Fort Borek i fort Łuczyce Twierdzy Przemyśl

, łukasz i Gocha
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Fort VI odcinka obrony od strony południowo - wschodniej Twierdzy. Położony na wzgórzu 256 m n.p.m koło wioski Łuczyce ok. 5 km. od Przemysla.
Jest to typowy fort obrony bliskiej o pięciobocznym narysie, artyleryjski, jednowałowy, ześrodkowany. Wybudowany ok. 1880r. później modernizowany. Wraz z grupą fortów siedliskich był najbardziej narażony na atak wroga. O jego znaczeniu i roli niech świadczy fakt, że odcinek o długości ok. 5 km miedzy Siedliskami i Łuczycami umocniono: 1 fortem głównym (Jaksmanice), 8 pośrednimi i 10 działobitniami. Zadaniem tego fortu było osłanianie drogi i linii kolejowej prowadzącej z Przemyśla, przez Hermanowice, do Niżankowic i Chyrowa. Historyczne przekazy tak przedstawiają walki w rejonie fortu Łuczyce: "Jeden z pułków rosyjskich na tyłach Mogiłek wpadł pod ogień dział tradytorowych Fortu 1/6 i dział fortu głównego III Łuczyce, 300 żołnierzy znajdujących się na przedniej linii nie mogło już się wycofać. Rosjanie znajdujący się na przedpolu fortu poddali się bądź popełnili samobójstwo nie chcąc pójść do niewoli. Ci, którzy będąc na drugiej linii i pozostali przy życiu, usiłowali się wycofać z beznadziejnej sytuacji lecz wpadli na pole minowe pod Rożubowicami i niewielu zdołało wyjść cało. Przed fortami leżały góry nie pogrzebanych trupów, a ciała niektórych żołnierzy wisiały na kolczastych drutach tak jak zastała ich śmierć." Komisja austriacka rozkopała w rejonie Siedlisk zbiorową mogiłę, w której naliczono 5000 ciał. Obecnie Fort III Łuczyce, jest zniszczony w 70%. Góruje on nad okolicą, gdyż usytuowany jest na Wzgórzu Łuczyckim (278 m n.p.m.). Z fortecznego wzgórza i pobliskich działobitni "Mogiłek" rozciąga się wspaniały widok na Optyń, Hermanowice, Rożubowice, Przemyśl i przygraniczne okolice Ukrainy. Do fortu można dojechać drogą w kierunku na Krówniki i Rożubowice, a grzbietami okolicznych wzgórz można dojść pieszo do Fortu II - Jaksmanice.
Fort XV
Ostatni fort w zewnętrznym pierścieniu obronnym Twierdzy Przemyśl. Jednocześnie jest to fort, który spina i zamyka tym samym cały pierścień obronny opasujący miasto, a liczący w obwodzie ok. 45 km.
Dzieło sąsiaduje bezpośrednio z fortem I Salis Soglio. Fort XV Borek był fortem pancernym, międzypolowym, wybudowanym ok 1890 r. położonym na wzgórzu 200 m n.p.m. w odległości ok. 6 km. od Przemyśla. Podlegała mu jedna działobitnia usytuowana w pobliżu fortu (XVa).
Idąc drogą forteczną w kierunku fortu Salis Soglio, po prawej stronie widać jej pozostałości w postaci zniszczonego betonowego schronu pogotowia.
Fort zniszczony w ok. 50%. Na szczególną uwagę zasługują zachowane dwukondygnacyjne koszary ze ścianami ceglanymi i stropami stalowo betonowymi, a także brama wjazdowa do fortu z ceglanymi murami oporowymi.Za koszarami możemy odnaleźć jeszcze ślady schronu głównego. Do fortu prowadzi droga forteczna pokryta obecnie masą bitumiczną.

, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
Fort Borek i fort Łuczyce Twierdzy Przemyśl, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
, łukasz i Gocha
Avatar użytkownika łukasz i Gocha
łukasz i Gocha
Komentarze 0
2008-12-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024