Górki Wielkie
Górki Wielkie

Górki Wielkie i Górki Małe

Komentarze 2
2016-05-15

Nasze dziewczyny w Górkach Wielkich spędziły 2 tygodnie, w sanatorium Bucze. Dwukrotnie w niedziele je odwiedzaliśmy, tak więc wspólnie zwiedziliśmy okolicę bliższą i dalszą. Same Górki Wielkie jak i Małe to urokliwe, ciekawe miejsca, zaciszne, acz atrakcyjne. w Górkach Wielkich nad Brennicą warto odwiedzić park rekreacyjny, gdzie powstał mały plac zabaw, ścianka wspinaczkowa i ścieżki spacerowe. Niedaleko jest stary zabytkowy kościół Wszystkich Świętych, a nieco na uboczu zagubił się stary dwór i domek ogrodnika, w którym to ostatnie lata życia spędziła pisarka Zofia Kossak Szatkowska. Obecnie w Domku Ogrodnika mieści się Muzeum Zofii Kossak, które powstało za sprawą jej męża - Zygmunta Szatkowskiego. Opuszczone jeszcze niedawno ruiny starego dworu, spalonego w 1945 roku, dziś zostały ładnie odrestaurowane, zachowane w formie ciekawie zagospodarowanych ruin. Powstało tu, z inicjatywy Fundacji im. Zofii Kossak Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków. Dwór otacza zabytkowy park z okazami starodrzewu oraz tablicą pamiątkową poświęconą pisarce.

W Górkach Małych natomiast warto odwiedzić Chlebową Chatę, miejsce, gdzie piec chlebowy nadal stanowi serce domu, gdzie chleb piecze się jak to było onegdaj, a i samemu można tego spróbować. Obok znajduje się natomiast restauracja rewolucjonizowana przez Magdę Gessler Owce i Róża. Smacznie i swojsko...

Górki Wielkie
Górki Wielkie kościół i okolica
Muzeum Zofii Kossak
Górki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak
Park przy Dworze i Muzeum
Dwór Zofii Kossak
Muzeum Zofii Kossak
Górki Wielkie park nad Brennicą
Chlebowa Chata Górki Małe
Górki Małe Chlebowa Chata
Chlebowa Chata
Restauracja Owce i Róża

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
05 sierpień 2016 17:35

Takie niszowe,mało znane miejsce,a tu proszę,  niespodzianka...dom Zofii Kossak. Super!

Maciej A
01 sierpień 2016 00:23

Ładna mieścina i krajobraziki też

może kiedyś się tam trafi...

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Górki Małe

Górki Małe

Górki Wielkie

Górki Wielkie

Chlebowa Chata

Muzeum Zoffi Kossak

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022