Kalisz Ratusz
Kalisz Ratusz

Kalisz stary jak Szlak Bursztynowy

Komentarze 5
2015-07-10

Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce. Dlatego, że na starej mapie Szlaku Bursztynowego pojawia się nazwa Kalisia, wzmiankowana w 158 roku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, którą interpretujemy jako dawną nazwę właśnie Kalisza. Fakt ten nie jest do końca potwierdzony, istnieją jednak odkrycia archeologiczne, które świadczą że już w tamtych czasach istniało tu osadnictwo. 

Choć miastem Kalisz faktycznie stał się dopiero w XIII wieku, to jednak hasło najstarsze miasto w Polsce dobrze brzmi i często jest w promocji wykorzystane, tym bardziej, że nie odbiega to daleko od prawdy biorąc pod uwagę fakt, że już w VI wieku na Zawodziu istniała otwarta osada, a od IX wieku stał tutaj wczesnośredniowieczny gród, który dał początek miastu. To tutaj stanął romański kościół - kolegiata Św. Pawła, wzniesiona w połowie XII wieku przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego. Nie był to jednak pierwszy kaliski kościół bo już na początku XI wieku wzniesiono na Zawodziu drewniany kościółek.

Kalisz Rynek
Kalisz Rynek

Dziś serce miasta bije w innym miejscu, na Rynku z okazałym Ratuszem i pobliskim placu Św. Józefa, gdzie stoi kolegiata Wniebowzięcia NMP - obecnie sanktuarium Św. Józefa, w którym mszę odprawiał nasz Papież Polak. Na pamiątkę wydarzenia stoi przed świątynią jego pomnik. Tuż przy kolegiacie ostała się ciekawostka miejska - baszta Dorotka z fragmentem muru miejskiego. Ponoć kiedyś starosta kaliskiego zamku zamurował w tej baszcie swą córkę Dorotkę, która popełniła mezalians i zakochała się w ubogim szewczyku. Dziewczyna zginęła w baszcie i tak budowla zyskała jej imię. Obok kolegiata i baszty znajduje się uroczy Park Miejski, kryjący cerkiew i Teatr.

Rynek Ratusz w Kaliszu
Rynek w Kaliszu
Rynek w Kaliszu
Katedra w Kaliszu
Kalisz katedra
Kolegiata i pl. Józefa
Pomnik Papieża Polaka
Kolegiata - sanktuarium Św. Józefa
Sanktuarium w Kaliszu
Kolegiata - sanktuarium Św. Józefa
Mury miejskie
Baszta Dorotka
Baszta Dorotka w Kaliszu
Mury miejskie
Park miejski Kalisz
Cerkiew
Kalisz park miejski
Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Kościół Garnizonowy
Klasztor Franciszkański

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
19 lipiec 2015 13:23

Miasto fajne i fotki do podziwiania,

pozdrawiam

piekna  podroz i piekny Kalisz

 

pozdrawiam Karol

Anna Piernikarczyk
17 lipiec 2015 07:28

Dziękuję Wam 🙂

marian
16 lipiec 2015 21:56
Tyle razy tam byłem ale nigdy nie obfociłem.Pięknie opisałaś Kalisz.
Danusia
16 lipiec 2015 14:21

Piękny jest Kalisz. Lubię takie miasta.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023