Kiermusy Stanica
Kiermusy Stanica

Kiermusy i Europejska Wieś Bociania

Komentarze 10
2015-07-22

Kolejne fantastyczne miejsca na Podlasiu to Kiermusy i Pentowo czyli Europejska Wieś Bociania. Oba miejsca leżą tuż za granicami królewskiego Tykocina, tak więc atrakcji tu nie brakuje. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, unikatowe i koniecznie trzeba tu zajrzeć będąc w tych stronach!

Kiermusy nazywane są Ostoyą żubra i tradycji szlacheckiej. Powstała tu właśnie pierwsza prywatna hodowla żubra w Polsce, a do tego stanęły tu ciekawe obiekty - Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki. Wszystkie powstały w oparciu o przekazy przodków – z drewna i kamienia, a wypełniają je autentyczne często przedmioty, które mają dużą wartość historyczną i muzealną. W kasztelu znajduje się bardzo ciekawe Muzeum m.in. z eksponatami z filmów Hofmanna kręconych na podstawie książek Sienkiewicza, szkoda że otwarte jest tylko w niedzielę i się nie załapaliśmy. Ale całe to miejsce to wielkie muzeum, żywy skansen i ciekawa przygoda. Można też nocować i zjeść.

Kiermusy
Kiermusy

Wszystko obeszliśmy sobie powolnym spacerkiem, a towarzyszyła nam ... Nana, bo tak ją dzieci nazwały. Nasza pierwsza minuta w Kiermusach była trochę straszna, bo wyszliśmy z auta i ruszyły w naszą stronę 3 psy z głosnym szczekaniem, trochę się wystraszyliśmy ale nagle patrzymy, a jeden z nich zaczął szczekać na pozostałe, tak jakby nas chciał bronić. Te dwa odbiegły, a czarna jak węgielek suka została z nami, najpierw nieśmiało, potem coraz bliżej. Z godzinę chodzilismy, a Nana wszędzie biegła za nami, jak cień, był upał, więc czasami znikała w stawku się napić i ochłodzić, po czym znów wybiegała i goniła za nami, aż do Kasztelu i z powrotem. W zagrodzie z żubrami z drugim odnalezionym pieskiem pogoniła kozy i potem już razem dwa psy nam towarzyszyły. Jaka była żałość jak poszlismy do auta, nie tylko naszych dzieci, nawet Nana stała za nami i patrzyła aż nie znikneliśmy 🙂 Fajny piesek!

Bardzo blisko od Kiermusów jest Pentowo - Europejska Wieś Bociania. Tytu ten Pentowo otrzymało w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. W całym kraju tylko jedno miejsce może taki tytuł otrzymać, Pentowo dostało je jako siódma wioska, obecnie jest już w Europie 14 takich obiektów.

Pentowo to stary zabytkowy dwór, a wokół niego powstały zabudowania gospodarcze, historyczny folwark koni i ... gniazda bocianów, wszędzie na słupach, dachach, sztucznych platformach i na drzewach. Przy wejści na posiadłość, na którą trzeba kupić niedrogi bilet, stoi tablica, gdzie spisywane są obserwacje bocianów, ile gniazd i ich mieszkańców było w Pentowie w poszczególnych latach. Zwykle jest około 20-30 par bocianów, które w większości mają młode, zwykle 1-2. To daje nawet ponad 100 bocianów w Pentowie każdego roku! A wszystko zaczęło się w latach 90-tych XX wieku, kiedy po huraganie na połamanych drzewach bociany uwiły sobie sporo gniazd. Teraz ptaki są tu specjalnie chronione i tworzy się sztuczne platformy w miejscu uschniętych drzew. Tak więc upodobały sobie to miejsce i zawsze jest tu ich pełno, oczywiście latem, przybywają zwykle w maju i odlatują w sierpniu. W Pentowie stoją 2 wieże widokowe - jedna do obserwacji bocianów w gniazdach (i koni) oraz druga do obserwacji bocianów podczas żerowania na rozlewiskach Narwi. To bardzo malownicze miejsce, można tu również przenocować i pojeździć na koniach.

Zamek w Kiermusach
Dojście do zamku i do dawnej granicy
dawna granica
Muzeum Oręża w Zamku
Kasztel czyli zamek
Nana
Kiermusy
Ostoya żubra w Kiermusach
Kiermusy
Pentowo - Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania
wieża widokowa na bociany i konie
jeden z kilkudziesięciu bicianów w Pentowie
miejscowe konie
gniazdo - jest ich tu kilkadziesiąt
druga wieża pozwalająca podglądać żerowanie bocianów
Podlaski Szlak Bociani Pentowo
dworek Pentowo
gniazda na dachach

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2015 08:24

Nie, nie wchodziliśmy, byliśmy tam rano 🙂

kasia ejsmont
25 sierpień 2015 01:11

W Karczmie Rzym dobrze karmią, nie napisałaś Aniu czy próbowaliście 🙂. 

Maciej A
19 sierpień 2015 07:54

W takich miejscach można się zresetować i podładować akumulatory,

malownicze obrazki

udany wypoczynek

pozdrawiam

marian
18 sierpień 2015 22:23

Miejsce które gwarantuje dobry wypoczynek.Bardzo mi się podoba.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 sierpień 2015 21:42

fajne  "przygramaniczne " tereny

 

 

Karol

Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2015 18:57

No na początku nas to szokowało, co krok gniazdo, potem już zauważaliśmy nawet jakieś zachowania, rano więcej latały, wieczorem żerowały na łąkach, młode ćwiczyły latanie nad gniazdem, jak bocian przyniósł coś do gniazda, to reszta się rzucała na to, że tylko ogony się kiwały 🙂 Nigdy tyle bocianów nie widzieliśmy co na Podlasiu 🙂

Danusia
18 sierpień 2015 16:23

Kolejna odsłona Podlasia,ciekawe miejsca. Bocianów na Podlasiu rzeczywiście nie brakuje.

Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2015 12:47

Tak, dzięki Romku, bardzo fajny to byl urlop 🙂

Roman Świątkowski
18 sierpień 2015 12:43

Tak jak napisałaś Aniu, fantastyczne miejsce nic ująć nic dodać. A boćki zawsze przyciągają. Wspaniale jak widzę spędziliście urlopik.

Lucy i Tom
18 sierpień 2015 11:08

Fantastyczna wycieczka. Taki spokój bije ze zdjęć. Super miejsce. 

Zwiedzone atrakcje

Kiermusy

Pentowo

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023