Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieża
Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieża

Białowieża i Sioło Budy

Komentarze 6
2015-07-27

Rezerwat Żubrów

W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.

Park Pałacowy

Potem udalismy się do Parku Palacowego, założonego na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Dziś to enklawa Białowieskiego Parku Narodowego, bardzo atrakcyjne i ładne miejsce na spacery rodzinne. Jest tu nowoczesne Muzeum z wieżą widokową, są zabytki - pozostałości przeszłości tego miejsca, atrakcje dla dzieci, jak żubry do wspinania czy edukacyjne klocki. Przykuwa tu uwagę najstarszy budynek - piekny drewniany dworek z 1845 roku. Na grobli pomiędzy stawami stoi obelisk - najstarszy zabytek w Parku. I tu zonk. Obelisk wspomina polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Cóz to za polowanie? Król i królowa Maria Józefa siedzieli wygodnie w altanie, w specjalnie przygotowanym zwierzyńcu, a tysięczny zastęp chłopów naganiał im najpierw do zwierzyńća, a potem do utworzonego korytarza zwierzęta, głównie żubry. Królowa nawet czytała sobie i łapała po broń wtedy, gdy pojawiało się zwierzę. Widownia biła brawo parze królewskiej! Tego dnia, w największym polowaniu w Puszczy Białowieskiej, zginęły 42 żubry, 13 łosi i 2 sarny, Sama Królowa powaliła 20 żubrów. Zwierzęta upolowane oddano chłopom, tyle dobrze, że nie porzucili ich w lesie dla zabawy, tylko przynajmniej przydały się biednym. Naprawdę takie sprawy mnie oburzają.

Białowieża
Białowieża

Szlak Dębów Królewskich

Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnależć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!

Tego dnia zobaczylismy jeszcze wieże widokową która pozwala obserwować orlika krzykliwego , niestety tych kilka minut nie wystraczyło, żeby go zaobserwować 🙂 Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zoabczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.

Rezerwat Żubrów
Rezerwat Żubrów
Białowieża Rezerwat Żubrów
rezerwat w Białowieży
Białowieża żubry
Tarpany
Rezerwat w Białowieży
Park Pałacowy - enklawa BPN
Muzeum w Białowieży
Park Pałacowy w Białowieży
obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku
Białowieża Park Pałacowy
stawy w Parku Pałacowym
Białowieski Park Narodowy
Skansen w Białowieży
wieża widokowa na żerowisko Orlika krzykliwego
Szlak Dębów Królewskich
Szlak Dębów
Szlak Dębów
Puszcza Białowieska
Szlak Dębów
Szlak Dębów
Puszcza Białowieska
Szlak Dębów
bobrowisko
Puszcza Białowieska
Sioło Budy
Sioło Budy
Sioło Budy
Sioło Budy

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
20 wrzesień 2015 10:09

Hehe no mają słabośc do pluszaków 🙂 Też rozdajemy innym dzieciom póxniej, ostatnio kilka toreb na Ukrainę dawaliśmy do szkoły 🙂

Ela
20 wrzesień 2015 07:03

Piękne miejsce. I nawet żubr wspinaczkowy się znalazł, dla mnie to ciekawostka. I tak z czystej ciekawości zapytam ile maskotek dziewczynki mają?? pewnie sporo, bo tu nowy okaz się pojawił. Super. U mnie zawalały wiele półek, a teraz cieszą inne dzieci. Ta część rejonu nie znana i pewnie nigdy już nie do zobaczenia niestety.

Ale dzięki takim relacją i pięknym zdjęcią możemy zobaczyć jakie skarby kryje nasz kraj.

Roman Świątkowski
19 wrzesień 2015 08:24

Super wycieczka, tym bardziej mi się podobało bo z wielkim zainteresowaniem oglądałem i czytałem bo nigdy tam nie byłem. Zdjęcia super.

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
17 wrzesień 2015 18:27

Dzięki 🙂 No dęby stoją niezmiennie już dośc długo 🙂 Nie wiedzieliśmy czy nam się uda zrobić Białowieżę bo dość daleko, więc bardzo się cieszę że jednak zagościlismy w niej. To jedno z takich miejsc koniecznych w Polsce - hit hitów 🙂

Danusia
17 wrzesień 2015 15:48

Świetna wycieczka. Obejrzałam zdjęcia i przywołałam wspomnienia,gdy wiele lat temu byliśmy tam z dziećmi. Jak widzę sporo się zmieniło na plus. Tylko stare dęby te same,zabytkowy pałac,obelisk i inne zabytki.

Marcin_Henioo
17 wrzesień 2015 12:39

Tam nas też jeszcze nie było (w ogóle, ściana wschodnia to dla nas wielka biała plama). Ślicznie powędrowaliście sobie, a co do tego polowania, no to tak już było, co zrobić?

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022