Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka i Kopalnia Soli

Komentarze 8
2015-09-18

Wieliczka to bardzo ładne miasteczko, niewielkie, ale znaczące wiele! Już od XIII wieku istnieje tu Kopalnia Soli, która została założona dzięki Św. Kindze. Jej przepiękną kaplicę, wyrzeżbioną w soli podziwiać można w Kopalni. Dziś bowiem miejsce to jest udostępnione dla turystów. Ale kto o tym nie wie. Turystów tu mnóstwo i to z całego świata! Już minął w tym roku dzień, kiedy witano w Kopalni milionowego turystę. Zwiedzanie odbywa się przez cały dzień, w grupach około 30-osobowych. Są też inne warianty tras, np. Trasa Górnicza dla odważnych czy Solilandia dla dzieci. My byliśmy na standardowej Trasie Turystycznej. Po drodze ogląda się kilka ciekawych komór i kaplic. Ogrom kopalni powala, już na początek schodzi się ponad 300-toma schodami w dół, a chodzi się na poziomie około 110-130 m poniżej powierzchni. Ze względu na ilość chętnych turystów tempo jest dość duże, ale jak ktoś chce pobyć dłuższą chwilę w Kopalni, bez wielkich tłumów, to polecam Mszę Św. w Kaplicy Św. Kingi. Odbywa się w każdą niedzielę o 7.30 rano. My się zdecydowaliśmy 🙂 Bardzo fajna sprawa, jak kogoś nie stać np. na bilet, można w ten sposób poznać fragment Kopalni, bo wejście na mszę jest za darmo. Zjeżdża się windą i wyjeżdża również, a po drodze mija się korytarz Jana Pawła II przystosowany dla niepełnosprawnych turystów. Miał nim przybyć do Kopalni nasz Papież Polak, ale nie zdążył. Był za to wcześniej, kiedy jeszcze normalnie mógł zwiedzać Kopalnię. Po mszy nikt nie wygania z Kaplicy, można spokojnie podziwiać jej wielkie piękno i porobić fotografie. Polecam naprawdę ten sposób jako uzupełnienie wycieczki do Kopalni.

Poza Kopalnią warto odwiedzić samą Wieliczkę - zamek Żupny, w którym jest Muzeum, obok Kościół Św. Klemensa, wiekowy i piękny, Szyb Regis, a niedaleko Rynek z malowidłem 3D. Pojawili sie też Gwarkowie na Rynku, i to nie tylko dlatego Wieliczka kojarzyła mi się bardzo z naszymi Tarnowskimi Górami. Oba miasteczka mają górniczą przeszłość, nie węglową, taką historyczną, a dziś zabytkową, u nas też są Gwarkowie od niedawna na ulicach. Nowością w Wieliczce jest też Tężnia Solankowa - działa zaledwie od 2014 roku! To największa Tężnia w południowej Polsce i od razu stała się hitem w regionie. Fajne miejsce, ładnie i zdrowo 🙂 Z biletami z Kopalni jest zniżka.

Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce

Na Rynku odwiedziliśmy Pierogarnię Dzień Dobry - bardzo smacznie i tanio, polecam! Podczas pobytu w Wieliczce spalismy w Hotelu Galicja, który znajduje się zaraz obok Tężni i niedaleko Kopalni. Świetne miejsce!

Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce kon Baśka
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce
Komora Kazimierza Wielkiego
Kopalnia w Wieliczce
Krasnoludki
Komora z Krasnoludkami
Kaplica Św. Krzyża
Kaplica Św. Kingi
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce
Komora Michałowice
Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Komora Piłsudskiego
Komora Piłsudskiego w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce Kaplica Św. Kingi
Ołtarz ze Św. Kingą
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce Kaplica Św. Kingi
Jan Paweł II w Kopalni
Szyb Daniłowicza
Kopalnia w Wieliczce
Kościół w Wieliczce
Kościół Św. Klemensa w Wieliczce
Zamek Żupny
Muzeum Zamkowe
Muzeum Żup Krakowskich
Muzeum w Zamku Żupnym
Szyb z XVIII wieku w Muzeum
Rynek
Malowidło 3D Wieliczka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
26 wrzesień 2015 19:31

Nasz cud na skale światową. Kto nie był szkoda bo naprawdę warto.

Lucy i Tom
26 wrzesień 2015 11:49

Kopalnie zwiedziliśmy kilkakrotnie. Piękne miejsce. A do samej Wieliczki wybieramy się i wybieramy. I jakoś tak nam nie po drodze. 

Anna Piernikarczyk
25 wrzesień 2015 19:30

No tak od nas dzieci jeżdżą zwyczajowo do Kopalni, ale my mamy znacznie bliżej 🙂 Mnie akurat to szczęście ominęło i nasza klasa na żadnym etapie szkolnym nie jechała

Danusia
25 wrzesień 2015 19:26

Z dziećmi szkolnymi to raczej nie da rady, za daleko dla maluchów. Ale prywatnie chyba sobie przy jakiejś okazji takiej wizyty nie odmówię:-)

Ostatnio edytowany: 2015-09-25 19:26

Anna Piernikarczyk
25 wrzesień 2015 19:23

No to jak pojedziesz z dziećmi szkolnymi, bo pewnie się zdarza, to masz nowy cel dodatkowy poza Kopalnią 🙂 My z kolei byliśmy już drugi raz w Wieliczce teraz, a dopiero pierwszy raz w Kopalni 🙂

Danusia
25 wrzesień 2015 19:12

Kopalnię zwiedzałam kilkakrotnie,ale nigdy samej Wieliczki. Jak to się stało? Wciąż zadaję sobie to pytanie,tyle dobrego mnie ominęło,jak wynika z Twojej relacji. Buuuu...

Maciej A
25 wrzesień 2015 17:58

Wyjątkowe miejsce, które zrobiło na mnie wielkie wrażenie.

Choć raz zobaczyć...

pozdrawiam

marian
23 wrzesień 2015 20:09

Cudowne miejsce.Byłem ,widziałem i byłem bardzo zachwycony.Mile spedziliście czas.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022