Spacerem po Olkuszu

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Olkusz, miasto obecnie niespełna 40-tysięczne, ma – rzec by można doskonałe położenie. Zarówno do Krakowa , jak i Katowic dzieli je odległość około 35 km.

To położenie sprawiało , iż właśnie Olkusz raz przypisywany był od Śląska , innym razem do Małopolski. Odzwierciedlało się to , we włączania go w granice tych dwóch województw na przestrzenie ostatnich 100 lat.

, mokunka
, mokunka

Olkusz może pochwalić się wielowiekowa historią. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą bowiem z XIII wieku. Wtedy to zaczęto wydobywać rudy srebra , w samym mieście , jak i okolicy. Górników wydobywających ten cenny kruszec , nazywano (jak w analogicznych kopalniach srebra np. w Tarnowskich Górach - gwarkami).

Jednak wiek XIX i XX , nie był dla miasta łaskawy. Pokłady kruszcu się wyczerpały i miasto może nie tyle podupadało, co zdecydowanie traciło na znaczeniu. Tyle historii.

, mokunka
, mokunka

Natomiast teraz, moje refleksje , po ostatnim tegorocznym pobycie w tym mieście. Odwiedziliśmy go po 5 latach. I jesteśmy bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczenie. Pięknie zrewitalizowano rynek . Wyłożono nową kostkę brukową, ustawiono ławeczki. Wybudowano ciekawe architektonicznie fontanny. Ustawiono sporo tablic informacyjnych dotyczących ziemi olkuskiej oraz kilku muzeów , mieszczących się w tym mieście. Jest tam arcyciekawe Muzeum Afrykanistyki, Muzeum PTTK dotyczące historii i walorów turystycznych. Jest tam również Muzeum Pożarnictwa ziemi olkuskiej. Natomiast przy Miejskiej Stacji uzdatniania wody powstaje Muzeum Wody- jest ono na razie, w trakcie organizacji , niedostępne .

Dziś jednak nie będę szczegółowo pisała o muzeach. To bowiem bardzo obszerny temat ,za opisanie ,którego zabiorę się wkrótce. Wracając do opisu rynku , to jest tam barwnie, sporo klombów, mimo panującej suszy pięknie zadbanych.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Po środku rynku napotykamy na niewielką szklaną budowlę. Tam w owym ”szklanym sarkofagu” zabezpieczone są wykopaliska archeologiczne m.in. dawnego ratusza. Pozostawione wewnątrz kaski i tablica informacyjna dają wyraźnie do zrozumienia, że prace nie zostały jeszcze ukończone.

Obok szklanego budynku drewniany podest i sporo ławek ustawionych w równych rzędach. Wybudowano ceglany mur. Sugeruje to, że na rynku odbywają się miejskie uroczystości. Interesująco to wygląda.

, mokunka
, mokunka

Kamieniczki odnowione .Sporo kafejek, restauracyjek. Wokół nich letnie ogródki. Można wypić kawę spoglądając na rynek i zabytki.

Tuż obok rynku, zrekonstruowane dawne mury obronne oraz jedna z baszt miejskich , zwana „Baszta przy Mennicy”. Obok na tablicy można odczytać całą kilkuwiekową historię miejskich murów .

, mokunka
, mokunka

Obok budynku obecnego magistratu obelisk, z popiersiem Józefa Piłsudskiego.

Nieco dalej ( coś dla tych, którzy lubią zabytki sakralne) . Bazylika Świętego Andrzeja Apostoła , tuż obok wolnostojąca dawna murowana dzwonnica. Znamienne jest to, iż jest analogicznej wysokości co bazylika.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Na terenie przykościelnym jest też spora kaplica, może w porównaniu z bazyliką niewielka lecz sprawiająca wrażenie małego kościółka.

Olkusz zdecydowanie zmienił swoje oblicze. Widać tam rękę dobrego gospodarza. Miasteczko bardzo zyskało wizerunkowo.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 5
2015-08-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
24 sierpień 2015 13:15

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Tak to prawda Olkuski rynek przeszedł dużą renowacje. A przeciągający się remont spodowany był właśnie odkryciami i pracami archeologicznymi. Prawda że wiele miast/miasteczek zmieniło swój wizerunek na plus.  Piękny mamy region. [/cytuj]

 

Tak wykopaliska archeologiczne faktycznie opóźniły prace renowacyjne, ale teraz jest tam pięknie. Byłam miłe zaskoczona tym co zobaczyłam . Wybiorę sie powtórnie, kiedy już będą udostepnione do zwiedzania, te podziemia.

pozdrawiam🙂

Danusia
23 sierpień 2015 18:33

Ciekawe miasteczko,nigdy tam nie byłam.

Roman Świątkowski
23 sierpień 2015 12:53

Tak to prawda Olkuski rynek przeszedł dużą renowacje. A przeciągający się remont spodowany był właśnie odkryciami i pracami archeologicznymi. Prawda że wiele miast/miasteczek zmieniło swój wizerunek na plus. 

Piękny mamy region.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
22 sierpień 2015 21:17

fajny ten Olkusz .

Mokunka znowu w podrozy po swoim regionie   .

 

Pozdrawiam Karol

marian
22 sierpień 2015 20:29

Ostatnio wiele  takich miast bardzo wypiękniały.Cieszy  to oko.

Ostatnio edytowany: 2015-08-23 13:46

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024