Park Zdrojowy w Solcu
Park Zdrojowy w Solcu

Solec Zdrój solanką stoi!

Komentarze 7
2016-08-08

Solec Zdrój to świetne miejsce na przyjemny spacer, z racji tego, że jest bardzo zaciszny, spokojny i ładny. Ale to też bardzo dobry wybór na leczenie uzdrowiskowe. A co leczy się w Solcu? Choroby narządu ruchu, nerwice, choroby skóry i alergie. Największym skarbem Solca są solanki, odkryte już w XVIII wieku i wykorzystywane od tamtej pory w lecznictwie. Ale to co było wcześniej to nic w porównaniu z chwilą obecną, bowiem w 2005 roku odkryto nowe źródła solanki "Malina", które daje wodę o największym stężeniu siarkowodorów na świecie! Właśnie te wody siarczkowe przyciągają kuracjuszy, nie tylko do spożywania wody, ale i na kąpiele lecznicze.

Park Zdrojowy w Solcu jest zabytkowy, uzdrowisko zaczęło postawać na początku XIX wieku, wtedy zbudowano drewniane Łazienki, które dziś są murowane, w efekcie przebudowy z początku XX stulecia. Przez Park prowadzi Aleja Daniewskich - założycieli uzdrowiska. Po drodze zobaczyć można zabytkowe wille, ale też nowoczesne ośrodki hotelowo-sanatoryjne. Park pełen jest zieleni i kwiecia, jest też duży staw z ptactwem wodnym i nie tylko.

Solec Zdrój
Solec Zdrój

To urokliwe miejsce i faktycznie zadziwia spokój, jakiego można tu zaznać. Uzdrowisko, choć pozostaje w rękach prywatnych, jest ogólnie dostępne, można też wejść do zabytkowych Łazienek, gdzie w holu głównym wisi cykl obrazów "Cztery pory roku". To uzdrowisko różni się od innych, gwarnych i tłumnych uzdrowisk, jakie poznałam wcześniej, bardziej zarówno układem przestennym, jak i spokojem, przypomina mi uzdrowisko w Goczałkowicach Zdroju.

Baseny Mineralne
Łazienki
Baseny Mineralne Solec Zdrój
Kościół Św. Mikołaja

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
23 wrzesień 2016 08:22

Szczerze mówiąc nie kojarzę, bo dróg pokonaliśmy tam mnóstwo, ale nie zapamiętałam żeby było kiepsko, widać, że się to miejsce rozwija in plus 🙂

Danusia
22 wrzesień 2016 21:34

Nie znam tego uzdrowiska,ale zdjęcia wyglądają zachęcająco. Bardzo lubię spacery po parkach zdrojowych,ma to swój urok.

mokunka
22 wrzesień 2016 20:19

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Od kilku lat pozostaje w rękach prywatnych i remontuje się, także na pewno wypiękniał Solec 🙂 [/cytuj]

Dobrze wiedzieć. A jak drogi dojazdowe obecnie Aniu? 

Anna Piernikarczyk
22 wrzesień 2016 20:04

Od kilku lat pozostaje w rękach prywatnych i remontuje się, także na pewno wypiękniał Solec 🙂

mokunka
22 wrzesień 2016 20:02

    W Solcu-Zdroju byłam przed kilku laty. Właściwie tylko "Malinowy Zdrój",, który ma ceny nie dala zwykłych śmiertelników prezentowal się pięknie. Budynki sanatoryjne były w stanie nie najlepszym. Widocznie teraz je wyremontowano, bo na Twoich fotach wyglądaja naprawdę ładnie.

    Drogi dojazdowe do Solca są masakryczne (wtedy takie były), gdzieś przez wsie, wąziutkie , dziurawe,  auta osobowe ledwie na nich  z busami się mijały.

   Generalnie Solec w porównaniu do Goczałkowic wypada -w/g mojej oceny- bardzo blado. Jest sporo mniejszy i nie ma tam żadnych ciekawych miejsc w samym Solcu,  a w Goczalkowicach jest zapora, Ogrody Kapias....i dużo więcej budynków sanatoryjnych, szpitalnych czy  pensjonatów.

Nie mniej jednak, z krajtroterskiego punktu widzenia, miejscowość warta obejrzenia !

Roman Świątkowski
22 wrzesień 2016 18:01

Solec Zdrój solanką stoi - pasuje, mała cicha miejscowość.

Boćki są śliczne.

 

marian
22 wrzesień 2016 15:56
Lubię takie spokojne miejscowości.Nie byłem tam ale jeśli Ci przypomina Goczałkowice to musi być tam ładnie.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023