Sanatorium Marconi w Busku
Sanatorium Marconi w Busku

Busko Zdrój w kilku odsłonach

Komentarze 4
2016-08-06

W Busku Zdroju byliśmy kilka dni, podczas których kilka razy przemierzaliśmy to urokliwe uzdrowisko. Pogoda w sobotę zapowiadała się nie najlepiej, wręcz fatalnie, ale w niedzielę wszystko się odmieniło i upalne Busko pokazało nam swoje piękne oblicze. To wieloletnie uzdrowisko słynie z wód siarczkowych, które mieliśmy okazję próbować, a jeszcze częściej wąchać - zapach jest mocny 😉 Istnieje tu kilka sanatoriów, w których najlepiej zażyć właśnie kąpieli siarczkowych oraz bezpośrednio spożywać wodę zdrowotną, dostępną gratis.

Busko Zdrój najlepiej zwiedzać na własnych nogach, polecam trasę od Parku Zdrojowego, zarówno z jego starą, jak i nową częścią. To tutaj właśnie bije serce Buska, w Sanatorium Marconi - najpiękniejszej budowli w mieście, zaprojektowanej przez włoskiego architekta Henryka Marconi. Można tu wejść i podziwiać piękne wnętrza perełki. W pobliżu stoi też Muszla koncertowa czy kaplica Św. Anny, która została uratowana z ruiny i dziś prezentuje się bardzo ładnie. Również ławeczek, alejek i kwiecia tunie brakuje.

Rzeźby pod Domem Kultury
Rzeźby pod Domem Kultury

Stąd ładny i długi deptak wiedzie w kierunku Rynku, po drodze zobaczyć można Dom Kultury z ławeczką literaty Wojtka Belona, Zameczek Dersława - ładny obiekt z dobrą restauracją znajdującą się na Kulinarnym Szlaku. Stoi tu również Galeria Zielona - ciekawa drewniana budowla. Na Rynku znów wśród zieleni turystów przyciąga fontanna, a dalej okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.

Poza centrum warto zobaczyć drewniany kościółek Św. Leonarda, który niestety bywa otwarty tylko okazjonalnie, Rezerwat Zimne Wody na granicy z Łagiewnikami, gdzie podziwiać można geologiczne odsłonięcie gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami czy niecodzienną sosnę pospolitą w pobliskim Wełeczu, której korzenie na kilka metrów wystają ponad powierzchnię, ponieważ ludzie eksploatowali piaski spod drzewa i system korzeniowy został po prostu odsłonięty. Bardzo ciekawy widok.

Ławeczka Wojtka Belona
Ławeczka Wojtka Belona

Będąc w Busku spaliśmy w Hotelu Pod Świerkiem Pana Tadeusza Ury, którego restauracja również znajduje się na Kulinarnym Szlaku. Polecamy 🙂 Busko to piękne, dość zaciszne miejsce, urokliwe i szczególnie przyjazne dla dojrzałych turystów i kuracjuszy.

Książę Leszek Czarny przy deptaku
Pomnik Leszka Czarnego w Busku
Zameczek Dersława
Na kulinarnym szlaku
słoneczny ekspres
Słoneczny Ekspres w Busku
Zielona Galeria
deptak w Busku
Rynek w Busku
Fontanna na Rynku
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
zespół poklasztorny norbertanek
Kaplica Św. Anny podniesiona z ruiny
Kaplica Św. Anny w Busku
muszla parkowa
Park Zdrojowy w Busku
Aleja Gwiazd w Busku
Słoneczko Krzesimira Dębskiego
Park Zdrojowy w Busku Sanatorium Marconi
Sala Koncertowa w Sanatorium Marconi
Marconi w Busku
Busko Zdrój
Nowy Park Zdrojowy
Restauracja i Hotel Pod Świerkiem
Restauracja Pod Świerkiem w Busku
Drewniany kościół Św. Leonarda
Kościół Św. Leonarda w Busku Zdroju
Zimne Wody
Ponidzie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Aneta
13 wrzesień 2016 13:54

Potwierdzam Busko - Zdrój jest przepięknym miastem  spacerowo-wypoczynkowym. i Oczywiście dla dzieci największą atrakcją są wiewórki zarówno rude jak i czarne🙂

Danusia
17 sierpień 2016 21:56

 W Busku byłam kilkakrotnie,mam tam rodzinkę. Jednak przyznam,że nigdy tak naprawdę nie zwiedzałam miasta. A z twoich zdjęć wynika,że warto, jest tam parę ładnych i ciekawych miejsc. Muszę kiedyś  przy okazji rodzinnych odwiedzin nadrobić te zaległości.

Lutodar
13 sierpień 2016 13:57

Wydaje się całkiem sympatyczne miasto

Maciej A
12 sierpień 2016 20:25

Przyjemne spacerzenie. Takie uzdrowiska potrafią mieć swój przyjemny klimat. A na tych zdjęciach wygląda to naprawdę fajnie.

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022