, Sławko
, Sławko

Szymbark

Komentarze 0
2016-08-11

Po atrakcjach zwiedzonych w Gdyni i Gdańsku siostra znalazła inne ciekawe miejsce. Czyli CEPR Szymbark. Miejsce, w którym zawarta została cała historia naszego państwa polskiego. Ale na początek idziemy do odwróconego domu. Nie była to skomplikowana budowla, ale po wyjściu i stanięciu na płaskiej ziemi to aż się zakręciło w głowie. Później krótka przerwa na posiłek i wybraliśmy się na zwiedzanie atrakcji. Cała wystawa jest całkiem spora, więc trzeba przynajmniej 2 godzin na zwiedzenie wszystkiego. Idąc wedle kierunku zwiedzania doszliśmy do wejścia do bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".I właśnie w tym miejscu musieliśmy czekać na przewodnika. Wewnątrz została puszczona prezentacja jak mniej więcej były prowadzone działania wojenne przez tę Organizację. Następnie po wyjściu z bunkra doszliśmy do skały pamiątkowej TOW-u. Obok stały tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się historii Gryfa. Później przeszliśmy do domu Sybiraka, sprowadzonego prosto z Syberii trasą liczącą ponad 8000 kilometrów. Tutaj oprowadzała nas druga przewodniczka. Opowiadała jak żyło się ludziom w takim domu o różnych porach roku. Innymi słowy bardzo ciężko. Stoi tam również pociąg, którym Polacy byli zsyłani na Syberię. Mało kto wie także o niedźwiedziu Wojtku, którego upamiętniono pomnikiem stojącym na środku jeziorka. Był to członek 22 Korpusu Zaopatrzenia Artylerii, który brał udział w słynnej bitwie o Monte Cassino. W następnym domu były informacje o przyjaźni polsko-tureckiej zawartej przed laty, czyli tak zwany Traktat Przyjaźni. Później przewodniczka pozostawiła naszą grupę, aby oprowadzać następną, więc mieliśmy czas na indywidualne zwiedzanie. Mi najbardziej do gustu przypadł kościółek z pamiątkami historycznymi oraz główny budynek z browarem Kaszebsko Koruna. Przyznaję, że cena za 6-pak jest dość wygórowana, ale smak piwa jest jedyny w swoim rodzaju. Tóż obok jest sala w której można organizować wesela, a dla dodatkowej atrakcji stoi pod ścianą największy koncertowy fortepian świata oraz wiszą obrazy przedstawiające wydarzenia i bitwy w historii Polski, w tym Kaszubów. Polecam to Centrum każdemu. Jest co podziwiać.

, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022