i uroku impreza zwabiła i mnie. Dotarłszy na miejsce swoje pierwsze kroki skierowałam w kierunku ul. Długiej by obejrzeć już rozstawione od samego rana liczne stragany. Jarmark św. Dominika to wyjątkowa gratka dla osób, które lubią szperać na targach staroci, wyszukiwać wyjątkowych okazji, ciekawych produktów i poznawać nowe smaki. Obejście wszystkich stoisk zajęło mi dosyć sporo czasu sprawiając przy tym oczywiście też dużą przyjemność. Strudzona spacerem wybrałam się na przejażdżkę AmberSky, czyli gdańskim diabelskim młynem usytuowanym na Wyspie Spichrzów by podziwiać miasto z nieco innej perspektywy. Dla mnie rzut oka na miasto z góry to zawsze obowiązkowy punkt programu. Po małym odpoczynku nad Motławą, gdzie obserwowałam pływające statki, udałam się na dalszy spacer po mieście, a następnie wycieczkę do gdańskiego ogrodu zoologicznego zlokalizowanego w Oliwie. Oliwskie ZOO założone w 1954 roku jest największą pod względem powierzchni placówką tego typu w kraju. Zajmuje ona powierzchnię ponad 124 ha.

Kolejnego dnia udałam się na rejs wycieczkowy na trasie Gdańsk-Westerplatte, podczas którego zobaczyłam Twierdzę Wisłoujście oraz statki zakotwiczone w porcie i przy nabrzeżach stoczni remontowych m.in. w suchym doku. Po dopłynięciu na Westerplatte wybrałam się na indywidualne zwiedzanie tego historycznego miejsca - byłej enklawy Rzeczypospolitej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, walczący tu żołnierze Wojskowej Składnicy Tranzytowej pozostali symbolem heroicznej obrony przed niemiecką agresją. Zobaczyłam wartownię nr 1 oraz ruiny koszar, a także miejsce po wartowni nr 5, gdzie znajdują się symboliczne groby obrońców wybrzeża. Weszłam też nad górującym nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Komentarze 6
2014-07-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anja
09 maj 2017 21:17

Margaretko często jest tak, że to co mamy "za płotem" z czasem po prostu powszednieje. To dlatego ludzie z okolic górskich jeżdżą na urlop nad morze i na odwrót. Po prostu odmiany czasem potrzeba.

Ostatnio edytowany: 2017-05-10 07:28

Margaretka
09 maj 2017 20:51

Całe życie mieszkam w Gdańsku i Jarmark św Dominika od paru lat omijam już dużymmm łukiem z powodu tłumów. I rzadko skupiam się już na tym co tam oferują. Miło jest jednak przeczytać tak miłe słowa o swoim mieście i przypomnieć sobie przecież że samej też uwielbiam takie stragany z starociami 😉 Może czasem zamiast omijać jarmark przejdę się po nim a nóż zobaczę coś ciekawego 😉

Anna Piernikarczyk
24 kwiecień 2017 08:23

Pięknie marzy mi się kiedyś przeżyć to Święto 🙂

Danusia
23 kwiecień 2017 15:02

Gdańsk to piękne miasto,jedno z moich ulubionych miejsc to gdańska Starówka. Uwielbiam spacerować Długim Targiem i nad Motławą słuchając gwaru rozmów dobiegającego z pobliskich bram i uliczek,pełnych kramów. Ma to swój urok. Jarmark Dominikański to coroczna impreza, często na niej bywamy. Świetna sprawa choć faktycznie tłumy mogą odstręczać. Koło Amber Sky jeszcze wciąż przede mną,ale widok na miasto na twoich fotach daje posmak tego wrażenia. Na Westerplatte byłam wielokrotnie,  rejs po Motławie też polecam każdemu.

Anja
23 kwiecień 2017 13:01

[cytuj autor=' marian']Wspaniale być na takim jarmaku.Ciekawy rejs statkiem na westeplatte.Nigdy tam nie dotarłem a chętnie bym tam zawitał i twierdza też mnie ciekawi. [/cytuj]

Dla "poszukiwaczy skarbów" to prawdziwy raj🙂 Jedyny minusik wyjazdu w tym czasie to wszechobecne tłumy. 

marian
23 kwiecień 2017 12:03

Wspaniale być na takim jarmaku.Ciekawy rejs statkiem na westeplatte.Nigdy tam nie dotarłem a chętnie bym tam zawitał i twierdza też mnie ciekawi.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024