Leśniczówka Pranie

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Rucianem-Nida już kiedyś bywałam, jednak nigdy dotąd nie udało mi się odwiedzić słynnej Leśniczówki Pranie. Miejsce to znane jest dzięki wizytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Pisarz przyjeżdżał tam w latach 50-tych,jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. Rozważał nawet możliwość zamieszkania na stałe nad pięknym jeziorem Nidzkim. To właśnie w leśniczówce Pranie powstały niektóre utwory Gałczyńskiego jak np. Niobe, Wit Stwosz czy Kronika Olsztyńska. Obecnie w budynku dawnej leśniczówki znajduje się Muzeum K.I.Gałczyńskiego.

W tym roku nareszcie udało nam się tam dotrzeć. Wybraliśmy dojazd samochodem,choć pewnie romantyczniej i ciekawie byłoby dostać się do muzeum drogą wodną. Droga prowadzi wśród Puszczy Piskiej ,jedzie się przyjemnie,choć oznakowanie nie jest zbyt oczywiste i troszkę pobłądziliśmy. Jezioro Nidzkie to strefa rezerwatu,a przy leśniczówce Pranie znajduje się mała przystań i strome schodki ,z których rozciąga się przepiękna panorama na jezioro Nidzkie. To właśnie w tym miejscu wysiadał z łódki Gałczyński,gdy w 1950 r po pierwszy odwiedził Pranie.

, Danusia
, Danusia

Od strony lądu do Muzeum prowadzi leśna droga, przy której odkryliśmy Aleję Nieznanego Poety. To cykliczne wystawy współczesnych mistrzów słowa. My trafiliśmy na wystawę dotyczącą Olgi Lipińskiej. Przy parkingu można odwiedzić bistro Zielona Gęś. Figurka Zielonej Gęsi wita nas także przed samą leśniczówką. W samym budynku w kolejnych pomieszczeniach eksponowane są przede wszystkim zdjęcia i rękopisy Gałczyńskiego oraz niektóre sprzęty,np. Jego biurko i przybory do pisania. Przed budynkiem zorganizowano scenę,na której odbywają się rozmaite koncerty i spotkania autorskie. Przysłuchuje się im kamienny Gałczyński,którego pomnik „przysiadł” na trawniku przy leśniczówce. Wokół muzeum wytyczono ścieżką dydaktyczną „Śladami Gałczyńskiego”,placówka prowadzi także zajęcia dla szkół i innych grup zorganizowanych.

Miejsce jest absolutnie urokliwe. W sumie nie dziwię się poecie,że zobaczywszy leśniczówkę zapragnął tu zamieszkać. Dla niego to była chyba prawdziwa „wyspa szczęśliwa”. I niezmiernie cieszę się ,że będąc na Mazurach mogłam je zobaczyć i osobiście doświadczyć jego niezwykłej atmosfery.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Jezioro Nidzkie, Danusia
Jezioro Nidzkie, Danusia
jezioro Nidzkie, Danusia
jezioro Nidzkie, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 10
2015-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
22 sierpień 2015 10:32

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Ciekawe miejsce Danusiu, nigdy nie byłem w tych stronach. [/cytuj]

Tadziu, Mazury czekają:-)

Tadeusz Walkowicz
22 sierpień 2015 09:26

Ciekawe miejsce Danusiu, nigdy nie byłem w tych stronach.

mokunka
21 sierpień 2015 15:42

[cytuj autor='A Maciej']Znam tą piosenkę, a tego fragmentu z leśniczówką nie kojarzyłem. No gratki dla Mokunki... Piosenka kabaretowa, a ile w niej prawdy życiowej pozdrawiam Tak piosenka [/cytuj]

Tak  Macieju piosenka kabaretowa ....ale jej  przesłanie powinno być raczej przestrogą ! Nasze roczniki pamiętają, dla tych, którzy urodzili się nico poźniej , znalazłam wersje na you tube

https://www.youtube.com/watch?v=cBpHMZOxodI

Natomiast Danusiu, napisałam, iż piosenka śpiewana w Studio 202 , bo ono chyba (?) było pierwsze w radio, ze swymi audycjami a z niego wyewaluował kabaret Elita. Nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Najważniejsze jest to , że opisywana Leśniczówka Pranie była w piosence wspomniana 🙂

pozdrawiam 🙂

Maciej A
21 sierpień 2015 10:26

Znam tą piosenkę, a tego fragmentu z leśniczówką nie kojarzyłem.

No gratki dla Mokunki...

Piosenka kabaretowa, a ile w niej prawdy życiowej

pozdrawiam

Danusia
21 sierpień 2015 09:44

Piosenkę kojarzę,oczywiście. Znalazłam nawet pełny tekst z leśniczówką Pranie na czele:-) Fajnie,że ją przypomniałaś,piosenkę śpiewał kabaret Elita.

Zanim zdechnie w oceanie struty ropą śledź,, ostatniej ostatniej trawy źdźbło pokryje pył,Zanim w Leśniczówce Pranie gigantyczny motel stanie,Zanim ciszę leśna zmąci jazgot pił,Zanim zniknie pod betonem osiedlowych skwerków reszta,A w piwnicy odda ducha szara mysz,Zanim wszystko co zielone, co w pachnącej trawie mieszka Na podeszwach rozniesiemy wzdłuż i wszerz

.Refren.😁o serca przytul psa,Weź na kolana kota,Weź lupę popatrz - pchła,Daj spokój, pchła to też istota.Za oknem zasadź bluszcz,Niech się gadzina wije,A kiedy ciemno już i wszyscy śpią,Matka śpi, ciotka śpi, wujek śpiZapylaj georginie.

Nim zatruje aerozol do cna życie morskim świnko i przesłoni góry ciąg dymiących hałd,Nim słowiki i skowronki stracą głosy i umilknąW metalicznym ryku rozwydrzonych aut.Nim karmiona sztucznie krowa da zielone, chude mleko,Zanim wzruszysz się wąchając sztuczny kwiat.Zanim erzac naturalny w krew ci wejdzie tak daleko,Że polubisz plastykowy, śmieszny świat.

Maciej A
20 sierpień 2015 22:15

A ja byłem i miejsce mnie też zachwyciło: krajobraz, klimat, spokój i woda.

Ode mnie też 5-tka.

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2015-08-20 23:43

marian
20 sierpień 2015 20:59

Wspaniale zaplanowałaś pobyt na Mazurach.Bardzo ciekawe muzeum.Piątka odemnie.

mokunka
20 sierpień 2015 13:20
Pięknie zwiedzasz Danusiu, kompleksowo ! O Leśniczówce Pranie wspomniane było nawet w niegdysiejszej piosence wrocławskiego Studia 202. Nie wiem czy kojarzysz , nie pamiętam tytułu , lecz refren brzmiał "Do serca przytul psa, weź na kolana kota ..." Super , że napisałaś o leśniczówce, do której mimo, że bywałam na Mazurach niestety nie dotarłam. pozdrawiam 🙂
Roman Świątkowski
20 sierpień 2015 10:31

Wiersz K.I.Gałczyńskiego, relacja, fotki - super.

Anna Piernikarczyk
20 sierpień 2015 09:55

Niezła ciekawostka 🙂 Daleko to... ja tam byłam jak miałam 5 lat 🙂 Oczywiście nie w Leśniczówce 😉

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024