Nowy Sącz synagoga
Nowy Sącz synagoga

Nowy Sącz

Komentarze 8
2015-08-29

Nowy Sącz, wbrew pozorom wcale nie jest nowy. Jego lokacja nastąpiła bowiem w XIII wieku, a nazwa wzięła się stąd, że istniał już wtedy Stary Sącz. Dziś Nowy Sącz to główny ośrodek Sądecczyzny, pięknej krainy. Samo miasto również jest bardzo urokliwe, z wieloma ciekawymi zabytkami.

Serce miasta stanowi obszerny Rynek, ze stojącym pośrodku okazałym Ratuszem. Dookoła ulokowały się kamieniczki, jest tu też Fontanna, ławeczki i Przystanek Czasu - beczka wkopana w ziemię w 2001 roku, która ma być otwarta w 2025 roku. Zawiera ona historyczne ciekawostki związane z Nowym Sączem. 

Zamek w Nowym Sączu
Zamek w Nowym Sączu

Z Rynku widać starą bazylikę Św. Małgorzaty, stojącą przy pl. Kolegiackim. Jej początki sięgają na pewno początku XIV wieku, a byź może czasów wcześniejszych. Historię tutaj widać i czuć. Obok stoi również bardzo stary Dom gotycki - siedziba Muzeum. Polecam też w pobliżu uroczą ul. Jagiellońską z pięknymi kamieniczkami.

W innej części miasta zachowały się fragmenty zamku i murów, a przed nimi powstal piekny zegar kwiatowy i fontanna niewielka z małym rycerzem z ... gołym przyrodzeniem, wygłaskanym już solidnie przez turystów 🙂 Niedaleko stąd do Synagogi, a bliżej rynku stoi kościół Ducha Świętego klasztoru Jezuitów. W kościele tym znajdują się relikwie Joanny Beretta Molla, włoskiej Świętej, którą kanonizował Nasz Papież w 2004 roku. Urodziła ona czwarte dziecko mimo, że zachorowała podczas ciąży na raka i polecano jej przerwać ciążę. Wkrótce po porodzie zmarła w bólach, ale postanowiła donosić ciążę. Na jej kanonizacji była najmłodsza córka.

Nowy Sącz
Nowy Sącz

Na koniec odwiedziliśmy też Miasteczko Galicyjskie, cudowne miejsce, klimat ma jak rzadko, utrzymany w stylu XIX-wiecznego Starego Sącza, z rekonstrukcją ratusza z tego miasta. Polecam to miejsce!

zegar kwiatowy
Nowy Sącz mury
Kościół Św. Ducha
Nowy Sącz
Mury w Nowym Sączu
Mury
Bazylika Nowy Sącz
Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Dom Gotycki - Muzeum w Nowym Sączu
Rynek i Ratusz w Nowym Sączu
Ratusz
Nowy Sącz ul. Jagiellońska
Nowy Sącz
Ratusz w Nowym Sączu
Nowy Sącz Rynek
Nowy Sącz
 Nowy SączPrzystanek czasu
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lucy i Tom
14 wrzesień 2015 10:42

Ależ mi wstyd. Tyle razy byłam w Nowym Sączu a prawie w ogóle go nie znam. Zainspirowałaś mnie do zwiedzenia go. Super wycieczka i piękne zdjęcia.

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2015 06:51
Dzieki 🙂
Ela
12 wrzesień 2015 20:09

Piękne słoneczne, radosne zdjęcia. Udany wypad. Super. A rycerz jaką anielaską minę ma, pewnie od tego głaskania🙂

Ostatnio edytowany: 2015-09-12 20:09

marian
11 wrzesień 2015 18:04

Fotki  i relacja bardzo zachęcają do zwiedzenia tego miasta.

Roman Świątkowski
11 wrzesień 2015 17:57

Ładnie opisany i pięknie sfotografowany Nowy Sącz. To prawda co piszesz chciaż widziałem je tylko na Twoich fotkach Miasteczko Galicyjskie jest cudowne,

Anna Piernikarczyk
11 wrzesień 2015 14:52

Tak, jak ławeczki 🙂 hehe Dziękuję Wam, ja nie byłam wcale albo nie pamiętam, także nie mam porównania, ale też nam się podobało, szczególnie to Miasteczko w moim typie, tam bym mogła sesje robić w plenerze he

Danusia
11 wrzesień 2015 14:45

W Nowym Sączu byłam...jakieś 100 lat temu. Nie poznałalabym tego miasta. Pięknie się prezentuje na Twoich zdjęciach Aniu. Przystanek czasu i beczka kojarzą mi się z Łebą i Skrzynią Czasu. Taka moda teraz chyba;-)
 

Maciej A
11 wrzesień 2015 14:42

Piękna miejscowość, nawet zaskakująco, zawsze tylko przejazdem, jak widać błąd,

fotki jak zwykle śliczne

region też mi się podoba :-)

pozdrawiam

 

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023