Księża Góra w Radzionkowie
Księża Góra w Radzionkowie

Księża Góra w Radzionkowie

Komentarze 6
2016-08-02

I znów dowód na to że najczarniej pod latarnią 🙂 Wycieczka bliska, ale odkrywająca stosunkowo nowe atrakcje, świetne, dla całej rodziny, dla wielu zainteresowań. To Księża Góra w Radzionkowie, a właściwie na granicy z Piekarami Śląskimi. Góra, wiadomo, stoi tu od dawna, wznosi się na wysokość ponad 350 m n.p.m. i wpisała się w krajobraz miasta. Ładnie też pozwala podziwiać panoramy okolicznych miast - Piekar, Bytomia, a nawet Siemianowic. Pisał o Księżej Górze już w XIX stuleciu ksiądz Knosała, jakoby woda strumieniami spływająca powodowała reumatyzm i choroby u ludzi mieszkających w poniższym Radzionkowie. Z tego też powodu m.in. powstał tu pierwszy park w I połowie XX wieku, przed wojną, za sprawą Jerzego Ziętka - burmistrza, który, jak wiadomo, później doświadczenia z tego parku przełożył na Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecny Park Śląski). Obsadził on górę drzewami, wytyczył alejki zagospodarował przestrzeń. Później w latach 70-tych powstał tu basen. I tak to wszystko niszczało i zarastało aż do roku 2010, kiedy Księża Góra odżyła na nowo. Dziś zachwyca wieloma atrakcjami, piękną zielenią, a najważniejsze jest to, że większość atrakcji jest ogólnodostępnych czyli darmowych. Chwała za to gospodarzom miasta, dzięki nim mieszkańców i turystów tu nie brakuje, zarówno w strefie płatnej, jak i darmowej.

A jest co odwiedzać i z czego korzystać 🙂 Ogólnodostępne są: parkingi, ścieżka rowerowa, alejki, grota z Radziem - dinozaurem, których to ślady tu odnajdywano, plac zabaw, mini park linowy dla dzieci 3-12 lat, stoły do ping ponga, szachów, siłownia na powietrzu oraz całkiem spory Śląski Ogród Botaniczny. To naprawdę bardzo fajny teren, świetnie zagospodarowany, można tu łazikować i spacerzyć do woli. W strefie płatnej są kąpielisko, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i boisko do siatkówki plażowej. Ceny są przystępne.

ścieżka rowerowa i parking
ścieżka rowerowa i parking

A Księża Góra dlatego, że przez wieki tereny te należały do kościoła. Obecnie zarządza nimi miasto. Polecam odwiedzić ten zakątek na spacer, który może się znacząco przedłużyć, szczególnie jak się przybędzie z dziećmi. Są też lody, napoje i szybkie dania do kupienia.

Park na Księżej Górze
mini park linowy
Park linowy dla dzieci
gokarty
raj dla dzieci :)
siłownia na powietrzu
ścianka wspinaczkowa
kąpielisko płatne
plac zabaw
Kąpielisko na Księżej Górze
Kąpielisko w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny
Śląski Ogród Botaniczny
ogród botaniczny
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
dawny kamieniołom
sosna czarna
Księża Góra w Radzionkowie
Radzio czyli dinozaur, którego ślady odnajdywano na Księżej Górze
Pomnik Powstańców na Górze Powstańców (Księżej Górze)

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
05 sierpień 2016 17:33

Rzeczywiście ciekawe miejsce na rodzinne spacery . Coś fajnego dla każdego w każdym wieku:-) Po minach dzieci widać,że też bardzo zadowolone.

Maciej A
05 sierpień 2016 16:34

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki Marianie 🙂 To prawda Macieju, Polska fajnie się zmienia dla mieszkańców i turystów, a dla ludzi to frajda, zaraz takie miejsca zaczynają żyć, a tu znów jest to fajnie zrobione że są miejsca bardziej tłumne, ale i zaciszne całkowicie, bo to spory teren, dla każdego coś miłego 🙂 [/cytuj]

To fajne i dla mnie i dla mojej Lenki też :-)

Ostatnio edytowany: 2016-08-05 16:35

Marcin_Henioo
04 sierpień 2016 14:18

Ciekawe miejsce dla dzieciaków, ale nie tylko. Fajny ten jeżyk ;-)

Anna Piernikarczyk
04 sierpień 2016 09:31

Dzięki Marianie 🙂 To prawda Macieju, Polska fajnie się zmienia dla mieszkańców i turystów, a dla ludzi to frajda, zaraz takie miejsca zaczynają żyć, a tu znów jest to fajnie zrobione że są miejsca bardziej tłumne, ale i zaciszne całkowicie, bo to spory teren, dla każdego coś miłego 🙂

Maciej A
04 sierpień 2016 06:38

Można zabrać dzieci i miło spędzić czas rodzinnie.

Coraz więcej powstaje takich miejsc, a mnie to tylko cieszy.

pozdrawiam


 

marian
03 sierpień 2016 17:36

Ciekawe miejsce odkryłaś.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Księża Góra

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022