, violus
, violus

Wycieczka do skansenu.

Komentarze 4
2015-06-25

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicz w Bóbrce to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.Dojechaliśmy tam dobrze oznakowaną drogą z Iwonicza przez Rogi.Muzeum to pawilon wystawowy w którym mieszczą się 3 sale a w nich prezentowane są różne ekspozycje związane z tym przemysłem.Możemy tu oglądąć pompy,zbiór gazomierzy domowych,wystawę lamp naftowych nawet lodówkę gazową i wiele,wiele innych eksponatów.Muzeum to też rozległy teren na którym stoją XIX wieczne szyby naftowe warsztaty ,maszyny,urządzenia wiertnicze oraz Dom Łukasiewicza z 1864r.Nie sposób wymienić wszystkich sksponatów jest ich tak wiele,a wszystko ładnie opisane.Bardzo ciekawe muzeum-skansen. W drodze powrotnej jedziemy zobaczyć jeszcze jedne muzeum które znajduje się w Żarnowcu. To piękny dworek który został przekazany Marii Konopnickiej w 1903r. w darze narodowym z okazji jubileuszu 25- lecia pracy pisarskiej .Jesteśmy w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem który oprowadza nas po pomieszczeniach mieszkalnych z czasów pobytu poetki, zobaczymy tu pierwsze wydania książeczek dla dzieci ,rękopisy,fotografie,unikalne dokumenty oraz mapy miejsc do których podróżowała.Pięknie pisała.             "Wrażenia z podróży" (1884)      Maria Konopnicka                                                                                            (... ) Jeżeli kochasz przyrodę i chcesz wypatrzyć jej tajemnicze piękności i posłyszeć jej gwary, a szumy,  i uczuć pieszczotę pełną świeżości i siły- weż odzież wędrowca, kij w rękę i pójdż ze mną w góry (..) 

, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
20 listopad 2015 16:43

Rzeczywiście,w ubegłym roku odwiedziłam i ja i skansen w Bóbrce i dworek M.Konopnickiej w Żarnowcu. Mokunka ma dobrą pamięć :-) Czytając twoją relację Violu,  wróciłam myślami do tego czasu. Świetne tereny dla turysty,kryją w sobie sporo ciekawostek,jak te ,które opisałaś i obfociłaś.

mokunka
20 listopad 2015 15:16

Skansen w Bóbrce jest miejscem wyjątkowym. Bardzo ciekawym. Rozmieszczony na ogromnym terenie, z różnorodnościa ekspponatów. Cieszę sie Violu, że udało Ci sie być w tym bardzo ciekawym miejscu !

Z tego co pamiętam , to Danusia też odwiedziła skansen w Bóbrce, ona niestety w deszczu ; natomiast gdy  ja byłam Bóbrce , pogoda była rewelacyjna. Ciepło słonecznie. Spędziliśmy tam sporo czasu.

Bilety są relatywnie tanie, szkoda  jednak praktycznie brak parkingów.

pozdrawiam 🙂

Roman Świątkowski
20 listopad 2015 11:12

Ciekawe , fajne , interesujące. Mało znane ale napewno warte zobaczenia, i jak będe miał miał okazję napewno je zwiedzę.

pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
19 listopad 2015 19:35

Super wycieczka, miejsce warte odwiedzenia 🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021