Jasna Góra
Jasna Góra

Jasna Góra prawie wiosennie

Komentarze 11
2016-03-24

W Wielki Czwartek rano wybraliśmy się na Jasną Górę w Częstochowie, była piękna pogoda i niewiele ludzi, także spacerek na Jasną Górę i po Wałach udał się wyjątkowo. Przed Cudownym Obrazem było bardzo kameralnie i spokojnie, tworzył się akurat Grób Boży, a my mogliśmy w ciszy się pomodlić. Jasna Góra to miejsce wyjątkowe, pod wieloma względami - duchowo, historycznie, krajobrazowo. Poza Sanktuarium, którego początki sięgają średniowiecza, cenna jest tutaj sama twierdza, która w XVII wieku nosiła nazwę Fortalitium Marianum. To właśnie ta twierdza, przy wielkiej pomocy Matki Bożej, uratowała w słynnej obronie Sanktuarium przed wkroczeniem tu obcej stopy innowierców - Szwedów, podczas potopu. Obroną tą kierował Ojciec Augustyn - Klemens Kordecki, przełożony klasztoru. Na kompleks klasztorny prowadzą dziś 4 bramy: Brama Lubomirskich, Brama MB Królowej Polski, Brama MB Bolesnej i Brama wałowa (Jagiellońska). 

Miejscem najbardziej cennym, a zarazem intymnym, jest tutaj Kaplica z Cudownym Obrazem MB zwaną Czarną Madonną. Ponoć namalował go Św. Łukasz, a w Częstochowie znalazł się za czasów Władysława Opolczyka. Dzisiaj darzony jest ogromnym kultem, słynnym na całym świecie. 

Elementem natomiast najbardziej znaczącym i widocznym na Jasnej Górze jest Wieża klasztoru, wysoka na ponad 100 m. Jest ona dostępna dla turystów, a z tarasu widokowego rozciąga się cudna i rozległa panorama na miasto i Jurę.

Warto przejść też Wałami, by odwiedzić ołtarz polowy i bastiony twierdzy. Na jednym z nich - Bastionie Św. Trójcy wita pielgrzymów pomnik Papieża Polaka Jana Pawła II, zaś na sąsiednim Bastionie Św. Rocha dostępna jest wystawa militariów z okresu potopu szwedzkiego. Zobaczyć tu można piękne armaty. Wiedzie tędy również Droga Krzyżowa.

Brama Lubomirskich
Brama Lubomirskich
Brama MB Królowej Polski
Brama MB Bolesnej
Cudowny Obraz MB Jasnogórskiej
Jasna Góra
Jasna Góra
Kaplica Cudownego Obrazu
Bazylika Jasnogórska
Bazylika na Jasnej Górze
Ołtarz polowy
Blonia
Pomnik Papieża Jana Pawła II
Stacja Drogi Krzyzowej na wałach
jedna z kilku armat z czasów potopu
Bastion Św. Rocha
Widok na Bastion Św. Trójcy

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
06 czerwiec 2016 08:35

Ja się już przyzwyczaiłem do tłoku na ulicach wokół klasztoru, mieszkam na ul. Oleńki. Sezon pielgrzymkowy / a raczej turystyczny - wielu przyjeżdza samochodami, autobusami i pociągami / trwa u nas cały rok.

Pozdrawiam Wszystkich

Tadek

Ela
03 maj 2016 13:04

Mi też nigdy nie udało się być jak nie było tłoku. Wrrrr każdy pogania , popycha. Zero poszanowania dla drugiego człowieka.

Danusia
06 kwiecień 2016 16:48

O jak dwno nie byłam na Jasnej Górze. Mimo,że miejsce dobrze mi znane,to chętnie ponownie bym je odwiedziła. A wy byliście tam w Wielkim Tygodniu,super.

marian
03 kwiecień 2016 14:48

Miejsce bardzo wyjątkowe ,chyba dla każdego.

Anna Piernikarczyk
01 kwiecień 2016 11:38

Dziękuję, wzajemnie pozdrawiamy 🙂 No w niedzielę gorzej, faktycznie, ale koniec końców i tak najważniejsze to co niesiemy w sercu 🙂

Danuta
01 kwiecień 2016 11:28

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dziękuję Danuto 🙂 Kiedyś byliśmy przy jeszcze mniejszej liczbie ludzi, w tygodniu około 9.00 nie było prawie nikogo. Wtedy mi się Jasnna Góra podoba bardziej, zdecydowanie. [/cytuj]

... tym bardziej cieszę się, że udało się Wam właśnie w tak kameralny sposób - wprowadzić w nastrój świąteczny. Ja wybieram się na Jasną Górę od dłuższego czasu, ale niestety w rachubę wchodzi tylko niedziela. A wtedy tłoczno i gwarno.

Pozdrawiam serdecznie całą Waszą Rodzinkę:-)

Anna Piernikarczyk
01 kwiecień 2016 11:23

Dziękuję Danuto 🙂 Kiedyś byliśmy przy jeszcze mniejszej liczbie ludzi, w tygodniu około 9.00 nie było prawie nikogo. Wtedy mi się Jasnna Góra podoba bardziej, zdecydowanie.

Roman Świątkowski
01 kwiecień 2016 11:22

Rodzinna wyprawa na Jasną Górę nic dodać nic ująć. Miejsce chyba znane wszystkim Polakom. piękne zdjęcia.

 

Danuta
01 kwiecień 2016 11:17

Aniu! Odwiedziliście wyjątkowe miejsce bogate w historię i pełne duchowości.

To niewiarygodne, że udało się Wam odwiedzić Jasną Górę w której nie ma tłumów. Mieliście ogromne szczęście na omalże kameralną możliwość skupienia i odbierania tego niesamowitego Miejsca!

Wspaniała duchowa i wiosenna wyprawa pięknie pokazana na zdjęciach.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Anna Piernikarczyk
30 marzec 2016 14:22

Dzięki 🙂 Każdy tam odnajdzie swoją nutę, a nawet kilka, bo bogactwo dziejowe z całym swym natężeniem i wieloaspektowością potrafi zadziwić

Ostatnio edytowany: 2016-03-30 14:23

Maciej A
30 marzec 2016 13:43

Piękne foty Aniu,

miejsce znane prawie wszystkim.

Dla mnie tam jest więcej, niż tylko obiekt do zwiedzenia, a z natury jestem zatwardziałym sceptykiem

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022