Zamek Liw
Zamek Liw

Zamek Liw i Węgrów

Komentarze 8
2015-07-28

Nad rzeką Liwiec, w południowej części Podlasia, to już w województwie mazowieckim, odwiedziliśmy piękny Liw z zamkiem gotyckim oraz urocze miasteczko Węgrów.

Zamek w Liwie pochodzi z XV wieku, kiedy powstał jako strażnica graniczna. Dziś w jego wieży i w odbudowanym dworze mieści sie Muzeum, które prezentuje historię zamku oraz organizuje plenerowe imprezy. To urokliwe miejsce, ulokowane w zacisznym miejscu, nad rzeką, wśród traw i drzew, gdzie można odpocząc od zgiełku, jak to na całym Podlasiu. Kraina szczęśliwości 🙂

Węgrów historyczny również powstał nad rzeką Liwiec, na prawym jej brzegu. Początki miejscowości sięgają XIV wieku. Najbardziej okazały jest tutaj Rynek, z piękną bazyliką i fontanną, a w rogu przycupnął Dom Gdański - dawny barokowy dom z XVIII wieku, związany z kupcami gdańskimi. Bowiem Węgrów leżący na szlakach handowych w XVIII wieku był potęgą kupiecką, skąd Liwcem do Bugu spławiano towary, a dalej do Gdańska, skąd je eksportowano dalej. Kupcy gdańscy właśnie w Węgrowie wybudowali w XVIII wieku swą traktorię handlową, gdzie prowadzili rozmowy handlowe z miejscowymi kupcami. Szybko dom zyskał miano Dom Gdański i jest tak do dziś. Mieści się w nim obecnie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum, w piwnicach mieści się galeria.

Rynek nazwany jest Mariacki, z racji tego, że stoi tu okazała barokowa bazylika Wniebowstąpienia NMP, pierwszy drewniany kościół stanął tu już w XV wieku. W zakrystii bazyliki znajduje się tzw. Lustro Twardowskiego, którym czynił swe magie, ale ponoć odwróciły się one ostatecznie na rzecz Boga.

Zamek Liw
Zamek Liw

W 2011 roku na Rynku odkryto ślady dawnego Ratusza, który znano jedynie ze starego portretu. Z tablic informacyjnych można pocznać jego historię i wygląd. Odwiedzieliśmy też cmentarz ewangelicki w Węgrowie, a ponoć jest jeszcze ciekawy cmentarz żydowski.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe
Zamek Liw
Wieża zamkowa
Liwiec
Liwiec i Liw
Węgrów
Węgrów bazylika
Dawny ratusz w Węgrowie
Węgrów Rynek
Węgrów Dom Gdański
Dom Gdański
Węgrów
Rynek w Węgrowie
Cmentarz ewangelicki w Węgrowie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lutodar
29 wrzesień 2015 23:55

Zamek w Liwiu znam tylko z zewnątrz. Ładnie się prezentuje na tle rzeki.

Krzysztof Dorota
28 wrzesień 2015 23:41

Świetna wycieczka zamek fontanny ładne fotki pozdrawiamy

Ela
27 wrzesień 2015 11:23

Piękna wycieczka. Dużo zwiedzania. A mimo tego i tak okazuje się, że to kropla w morzu. Bo na każdym miejscu czycha ciekawostka. Super fotki.

Roman Świątkowski
26 wrzesień 2015 19:28

No prosze coś bardzo nowego i mało znanego, przynajmniej ja tego pięknego miejsca nie znałem.

Dużo zwiedzaliście tego lata.

marian
25 wrzesień 2015 22:49

Bardzo intesywnie zwiedzaliście -Podoba mi się

Anna Piernikarczyk
25 wrzesień 2015 19:04

Dzięki Wam 🙂 No sporo się tego nazbierało, ale taki był plan już długo w te strony nie pojedziemy, a jest tam co oglądać  🙂

Danusia
25 wrzesień 2015 19:01

O Liwie też myślałam, ale.... jeszcze nie tym razem. Jak zwykle Aniu,wspaniałe fotki:-) Wakacyjne wędrowanie mieliście baaardzo intensywne,super.

Maciej A
25 wrzesień 2015 17:26

Pięknie obfocone i w dodatku przyjemne miejsca

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Liw

Liw

Węgrów

Węgrów

Zamek Liw

Rynek w Węgrowie

Cmentarz ewangelicki

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022