Chroberz przystań kajakowa
Chroberz przystań kajakowa

Chroberz

Komentarze 4
2016-08-07

Chroberz to kolejne ciekawe miejsce na Ponidziu, leżące pomiędzy Wiślicą a Pińczowem. Stara to wioska, już znana ponoć za czasów Bolesława Chrobrego, od której najpewniej zyskała swą nazwę. To on założył tu zamek i parafię. Dziś Chroberz, choć mały, kusi kilkoma ciekawymi atrakcjami. Na wzgórzu stoją ruiny starego zamku, a niedaleko do dziś wznosi się stara fara z około 1550 roku, z zachowanymi renesansowymi elementami. Obok niej stoi drewniana dzwonnica. To na ulicy Podzamcze.

W innej części Chrobrza, przy ulicy Parkowej, w otoczeniu zabytkowego parku dworskiego zachował się Pałac Wielopolskich z XIX wieku. Jest udostępniony do zwiedzania a mieści dziś Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia. We wnętrzach odnaleźć też można Informację Turystyczną.

Pałac Wielopolskich
Pałac Wielopolskich

Nad Nidą natomiast powstała fajnie zagospodarowana przystań kajakowa, gdzie odbywają się spływy Szlakiem Kajakowym Rzeki Nidy, ale ponadto jest tutaj miejsce piknikowe oraz plac zabaw. Bardzo ładnie, malowniczo i jest gdzie się spotkać ze znajomymi. Chroberz to takie Ponidzie w pigułce - jest Nida zw swymi urokami, stary kościół których tu przecież nie brakuje nigdzie oraz pałac - ślad przeszłości tutejszych rodów.

Pałac w Chrobrzu
Pałac
przystań kajakowa w Chrobrzu
Szlak kajakowy Nidy
Nida
Przystań kajakowa
Rzeka Nida
Chroberz i Nida
Plac zabaw koło przystani
Kościół w Chrobrzu
Chroberz kościół
drewniana dzwonnica
Chroberz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
22 sierpień 2016 14:31

Kajaki - świetna atrakcja i sposób na relaks.

A co do wycieczki, to super, urokliwe miejsce, nie znałem go do tej pory.

Anna Piernikarczyk
20 sierpień 2016 09:01

Dzięki, ja też miałam smaka na kajaka 🙂 Ale jak zwykle chęć zwiedzenia jak najwięcej zwyciężyła 🙂 Ale kiedyś gdzieś coś, bo już mi to chodzi po głowie od jakiegoś czasu, akurat dzieci podrosną 🙂

marian
19 sierpień 2016 21:45

Atrakcyjna miejscowość.

Maciej A
19 sierpień 2016 19:58

chętnie bym popływał kajakiem,

a fotki zachęcają...

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kościół w Chrobrzu

Przystań kajakowa

Pałac Wielopolskich

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022