Wiślica i kolegiata
Wiślica i kolegiata

Wiślica - historia jak rzeka

Komentarze 7
2016-08-07

Kto nie był w Wiślicy, niech żałuje, oczarowało nas to miasto, nieco dziś senne, ale powracające z niebytu i stające się na powrót ważne ! Wiślica stara jest jak Polska, to miasto nad Nidą istniało już około IX czy X wieku, a największy rozkwit przeżyło w okresie od XII do XIV stulecia. To właśnie wtedy powstało tu najwięcej zabytków, aż dziś ich ilość szokuje na tak niewielkim terenie. A wiemy o nich, bo są ich wyraźne ślady, pokazywane turystom w czasie turystycznego spaceru z przewodnikiem w ramach Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Koniecznie przejść trzeba tą trasą, bowiem to co najciekawsze i nacenniejsze, jest w Wiślicy ukryte.

Ruiny romańskiego kościoła misa chrzcielna z IX wieku
Chciałam napisać "Ale zacznijmy od początku..." ale nie wiadomo gdzie tu początek. Wydaje się, że najstarszy obiekt w Wiślicy to ruiny kościoła Św. Mikołaja, znajdujące się dziś w specjalnym pawilonie. Pochodzą z  XI wieku i mówią o niewielkim kształcie tej jednonawowej, romańskiej świątyni z absydą, która została rozebrana w XIII wieku podczas stawiania murów miasta. Hasło romańskie już zwykle sprawia, że nasze uszy i oczy szeroko się otwierają, ale Wiślica zadziwia bardziej, wszak wśród tych ruin trwa od wieków słynna zbiorowa "misa chrzcielna", pochodząca najpewniej z IX wieku. Jest wielce prawdopodobna teoria, że to tutaj odbył się pierwszy w Polsce chrzest, bowiem książę Moraw Świętopełk podbił Wiślan i około roku 880 wprowadził nową religię w obrządku słowiańskim. Misa ma spore rozmiary, bo 4,5 m średnicy i jest stworzona z gipsów. Ruiny odryto około 1960 roku i dziś są udostępnione w ramach Muzeum, a pawilon znajduje się na Placu Solnym, na tyłach Kolegiaty wiślickiej. 

Dzwonnica i kolegiata w Wislicy
Dzwonnica i kolegiata w Wislicy

Grodzisko
Z podobnego okresu pochodzi grodzisko leżące bardziej na południowy wschód. Pierwsza osada otwarta powstała tu w IX wieku, potem za czasów Bolesława Chrobrego w XI wieku stanął gród, zastąpiony kolejnym, znacznie większym na przełomie XII i XIII wieku. Istniały tu rzędy półziemianek o konstrukcji słupowej, z kamiennymi paleniskami we wnętrzach.

Kolegiata
Najważniejsze budowle w Wiślicy to Kolegiata z Dzwonnicą oraz Dom Długosza. Te gotyckie obiekty to symbole miasta i jego główne ozdoby. Kolegiata stanęła w Wiślicy w XIV wieku z fundacji samego króla Kazimierza Wielkiego, który w ten sposób odpokutował swe grzechy. Nie wiadomo teraz, czy tak był pobożny czy grzeszny 😉 Budowla to potężna, a powstała w miejscu dwóch wcześniejszych, romańskich świątyń, które wraz z kościołem Św. Mikołaja stały we wczesnym średniowieczu w Wiślicy niczym Święta Trójca.

Wnętrze wiślickiej kolegiaty kryje wiele cennych śladów przeszłości, w tym sklepienia z herbami, bizantyjsko-ruskie freski czy XIII-wieczną rzeźbę MB Łokietkowej. Są też relikwie Św. Jana Pawła II. Niezwykłe ciekawostki skrywają podziemia kolegiaty, bowiem w XX wieku odkryto tu ślady owych romańskich świątyń, z unikatową posadzką z XII wieku z widocznymi postaciami, prawdopodobnie Kazimierzem Sprawiedliwym, jego żoną Heleną i synem Bolesławem. Widoczny jest tu również Henryk Sandomierski. Posadzka nazywana jest też Płytą Orantów. Znajduje się ona w obrębie niewielkiej świątyni z XII wieku, zaś obok widoczne są ruiny nieco większej romańskiej kolegiaty z XIII stulecia, która miała dwuwieżową fasadę. Tuż obok w warstwach osadów widoczne są sterczące kości ludzkie. Obok kolegiaty stoi też XV-wieczna dzwonnica.

Dom Długosza
Dom Długosza w Wiślicy pochodzi z XV wieku, a dokładniej 1460 roku i jest fundacji, jak już nazwa wskazuje, słynnego kronikarza Jana Długosza. Od początku, po dziś dzień dom służy jako mieszkanie księży, obecnie jego część jest udostępniona dla turystów i stanowi siedzibę Muzeum w Wiślicy. Mieszkał tu i sam Jan Długosz, m.in. jako nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Jako, że jednak do nauki niejednokrotnie ich chłostą przymuszał, nie był tak mile widzianym gościem w Wiślicy, przynajmniej przez owych królewskich synów 🙂

kolegiata

Dom Długosza to gotycki, ceglany budynek piętrowy, zaprojektowany na planie prostokąta. We wnętrzu zachowały się belkowane stropy i resztki polichromii z okresu powstania kamienicy czyli z XV stulecia. Na belkach widnieje Herb Długosza.

Dom Długosza w Wislicy
Dzwonnica w Wislicy
Plac Solny Wiślica
wnętrze Domu Długosza
Dom Długosza Wiślica
Dom Długosza
Strop w Domu Długosza w Wislicy
Dom Długosza
Dom Długosza
podziemia kolegiaty w wiślicy
ruiny romańskiej kolegiaty
posadzka z XII wieku, tzw. Płyta Orantów
kości ludzkie w podziemiach kolegiaty
Ruiny kościoła Św. Mikołaja w pawilonie (X wiek)
Misa chrzcielna prawdopodobnie z IX wieku
Grodzisko w Wislicy
teren grodziska
gipsowe kryształy
rynek w Wislicy

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
16 wrzesień 2016 21:30

Cieszę się Aniu, że udało Wam się zawitac do Wiślicy. Miasteczka , które opisywalam na PSz przed kilku laty :

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,7162,pelna-tajemnic-i-ciekawostek-wislica.html

    Wiślica jest wyjątkowa !  Podziemia bazylkii, oraz tzw pawilonu archeologicznego to coś co opowiada o historii Polski tej najdawniejszej, więcej niż niejaden tekst źródłowy

To miejsca, które zdecydiowanie warto odwiedzić !!!

 

Roman Świątkowski
10 wrzesień 2016 07:04

Kto by się spodziewał , niby zwykłe małe miasteczko. Prawie mało kto słyszał o nim. Fajnie zatytuowane "Wiślica to historia jak rzeka" Ja żałuję nawiązując do relacji, bardzo piekne i historyczne miasteczko zwiedziliście.

Anna Piernikarczyk
08 wrzesień 2016 08:37

Dzięki Wam 🙂 No mało znana jest a dziwi mnie to bardzo

Maciej A
07 wrzesień 2016 23:24

[cytuj autor=' marian']Piekne historyczne miasto.Odkrywasz mi nieznane miejsca. [/cytuj]

też się pod tym podpisuję

marian
07 wrzesień 2016 21:44

Piekne historyczne miasto.Odkrywasz mi nieznane miejsca.

Anna Piernikarczyk
06 wrzesień 2016 16:28

Tak były statuty faktycznie w tym roku, ogłoszone z kolegiaty ponoć 🙂

Marcin_Henioo
06 wrzesień 2016 14:26

Super wycieczka i piękne, historyczne miejsce. Szkoda, bo tak blisko tamtędy przejeżdzaliśmy ze Szczawnicy do Sandomierze, mogliśmy tam zajechać...

Mi, jako że trochę się historią Polski interesuję, zwłaszcza do średniowiecza włącznie, Wiślica kojarzyła się do tej pory ze statutami, jakie bodaj w 1347 roku uchwalił czy też zatwierdził,  Kazimierz Wielki.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023