Stopnica zamek
Stopnica zamek

Stopnica znacząca niegdyś wiele...

Komentarze 5
2016-08-08

Stopnica, jak wiele miejscowości w dzisiejszej południowej części świętokrzyskiego, to znacząca kiedyś bardzo wiele osada, związana z Małopolską. Parafia istniała tutaj już na pewno w XI wieku, ale największy rozkwit Stopnica przeżyła w XIV wieku. A to za sprawą króla Kazimierza Wielkiego, a jakże, bowiem ulubił on sobie tą Stopnicę i się do jej rozwoju wielce przyczynił. W połowie XIV stulecia właśnie nadał stopnicy rangę miasta królewskiego, gdzie odpoczywał zawsze podróżując z Krakowa do Sandomierza. Zbudował sobie tu murowany zamek gotycki, ufundował farę, a cały ośrodek otoczył murami obronnymi. Potem już nigdy Stopnica taka ważna nie była, malała jej ranga, aż po powstaniu styczniowym w XIX wieku straciła prawa miejskie. W 2015 roku je odzyskała i ponownie szczyci się mianem miasta!

Do dzisiaj ślady króla można tu zobaczyć. Fara czyli kościół Św. Piotra i Pawła, po zniszczeniach wojennych została odbudowana i zdobi dziś Rynek, kryjąc oryginalne gotyckie elementy. Niedaleko stoi też do dziś zamek królewski, choć po ostatniej odbudowie po zniszczeniach wojennych zatracił już cechy stylowe, niestety. Nadal jednak jest to okazała, ładnie zrewitalizowana budowla, będąca obecnie siedzibą Gminnego Centrum Kultury. Wokół powstał atrakcyjny kompleks sportowy, ze stadionem, placem zabaw, siłownią na powietrzu oraz basenem. Spod zamku widać też klasztor sercanów, obecnie nowicjat. W murach klasztoru pochowany jest Jan Chryzostom Pasek oraz jego matka.

Stopnica kompleks sportowy
Fara w Stopnicy
Stopnica Rynek
Klasztor sercanów Stopnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
21 wrzesień 2016 21:44

Naprawdę ładna mieścina,

odkrycie bo nawet nie słyszałem ;-)

marian
21 wrzesień 2016 19:16

Ładne miejscowości nam pokazujesz.Te rejony bardzo mało znam.

Anna Piernikarczyk
21 wrzesień 2016 19:06

Do usług hehe 🙂 Fajnie że się Wam spodobało

Danusia
21 wrzesień 2016 15:20

O Stopnicy zaledwie slyszałam podczas genealogicznych poszukiwań w drzewie rodowym mojej rodziny. Moja prababcia tam właśnie przyszła na świat. Tym fajniej,że przybliżyłaś mi to zupełnie nieznane miasteczko Aniu.

Roman Świątkowski
21 wrzesień 2016 15:11

Stopnica rzekłoby się ze zdziwieniem gdzie to jest, mapa i zaskoczenie.

Fajne, ciekawe miejsca Aniu zwiedziliście. Parafia XI w, zamek królewski z XIV , historia. niby takie sobie miasteczko a tu proszę.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022