Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec-trasy rowerowe)

S-c Zagórze B.Miroszewskich, Roman Świątkowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Miasta przyległe do Sosnowca od lat posiadają trasy rowerowe oraz je rozbudowują. Sosnowiec takich szlaków rowerowych nie posiadał. Żeby pojeździć, trzeba było wybrać się gościnnie do Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Sławkowa czy Będzina. Powoli się to zmienia i w Sosnowcu zaczynają powoli powstawać takie szlaki. Dwa lata temu powstała pierwsza trasa biegnąca z „Trójkąta Trzech Cesarzy” do Sosnowca Park Tysiąclecia (Stawiki). Szlak biegnie wzdłuż dawnej granicy , dlatego nazwano go - Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza (czerwony). Długość trasy wynosi 10 km.

W zeszłym roku powstała kolejna trasa, krótka 5 km ale powstała. Biegnąca z S-c Zagórze przez Las Zagórski dawna Puszcza Pakosznica do Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowiec Kazimierz. Szlak nazwano - Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego (niebieski). Długość trasy wynosi 5 km.

tablica rzy Hali Sportowej - DorJan, Roman Świątkowski
tablica rzy Hali Sportowej - DorJan, Roman Świątkowski

W tym roku powstała trzecia trasa rowerowa, łącząca poprzednie w/w szlaki rowerowe. Szlak Rowerowy Czarnego Morza (zielony), długość trasy 15 km. Nazwa szlaku nawiązuje do historycznego miejsca, osady otoczonej bagnami znajdującej się w S-c Porąbka. Trasa biegnie pomiędzy S-c Kazimierz Górniczy Park J. Kuronia, a Trójkątem Trzech Cesarzy – w czasie zaborów zbiegały się tutaj granice trzech mocarstw Rosji, Prus i Austrii.

Oznakowanie wszystkich tras oceniam na 3 z plusem, można było by się postarać o lepsze oznakowania w niektórych miejscach. Brak miejsc postojowych. Fajnie że powstają ścieżki rowerowe, i żeby powstawały z głową.

Las Zagórski, Roman Świątkowski
Las Zagórski, Roman Świątkowski

O szlaku czerwonym Dawnego Pogranicza i częściowo niebieskim Lasu Zagórskiego już pisałem oraz przedstawiałem w swoich wycieczkach rowerowych, więc wniosek taki, że pozostało mi pedałowanie nową trasą.

Opis trasy:

ddroga prowadząca przez Las Zagórski, Roman Świątkowski
bunkry z II Wojny Światowej, Roman Świątkowski
Las Zagórski, Roman Świątkowski

Przejechanie szlaku Czarnego Morza postanowiłem połączyć z szlakiem Lasu Zagórskiego. Pedałowanie rozpocząłem oczywiście od miejsca zamieszkania, ale początek głównego rozpoczęcia przebycia tras rozpoczyna się w Sosnowcu Zagórzu (Hala Sportowa) ul. Braci Mieroszewskich. Wzdłuż całej ulicy biegnie ścieżka rowerowa, ułatwiająca dotarcie. Kierujemy się w ul. Modrzewiową w kierunku Lasu, odcinek przy garażach niewygodny do jazdy na rowerku. Przejeżdżamy las za oznakowaniami szlaku. W lesie znajdują się inne leśne drogi, po których możemy pojeździć. Odcinek fajny, cisza, las oraz ciekawostka przez las przebiegała niemiecka linia obronna z 1944r dlatego na trasie znajdują się również okopy i bunkry. Przez las przepływa wpadający do rz. Bobrek Rów Mortimerowski zwany Żółtą Rzeką, ze względu na niezwykłą barwę, którą zawdzięcza związkom pirytu i innych minerałów. Rów możemy zobaczyć jadąc wytyczoną trasą. Docieramy do Parku Miejskiego J.Kuronia w S-c Kazimierz Gór. dawniej Park Leśna. Bardzo ładne i ciekawe miejsce, jedno z najspokojniejszych miejsc w Sosnowcu. W parku znajdują się dwa jeziora Leśny i Smug, mini ZOO, Skate Park oraz trasy rolkowe i rowerowe.

W tym parku kończy się trasa szlaku rowerowego Lasu Zagórskiego , a rozpoczyna się szlak rowerowy Czarnego Morza oznaczony na zielono. Szlak prowadzi nas ul. A.Fredry, Broniewskiego na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Reya przejeżdżając obok ciekawego kościoła MB Częstochowskiej. Szlak prowadzi dalej ulicami asfaltowymi przez S-c Porąbkę ul. Wiejską, Łukaszewicza. Przejeżdżamy rz. Bobrek. Docieramy do Osiedla Juliusz, skręcamy w prawo. Od tego momentu większości szlak prowadzić będzie nas polnymi ścieżkami, wzdłuż rz. Bobrek i torów kolejowych. Wjeżdżamy w ulice Kujawską, przejeżdżamy pod wiaduktem S1, skręcamy w lewo w ul. Okulickiego i docieramy do dzielnicy Sosnowca Bobrek, Dalej ulicami asfaltowymi zgodnie z oznakowaniem szlaku Czarnego Morza oznaczonym na zielono docieramy do S-c Niwka i rzeki Biała Przemsza za którą podążymy wjeżdżając na wał biegnący wzdłuż rzeki, który prowadzi nas do Trójkąta Trzech Cesarzy. To tutaj kończy i zaczyna się szlak rowerowy Czarnego Morza, tutaj rozpoczyna się trzecia trasa szlaku rowerowego Dawnego Pogranicza. Kończymy wycieczkę, ale nie jazdę na rowerze, jeszcze trzeba wrócić do domu.

szlak rowerowy Las Zagórski niebieski, Roman Świątkowski
szlak rowerowy Las Zagórski niebieski, Roman Świątkowski
Rów Mortimerowski, Roman Świątkowski
gdzies na trasie, Roman Świątkowski
S-c Kazimierz Górniczy Park Leśna, Roman Świątkowski
Park Leśna im. Jacak Kuronia, Roman Świątkowski
tablica z pokazanym przebiegirm szlaku Czarnego Morza, Roman Świątkowski
skrzyżowanie ul. Broniewskiego, Reya, Roman Świątkowski
ul. Reya, Roman Świątkowski
panorama na ul. Reya, Roman Świątkowski
kościół Matki Moskiej Częstochowskiej w S-c Porąbka, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
rz. Bobrek, Roman Świątkowski
rz. Bobrek, Roman Świątkowski
rz. bobrek, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
rz. Biała Przemsza, Roman Świątkowski
rzeka Biała Przemsza, Roman Świątkowski
rz. Biała Przemsza, Roman Świątkowski
Trójkąt Trzech Cesarzy, Roman Świątkowski
Biała Przemsza, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
rz. Przemsza, Roman Świątkowski
obelisk na Trójkącie Trzech Cesarzy, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
Komentarze 6
2015-09-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
07 wrzesień 2015 16:56

Jestem pod wrażeniem. I cieszę się,że wokół Sosnowca również powstają ścieżki rowerowe.  Lubię rower i takie wyprawy,choć kondycja nie pozwala mi na tak forsowne jazdy. Podziwiam.

Roman Świątkowski
07 wrzesień 2015 10:30

Serdeczne dzięki Wszystkim


 

Anna Piernikarczyk
07 wrzesień 2015 08:38

Stanowicie rowerową potęgę 🙂 Super

 

Ela
06 wrzesień 2015 16:44

Super zwiedzanie. Szybsze niż na nogach, dokładniejsze niż autem. Ciekawsze i zdrowsze. I nie trzeba szukać parkingu jak się zobaczy coś ciekawego.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
06 wrzesień 2015 14:39

ciekawe okolice.

 

 

Pozdrawiam Karol 

PS.

no wreszcie Roman  na  rowerze

marian
06 wrzesień 2015 14:35

Podziwiam Twoje wycieczki rowerowe. Napewno dobre jest to dla zdrowia i zobaczenia ciekawych miejsc.Jadąc rowerem napewno lepiej możemy dostrzeć piękno natury.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024