Wilkasy, Danusia
Wilkasy, Danusia

Wielkie Mazury

Komentarze 11
2015-08-04

Podobno żeglarze ( a przynajmniej nasi znajomi) uważają,że prawdziwe Mazury to Wielkie Jeziora Mazurskie,czyli głównie Śniardwy,Mamry,Niegocin,Orzysz,Jagodne i Tałty. Są one połączone siecią kanałów tworząc liczne szlaki wodne, prawdziwy żeglarski raj. Jak już wspomniałam, nasza baza noclegowa była w Mrągowie,jednak większość czasu spędziliśmy ze znajomymi przede wszystkim nad jeziorem Niegocin. Pogoda sprzyjała zarówno żeglowaniu jak i wieczornemu śpiewaniu szant przy gitarze . Jedynym minusem były stada komarów,których oczywiście nad jeziorami,nie brakuje. W związku z tym udręczona przez nie żeglarska brać rozpaczliwie poszukiwała rozmaitych sposobów na pozbycie się tego uciążliwego towarzystwa. Któregoś dnia zaskoczyli nas prośbą o zakupienie po drodze na wieczór ...główki kapusty i olejku wanilinowego,. Długo zachodziłam w głowę, co z tych produktów można przyrządzić, czyżby gołąbki na słodko? Okazało się,że należy...jeść surowe liście kapusty i smarować się olejkiem wanilinowym!!! Podobno działą ;-) Znając złośliwość komarów, mam poważne obawy,że wkrótce uodpornią się i na te specyfiki. Póki co, kapustę i olejek w sklepach Krainy Wielkich Jezior,trudno było znaleźć,czyli coś w tym jest.

W poszukiwaniu wyżej wspomnianych produktów objeździliśmy okolicę ,po drodze zwiedzając to i owo. Zatrzymaliśmy się w miejscach,których nie poznaliśmy podczas poprzedniego pobytu na Mazurach.

Wilkasy-amfiteatr, Danusia
Wilkasy-amfiteatr, Danusia

Stolicą Wielkich Mazur jest oczywiście Giżycko. Oprócz zakupów przyciągnęła nas tu sławna twierdza Boyen. Byłam niepocieszona,że ze względu na bolące kolano, nie mogłam przejść najdłuższej trasy i wejść na kaponierę. Musiałam zadowolić się trasą wewnątrz twierdzy,po tzw. majdanie. Twierdza Boyen jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce. Na jej terenie można zobaczyć wiele zachowanych obiektów XIX-wiecznej fortyfikacji ,jest to spory obszar,więc zwiedzanie zajmuje trochę czasu. W Giżycku warty zobaczenia jest także most obrotowy z XIX wieku. Jadąc drogą,którą przecina Kanał Łuczański należy liczyć się z przymusowym postojem. W tym miejscu ruch drogowy odbywa się na zmianę z wodnym, więc warto wcześniej zapoznać się z „rozkładem jazdy” mostu albo wybrać inną trasę przejazdu. My celowo wybraliśmy postój,by obserwować pracę mostu oraz przepływające kanałem żaglówki i statki białej floty. Poza tym,w pobliżu mostu znajduje się ocalałe skrzydło dawnego zamku krzyżackiego, w którym obecnie mieści się elegancki hotel. Obiekt również wart jest zainteresowania. Uwagę zwraca też wieża ciśnień,w której mieści się muzeum,kawiarnia,sklep z pamiątkami i punkt widokowy na jezioro Niegocin.

Zajrzeliśmy również do Pisza. W upalny dzień na szerokim Rynku trudno było znaleźć odrobinę cienia. Pośrodku placu wznosi się budynek neogotyckiego Ratusza a na jego tyłach zorganizowano Muzeum Ziemi Piskiej. W niedużej przystani na turystów czekał stateczek „Smętek II”,jednak w ten gorący dzień wszyscy szukali ochłody w wodach jeziora,więc chętnych nie było dużo.

Wilkasy-plaża nad jeziorem Niegocin, Danusia
Niegocin, Danusia
Niegocin, Danusia

My także skusiliśmy się na plażę w Wilkasach, że to właśnie w tym miejscu nagrywano serial „Przystań”,który oboje kiedyś oglądaliśmy. Z kolei w pobliskiej miejscowości Upałty mieści się Karczma Stary Młyn,w którym również nagrywano sceny do tego serialu. Fajnie było zjeść obiad, w miejscu,które znało się z kadrów filmowych. Bardzo lubię takie ciekawostki.

Po dniu pełnym wrażeń, z główką kapusty pod pachą, wylądowaliśmy na Leśnej Kei w Bogaczewie,by do późnej nocy przy szantach biesiadować z znajomymi. Hej, Mazury,jakie cudne...!

Niecgocin, Danusia
Niecgocin, Danusia
Niegocin, Danusia
, Danusia
Keja w Bogaczewie, Danusia
Keja w Bogaczewie, Danusia
ratusz w Piszu, Danusia
Fontanna w Piszu, Danusia
Centrum Pisza, Danusia
Muzeum Ziemi Piskiej, Danusia
Muzeum Ziemi Piskiej, Danusia
statek Smętek, Danusia
Pisa, Danusia
Pisz, Danusia
Pisa, Danusia
Upałty-karczma Stary Młyn, Danusia
Upałty-karczma Stary Młyn, Danusia
Upałty-karczma Stary Młyn, Danusia
Upałty-karczma Stary Młyn, Danusia
jezioro Upałckie, Danusia
jezioro Tałty-Kokoszka, Danusia
Tałty-Kokoszka, Danusia
Tałty, Danusia
Tałty, Danusia
Tałty, Danusia
Tałty, Danusia
Giżycko-twierdza Boyen, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
twierdza Boyen, Danusia
Giżycko-most obrotowy, Danusia
Giżycko-most obrotowy, Danusia
Giżycko-kanał Łuczański, Danusia
Giżycko-zamek, Danusia
Giżycko-wieża ciśnień, Danusia
Giżycko-kościół ewangelicki, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
22 sierpień 2015 09:49

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękne są nasze jeziora, ale ja lubię góry. Byłem tutaj kiedyś ..... .   [/cytuj]

Tadziu,po prostu piękna nasza Polska cała:-)

Tadeusz Walkowicz
22 sierpień 2015 09:32

Piękne są nasze jeziora, ale ja lubię góry. Byłem tutaj kiedyś ..... .

 

Danusia
21 sierpień 2015 09:46

Marianie,osobiście nie sprawdziąlm,ale podobno kapusta zadziałała:-)

Macieju...pst...dobrze jest, nie usłyszały:-)

Maciej A
20 sierpień 2015 23:14

Nie powiem tego głośno, żeby góry nie usłyszały,

ale uwielbiam ten region :-)

pozdrawiam

Krzysztof Dorota
20 sierpień 2015 12:28

Piękne jeziora super klimaty pozdrawiamy

marian
19 sierpień 2015 22:49

Oj cudne te Mazury.Jestem ciekaw czy ten przepis przeciw komarów poskutkował.

mokunka
19 sierpień 2015 22:35

Pięknie pozwiedzałaś  Danusiu !  Patrzę na te fotki i wspominam... tak dawno już tam nie byłam!  Zazdraszczam Ci tych wakacji na Mazurach !

pozdrawiam 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
19 sierpień 2015 21:31

ladny ten Pisz  .

Po pierwszym rozbiorze, z odebranej Polsce Warmii i ziem dawnych Prus Książęcych utworzono nową prowincję – Prusy Wschodnie.

W czasie kulturkampfu „pruskie Mazowsze” przemianowano ostatecznie na Mazury,

a ich mówiących gwarą mieszkańców nazywano już tylko Mazurami.

Przeciw germanizacji głośno protestowali wówczas mazurscy działacze i poeci.

W obronie katolickiej Warmii stanęła podobno sama Matka Boska.

W Gietrzwałdzie objawiła się dwóm dziewczynkom, dodawała otuchy, przemawiając śpiewną gwarą warmińską.

 

Karol

 

PS ;

u mnie jest podobny budynek gazowni jak  budynek w Piszu

 

Ostatnio edytowany: 2015-08-22 21:03

Roman Świątkowski
19 sierpień 2015 15:22

Mazury tak uwielbiane przez wielu, najpiękniejsze jeziora, piękna przyroda. Fajnie spędziliście czas i na pewno się nie nudziliście.

Danusia
19 sierpień 2015 11:43

Oj,to prawda Aniu,północny wschód  w tym roku odkrywamy na nowo:-)

Anna Piernikarczyk
19 sierpień 2015 10:51

Pieknie Danusiu, to prawda Mazury to te najwieksze jeziora, tak się najbardziej kojarzą 🙂 Się nam północ Polski w tym roku ubogaci jak nigdy 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Pisz

Wilkasy

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021