Nowy Korczyn przeprawa promowa
Nowy Korczyn przeprawa promowa

Stary i Nowy Korczyn

Komentarze 7
2016-08-08

Najniżej położona na południe miejscowość Ponidzia to Nowy Korczyn, niżej się nie da, bo tutaj wpada Nida do Wisły i kończy się województwo świętokrzyskie, a zaczyna małopolskie. Granicę stanowi własnie Wisła, niedaleko ujścia Nidy, a z województwa do województwa przepływa się promem, bo jak dotąd mostu nie ma, choć jest zapowiadany od lat. No więc odwiedziliśmy ten Nowy Korczyn, niby obecnie wioska, ale zabudowa jak najbardziej małomiasteczkowa, Rynek obszerny, a ponadto dwa całkiem spore i cenne kościoły. No szczególnie jeden z nich - klasztorny kościół Św. Stanisława na ulicy Franciszkańskiej - obecnie Sanktuarium Św. Kingi. Ta to właśnie Kinga, z mężem Bolesławem Wstydliwym założyła tu w XIII wieku klasztor, istniejący do dziś. Wtedy też powstał ceglany kościółek, który obecnie stanowi XIII-wieczne prezbiterium, z jednymi z najlepiej zachowanymi sklepieniami gotyckimi w Polsce. To sklepienia krzyżowo-żebrowe. W XIV wieku król Kazimierz Wielki rozbudował gotycki kościół, który trwa do dziś. Później jeszcze dobudowano dzwonnicę, w XVIII wieku, kiedy to powstało też w znacznym stopniu obecne wyposażenie świątyni. Jest to kościół parafialny, a do parafii należy także stara fara, czyli kościół Św. Trójcy stojący niemal przy Rynku.

Na Rynku zobaczyć też można zabytkowy dom z XVI wieku nazywany Domem Długosza. Niczym specjalnym się z zewnątrz nie wyróżnia, ale ponoć zachował piwnice sklepione kolebkowo. Jest też w Nowym Korczynie stara synagoga, w nie najlepszym dziś stanie, a na południe od centrum, wspomniana już przeprawa promowa. Prom nie jest wielki, bo mieści dwa, może 3 auta, ale widok ciekawy. Nie skorzystaliśmy z usług, bo w Małopolskę nie było czasu ruszać, choć malowana wieś Zalipie mnie korciła, nie powiem 🙂 My jednak zostaliśmy na Ponidziu i odwiedziliśmy jeszcze w ten upalny dzień Stary Korczyn, a w nim kościół Św. Mikołaja, też wiekowy, a jakże, z cechami gotyckimi, też rozbudowywany przez Kazimierza Wielkiego. To tutaj, w Starym Korczynie w XIII wieku na świat przyszedł Bolesław Wstydliwy, a parafia istniała już na przełomie XI i XII wieku. Oba te kościoły - Św. Stanisława i Św. Mikołaja należą do Skarbca Świętokrzyskiego - Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej.

Nowy Korczyn Rynek
Nowy Korczyn Rynek
Nowy Korczyn Dom Długosza
Kościół Św. Trójcy
Kościół Św. Stanisława
Stary Korczyn kościół Św. Mikołaja

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
27 wrzesień 2016 14:25

Ciekawe i urokliwe miasteczka Ania odkrywa.

Co do przeprawy, to też niedawno pisałem o podobnej w Nieszawie, koło Ciechocinka :-)

Danusia
25 wrzesień 2016 10:05

Ponidzie ,jak widzę, zaliczone prawie w całości:-) I kolejna perełka z tego regionu odkryta dla krajtroterów i nie tylko. Fajnie tak sobie zwiedzacie.

PS. Taką przeprawę promową przez Wisłę widziałam w Gniewie.

Ostatnio edytowany: 2016-09-25 10:06

Roman Świątkowski
24 wrzesień 2016 12:14

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki Romku 🙂 A czemu Dom Długosza to do końca nie wiem, może dlatego że służył nauce przez lata, a Długosz też nauczał m.in. królewskich synów w Domu Długosza w Wislicy, poza tym spod tynku z boku wychodzi ceglana ściana i piwnice są ceglane, z zabytkowymi sklepieniami, podobnie, jak Dom Długosza, więc może stąd te skojarzenia. Ostatnio edytowany: 2016-09-24 09:18[/cytuj]

dzieki serdeczne - wyczerpujaca odpowiedź, tak to już z nazwani.

Anna Piernikarczyk
24 wrzesień 2016 09:17

Dzięki Romku 🙂 A czemu Dom Długosza to do końca nie wiem, może dlatego że służył nauce przez lata, a Długosz też nauczał m.in. królewskich synów w Domu Długosza w Wislicy, poza tym spod tynku z boku wychodzi ceglana ściana i piwnice są ceglane, z zabytkowymi sklepieniami, podobnie, jak Dom Długosza, więc może stąd te skojarzenia.

Ostatnio edytowany: 2016-09-24 09:18

mokunka
23 wrzesień 2016 21:48

Przeprawa promowa to taka fajna dla nas ciekwostka ; natomiast dla ludzi, którzy mieszkają w okolicy gdzie brak mostu to zapewne bardzo uciążliwe.

Opisywalam kiedyś bardzo podobną przeprawę, która istnieje w Baranowie Sandomierskim , na Wiśle. Wtedy przeprawialiśmy się do miejscowosci Szichów Duży i gdyby nie przeprawa promowa nadrobilibyśmy blisko 40km.....

 

Roman Świątkowski
23 wrzesień 2016 18:32

Troszkę pozwiedzaliście.

Św. Kinga i od razu skojarzenie z Pieninami (tak to już mam), dwa takie zabytki w małej miejscowości - bardzo ciekawe.

Aniu wdarł Ci się hohlik w tekscie "na rynku zobaczyć" jak każdemu, ale mam pytanko dlaczego Dom Długosza

marian
23 wrzesień 2016 16:16

Bardzo ładne miejscowości a szczególnie ciekawe koscióły.Dużo zwiedziliście na Ponidziu.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023