Europejskie Centrum Bajki
Europejskie Centrum Bajki

Pacanów - raj dla dzieci :)

Komentarze 9
2016-08-08

Będąc na Ponidziu, tak blisko słynnego Pacanowa, nie mogliśnie nie zrobić dzieciom tej radości i odwiedzić Europejskiego Centrum Bajki. Pacanów, wiadomo - Koziołek Matołek, wszędzie go tu pełno, na szyldach, kwietnikach, pomnikach, no i pluszakach 🙂 Rozsławił go Kornel Makuszyński "Przygodami Koziołka Matołka", to wie chyba każdy. Ale nie każdy wie, jak to się zaczęło, bo początek to zupełnie inna bajka... 😉

A mianowicie dawniej, kiedy jeszcze zegarek wisiał jedynie na wieży kościoła albo Ratusza i nie był dobrem powszechnym, ludzie nie wiedzieli która godzina i kiedy wstawać do pracy. Ogłaszano wtedy poranek na różne sposoby. W miastach często chłopina chodził z dzwonkiem i budził mieszkańców. Na wsi zaś zwykle pianie koguta wyznaczało porę wstawania. W Pacanowie było inaczej, tu żyła znana rodzina kowali o nazwisku Kozy, którzy bardzo wcześnie wstawali i zaczynali swą pracę, a ich stukanie budziło pozostałych wszystkich pozostałych. Mówiono wówczas "wstawajcie bo już Kozy kują" i tak powstało powiedzenie "w Pacanowie kozy kują".

Niedaleko od Rynku powstało Centrum Bajki, w którym gości wita "we własnej osobie" Koziołek Matołek 🙂 Ale są też inne postaci z bajek. I nie tylko dlatego jest tutaj bajkowo, kolorowo, sielsko i anielsko. Cały teren Centrum jest piękny, z zielenią, oczkami wodnymi, cytatami z bajek i nie tylko, miejscami odpoczynku i możliwością kupienia lodów oraz pamiątek. Taki mały raj dla dzieci 🙂 Co fajne, żeby wejść na teren Centrum Bajki wcale nie trzeba rujnować portfela, bowiem spacer jest bezpłatny, tylko za warszaty i zajęcia edukacyjne pobierane są opłaty. A to najlepiej wcześniej zarezerwować, bo później trzeba czekać na wolne godziny.

W Pacanowie znajduje się też Sanktuarium Jezusa Konającego.

Centrum Bajki w Pacanowie
Centrum Bajki
Rynek w Pacanowie
Pacanów Rynek
Koziołek Matołek w Pacanowie
Ratusz w Pacanowie
Koziołek Matołek na Rynku w Pacanowie
Sanktuarium w Pacanowie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
18 wrzesień 2016 10:12

Super, że doatarliście do miejsca, które opisywałam parę lat temu na PSz :

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5552,w-pacanowie----miescie-koziolka-matolka.html

Córki chyba bardzo zadowolone Aniu, ż e dotarły do Pacanowa 🙂??? Świetne miejsce -Europejskie Centrum Bajki . Samo miasteczko, też warte odwiedzenia.

marian
15 wrzesień 2016 21:33

Bajecznie tam jest.

Aneta
13 wrzesień 2016 13:52

Pacanów - rewelacja i dla dzieci i dla dorosłych (chwile wspomnień). Całość bardzo fajnie działa na wyobraźnię dziecka. Przypomnienie też innych bajek zdecydowanie przez większość zapomnianych. I oczywiście "żywy" Koziołek Matołek🙂 Polecam dla całej rodziny

Magdalena
13 wrzesień 2016 08:36

w gruncie rzeczy to może by i nam starym wypadało w końcu kiedyś odwiedzić to legendarne miasto 🙂

Danusia
11 wrzesień 2016 08:18

No pewnie,że to miejsce trzeba dzieciom pokazać.  Super wycieczka. Wprawdzie nie byłam tam nigdy,ale szykując wycieczkę w świętokrzyskie mielismy w planach to miejsce jednak oczywiście zabrakło czasu.

Roman Świątkowski
10 wrzesień 2016 06:57

W końcu dziewczynki a w zasadzie to już pannice zobaczyły bohatera bajek dzieci z przed kilkunastu lat. Ja do tych dzieci należę ale jeszcze nie miałem przyjemności do Pacanowa pamaszerować

Maciej A
09 wrzesień 2016 21:03

bajeczny i kolorowy świat,

do zobaczenia już za niedługo

Anna Piernikarczyk
09 wrzesień 2016 14:31

Na pewno to jest fajne i chcieliśmy wejść, ale nie mieliśmy rezerwacji i musielibysmy czekac kilka godzin, a nie mieliśmy tyle czasu, bo mieliśmy dalsze plany.

Joanna
09 wrzesień 2016 14:14

Zwiedzanie z przewodnikiem - księżniczką lub inną bajkową postacią trochę kosztuje, ale moim zdaniem jest warte swojej ceny. Każdy dostaje zaczarowane buty, które pomniejszają do rozmiaru krasnoludka. Wchodzimy przez mysią dziurę, która za chwilę okazuje się smoczą jamą. Idziemy na paluszkach, żeby nie obudzić chrapiacego smoka . . . ja bawiłam się jak dziecko, a co dopiero mówić o dzieciach.
 

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023