Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " - Niezłomnych .
1 marca od 7 lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " .
W całym kraju z tej okazji odbywają się apele pamięci, msze święte , wystawy , przemarsze oraz spotkania patriotyczno-historyczne
Święto Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " - Niezłomnych, obchodzone jest w rocznicę stracenia przez komune- bezpiekę 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość".
w moim Poznaniu to święto w tym roku obchodzimy cały tydzień od 26.02.2017 do 5.03.2017.

Otwarte ( darmowe zwiedzanie ) dla chętnych przez caly tydzien było Muzeum 28 czerwca 1956 r , które scisle związane jest z podobnymi wydarzeniami –walki Narodu Polskiego z komuną i sowietami.
W sobotę dn 4.03.2017 r to święto przybrało znamiona wystaw , paneli dyskusyjnych, rekonstrukcji historycznych .
Instytut Pamięci narodowej zaprezentował cały panel prezentując wystaw , paneli dyskusyjnych, w Bibliotece Raczyńskich z udziałem znanych profesorów, historyków oraz senatorów i posłów.

Karol Barsolis miał przyjemność uczestniczyć w tym dniu w tych uroczystościach będąc świadkiem tych wydarzeń .
Po tych wykładach ,prezentacjach , wystawach , udałem się szlakiem miejsc katorgi ,katowni osób represjonowanych i mordowanych w tamtych czasach . Odbyłem podróż w te miejsca z myślą głębokiej modlitwy i refleksji nad tym co w tych miejscach działo się w tamtych mrocznych czasach .
Zdałem sobie sprawe z tego iz mam wiedze na temat tej siedziby i katowni UB w Poznaniu na ul Niegolewskich ( katownia ) oraz na ul Jarochowskiego ( siedziba UB) . Moja wiedza oparta jest na spotkaniach i relacjach osob represjonowanych i świadkow tamtych wydarzen-niestety juz nieżyjacych . Byłem w tych piwnicach gdzie katowano ludzi . Od 7 marca moją cenną wiedzę chcę przekazac do Instytutu Pamieci Narodowej .



Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej i historyków, do lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 261 tysięcy ludzi z różnych środowisk społecznych ( oprócz komuny -rzecz jasna ) . W wyniku prowadzonych walk z komuną sowiecką zginęło około 52 tysięcy , 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci po różnych fikcyjnych wyrokach sadowych .
Cześć i chwała Bohaterom . Wieczne odpoczywanie dla tych NIEZŁOMNYCH .

Miejsca wydarzeń – Poznań luty- marzec 2017
- Biblioteka Raczyńskich –wystawy , dyskusje i konferencja naukowe i historyczne
- Plac Wolności – wystawy i rekonstrukcje historyczne
- Ul Niegolewskich ,ul Jarochowskiego , ul Bogusławskiego -siedziba i katownie Wlk. UB .
- Ul Sw Marcin Dom Kultury CKZ Zamek –Muzeum 28 Czerwca 56 r. – wystawy i konferencje
- Ul Aleje Niepodległości – Pomnik Armii Krajowej
- Inne miejsca związane z żołnierzami „wyklętymi „

Ø Kto nie szanuje przeszłości ( historii ),ten nie szanuje teraźniejszości i nie uszanuje przyszłość









































