Chyrowa, violus
Chyrowa, violus

Cerkwie Beskidu Niskiego

Komentarze 5
2015-11-16

Cerkwie prezentują typowy dla Beskidu Niskiego typ budownictwa łemkowskiego i są jego największą atrakcją. Cerkwie są świątyniami po mieszkających tu licznie ludności zwanymi Łemkami,byli oni wyznawcami obrządku prawosławnego którzy póżniej po licznych zawirowaniach historycznych przeszli na grekokatolicyzm.Większość drewnianych cerkwi  znajduje się na szlaku -''Szlak Architektury Drewnianej"Naszą wycieczkę zaczęliśmy od miasta Dukla,jest to miasto leżące w woj.podkarpackim w powiecie krośnieńskim.Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum historycznego który mieści się w starym pałacu otoczonym pięknym parkiem.Na dziedzińcu zgromadzono broń używaną podczas walk o przełęcz dukielską latem 1944r.Następnie obejrzeliśmy kościół w stylu póżnobarokowym i przeszliśmy na rynek.W Dukli stoi też klasztor oo Bernardynów zbudowany w latach 1761-1764.W 1997 przebywał w Dukli Ojciec Święty Jan Paweł II.Jedziemy dalej,zatrzymujemy się we wsi Chyrowa aby zobaczyć cerkiew która stoi nad potokiem Iwielka. Obecnie kościół .W 1982 bardzo zniszczoną cerkiew postanowino rozebrać ale dzięki staraniom wiernych powstrzymano rozbiórkę i wyremontowano. Na terenie cerkiewnym stoją 4 zabytkowe krzyże.Następnie Krempna, Kotań, Świątkowa Mała,Świątkowa Wielka.Kotań dawna cerkiew grekokatolicka obecnie kościół.W1963r.w czasie remontu ikonostas i całe wpposażenie cerkwi wywieziono do Łańcuta i tam znajduje się do dzisiaj w Muzeum.Świątkowa Mała cerkiew wybudowana w 1762r.otoczona drewnianym parkanem nakrytm gontem.Świątkowa Wielka cerkiew grekokatolicka również obecnie kościół powstała około 1757r.stoi w centrum wsi . We wsi Krempna znajduje się cerkiew i dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Edukacyjny. Na terenie ośrodka przedstawiono roślinność M.P.N.Cerkiew w Krempnej otwarta dla zwiedzających co bardzo  mnie ucieszyło.W przedsionku stoi figurka Matki Boskiej uważana wśród miejscowych grekokatolików za cudowną i otoczona jest czcią. W środku cudny ikonostas .Opisałam to bardzo w skrócie cerkwie mają bogatą historię i dla mnie są poprostu piękne,jeżeli ktoś lubi takie budownictwo to założe się że będzie zachwycony tak  jak ja.Dodam jeszcze że do drewnianych cerkwi wchodzi się przez drewnianą bramę jakby przedsionek.

nad potokiem Iwielka, violus
Chyrowa, violus
Kotań, violus
Kotań, violus
Kotań, violus
Wokół cerkwi, violus
Świątkowa Mała, violus
wejście do cerkwi, violus
, violus
, violus
, violus
kapliczka, violus
, violus
Świątkowa Wielka, violus
, violus
obok cerkwi, violus
Krempna, violus
, violus
, violus
Ikonostas, violus
wnętrze cerkwi, violus
dyrekcja M.P.N, violus
Ośrodek Edukacyjny roślinność, violus
O.E. wnętrze, violus
O.E wystawa, violus
Dukla pałac, violus
park, violus
, violus
wystawa, violus
, violus
kościół, violus
, violus
, violus
, violus
rynek, violus
boćki na pałacu, violus

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
20 listopad 2015 15:03

Nigdy nie byłem, ale kiedyś NA PEWNO odwiedzę. Super fotki!

Danusia
19 listopad 2015 18:00

Bieszczadzkie cerkwie mnie zauroczyły. Zatrzymywaliśmy się prawie przy każdej ,którą po drodze mijaliśmy.

Roman Świątkowski
17 listopad 2015 12:26

Przepiękne zdjęcia. Lubię i to bardzo takie drewniane budowle. Powiedział bym tak - to jest to , to jest wycieczka na którą bym się wybrał. Piękne Cerkwie, ostatnio tyle to widziałem w skansenie w Sanoku.  

Lucy i Tom
17 listopad 2015 10:44

Violus zdjęcia są cudowne. Uwielbiam cerkwie, jednak mam do nich troszkę daleko. 

Anna Piernikarczyk
17 listopad 2015 07:53

Piękne cerkwie 🙂 Lubię te klimaty

Zwiedzone atrakcje

Rogi koło Iwonicza

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021