Trójstyk Wisztyniec-parking, Danusia
Trójstyk Wisztyniec-parking, Danusia

Gołdap i Trójstyk Wisztyniec

Komentarze 10
2015-08-07

Gołdap leży na krańcach województwa warmińsko-mazurskiego, tuż przy granicy z Rosją. Białych niedźwiedzi,ani ptaków zawracających nie widziałam,ale do rubieży państwa stąd blisko. Funkcjonuje tu przejście graniczne Gołdap-Gusiew. Mało kto wie,że Gołdap to jedyne w województwie warmińsko-mazurskim miasto, o statusie uzdrowiska. Leczy się tu schorzenia narządów ruchu, reumatyzm oraz układ oddechowy. W mieście funkcjonuje sanatorium,pijalnia wód mineralnych oraz tężnia. Co ciekawe, część sanatoryjnych budynków należała przed wojną do Luftwaffe,a w latach 80-tych była miejscem internowania działaczy Solidarności.

W swojej histori Gołdap kryje wiele ciekawostek. Było to np. pierwsze miasto niemieckie zajęte przez Sowietów w 1944r. Dziś znane jako "mazurskie Zakopane", ponieważ w pobliżu miasta znajduje się Centrum Sportowo-Rekreacyjne " Piękna Góra". Jest tam tor saneczkowy, wyciąg i sztucznie naśnieżane trasy zjazdowe. Jest także piękne jezioro Gołdap. Do lokalnych ciekawostek należą też z pewnością coroczne mistrzostwa w jedzeniu kartaczy,bieg Jaćwingów oraz jedyny w swoim rodzaju Konkurs Krzyku. Okolice miasta są piękne,pełne naturalnej przyrody,wszak to teren Puszczy Rominckiej.

Trójstyk Wisztyniec-parking, Danusia
Trójstyk Wisztyniec-parking, Danusia

Samo miasto jest nieduże,ale ładne i zadbane. W bardzo upalny sierpniowy dzień, z radością znaleźliśmy trochę chłodu w pobliżu miejskiej fontanny. Przy okazji obejrzeliśmy Ryneczek z interesującym zegarem słonecznym, ktory pokazuje czas letni i zimowy oraz pobliski kościół NMP Matki Kościoła z XVI wieku. Na uwagę zasługuje też widokowa wieża ciśnień z początków XX wieku. Na jej szczycie są platformy widokowe i kawiarenka, a na dole sklepik z pamiątkami.Przyznaję ze skruchą,że zbyt mało czasu poświęciliśmy Gołdapi,miasteczko zasługuje na większą uwagę,bo ma czym przyciągnąć turystów. Dla nas było jednym z przystanków podczas podróży wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej.

Punktem kulminacyjnym tego wyjazdu był Trójstyk Wisztyniec w miejscowości Bolcie. Trojstyk o miejsce,w którym stykają się granice Polski,Rosji (przez Okręg Kaliningradzki) i Litwy. Od parkingu przy drodze 651 prowadzi do niezbyt długa ścieżka poznawcza pod nazwą "Trójstyk granic-biegun zimna",biegnąca tuż przy transgranicznej rzeczce Czernica-Wisztynka. Punkt styku granic wyznacza granitowy słup z godłami sąsiadujących państw. Na ziemi wokół niego granice zaznaczono czerwonymi liniami. Chyba nikogo nie zdziwi fakt,że na część rosyjską nie można wkroczyć ani od strony polskiej,ani od strony litewskiej. Ostrzeżenia na ten temat kilkakrotnie powtórzone są na tablicach infomacyjnych. I tylko rosyjska część jest w tym miejscu ogrodzona płotem,jako niedostępna. To wyjątkowe miejsce jest bardzo dobrze oznakowane i opisane. Turystycznym grzechem byłoby jadąc tędy, nie zatrzymać się w tym miejscu.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
rzeczka transgraniczna , Danusia
, Danusia
Trójstyk Wisztyniec-ścieżka poznawcza, Danusia
, Danusia
, Danusia
Trójstyk Wisztyniec, Danusia
Trójstyk Wisztyniec, Danusia
, Danusia
Trójstyk Wisztyniec-ścieżka poznawcza, Danusia
widokowa wieża ciśnień w Gołdapi, Danusia
widokowa wieża ciśnień w Gołdapi, Danusia
Gołdap- zegar słoneczny , Danusia
Gołdap-fontanna, Danusia
Gołdap-fontanna, Danusia
Gołdap-fontanna, Danusia
, Danusia
skwerek w centrum Gołdapi, Danusia
Gołdap-centrum, Danusia
kościół NMP Matki Kościoła w Gołdapi, Danusia
Gołdap-centrum, Danusia
Gołdap-centrum, Danusia
Urząd Miasta, Danusia
, Danusia
Gołdap-centrum, Danusia
Gołdap-pomnik Niepodległości, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
30 sierpień 2015 19:56

Świetna relacja i piękne zdjęcia. Super miejsce.

mokunka
29 sierpień 2015 10:38

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']daleeko zawędrowałaś - oj daleko   , dzięki Tobie   wiem juz  duuuzo więcej o tym  skrawku ziemi na pólnocy . Ktoś znany z forum leczy kolano  , moze powinen tam pojechac ?   pozdrawiam Karol  [/cytuj]

hihihi, rozumiem, że o moje nie całkiem sprawne kolano chodzi ? 😉

Pewnie , że bym pojechała, do takiego ciekawego uzdrowiska , na krańcu Polski. Pozwiedzała. Dla krajtrotera byłaby to pewnie niezła gratka. Jednak mnie wysyłają w Beskidy, a na to już wpływu nie mam.

Dobrze, ze Danusia odwiedziła i opisała ten interesujący zakątek .

pozdrawiam🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
29 sierpień 2015 09:46

daleeko zawędrowałaś - oj daleko   ,

dzięki Tobie   wiem juz  duuuzo więcej o tym  skrawku ziemi na pólnocy .

Ktoś znany z forum leczy kolano  , moze powinen tam pojechac ?

 

pozdrawiam Karol 

Maciej A
28 sierpień 2015 10:53

Też fajne miejsce i atrakcja w tym regionie,

przyjemnie poczytać i popatrzeć na zdjęcia

pozdrawiam

 

 

marian
27 sierpień 2015 20:45

Jesteś  niesamowitą krajtoterką. Ciekawe miejsca nam pokazujesz.

Roman Świątkowski
27 sierpień 2015 19:39

Ale fajnie, jeden z kilku takich miejsc w Polsce (obecnie) odwiedziłaś. Ja jeden Ty drugi coś nazbieramy

Danusia
27 sierpień 2015 18:43

Ufff,udało mi się wprowadzić pełną relację:-) Wobec tego....zapraszam do Gołdapi i na Trójstyk.

Danusia
27 sierpień 2015 18:18

Cieszy mnie,że  fotki są Ok,ale martwi problem z przeniesiem relacji z Worda tutaj. Problem tkwi w moim kompie,nie na stronie,więc proszę o wyrozumiałość. Opis mam gotowy,ale wygląda na to,że zamiast skopiowac,musze go na piechotę jeszcze raz przepisać ,wrr...

mokunka
27 sierpień 2015 18:03

Trójstyk , zanam ten , o którym wspomniała Ania. Terenów, które opisujesz nie znam, fajne , że je mogę obejrzeć na fotach i o nich przeczytać .

pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
27 sierpień 2015 09:14

Ale super ciekawostka Danusiu, zaraz mi się skojarzył Trójstyk w Jaworzynce, gdzie Polska spotyka się z Czechami i Słowacją, nawet podobnie to zorganizowane. Gołdap ładne miasteczko, to juz daleko, że moja wyobraźnia nawet tam nie sięgała 🙂

Zwiedzone atrakcje

Gołdap

Trojstyk Wisztyniec

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023