Kalisz Ratusz
Kalisz Ratusz

Kalisz stary jak Szlak Bursztynowy

Komentarze 5
2015-07-10

Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce. Dlatego, że na starej mapie Szlaku Bursztynowego pojawia się nazwa Kalisia, wzmiankowana w 158 roku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, którą interpretujemy jako dawną nazwę właśnie Kalisza. Fakt ten nie jest do końca potwierdzony, istnieją jednak odkrycia archeologiczne, które świadczą że już w tamtych czasach istniało tu osadnictwo. 

Choć miastem Kalisz faktycznie stał się dopiero w XIII wieku, to jednak hasło najstarsze miasto w Polsce dobrze brzmi i często jest w promocji wykorzystane, tym bardziej, że nie odbiega to daleko od prawdy biorąc pod uwagę fakt, że już w VI wieku na Zawodziu istniała otwarta osada, a od IX wieku stał tutaj wczesnośredniowieczny gród, który dał początek miastu. To tutaj stanął romański kościół - kolegiata Św. Pawła, wzniesiona w połowie XII wieku przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego. Nie był to jednak pierwszy kaliski kościół bo już na początku XI wieku wzniesiono na Zawodziu drewniany kościółek.

Rynek Ratusz w Kaliszu
Rynek Ratusz w Kaliszu

Dziś serce miasta bije w innym miejscu, na Rynku z okazałym Ratuszem i pobliskim placu Św. Józefa, gdzie stoi kolegiata Wniebowzięcia NMP - obecnie sanktuarium Św. Józefa, w którym mszę odprawiał nasz Papież Polak. Na pamiątkę wydarzenia stoi przed świątynią jego pomnik. Tuż przy kolegiacie ostała się ciekawostka miejska - baszta Dorotka z fragmentem muru miejskiego. Ponoć kiedyś starosta kaliskiego zamku zamurował w tej baszcie swą córkę Dorotkę, która popełniła mezalians i zakochała się w ubogim szewczyku. Dziewczyna zginęła w baszcie i tak budowla zyskała jej imię. Obok kolegiata i baszty znajduje się uroczy Park Miejski, kryjący cerkiew i Teatr.

Rynek w Kaliszu
Rynek w Kaliszu
Katedra w Kaliszu
Kalisz katedra
Kolegiata i pl. Józefa
Pomnik Papieża Polaka
Kolegiata - sanktuarium Św. Józefa
Sanktuarium w Kaliszu
Kolegiata - sanktuarium Św. Józefa
Mury miejskie
Baszta Dorotka
Baszta Dorotka w Kaliszu
Mury miejskie
Park miejski Kalisz
Cerkiew
Kalisz park miejski
Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Kościół Garnizonowy
Klasztor Franciszkański

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
19 lipiec 2015 13:23

Miasto fajne i fotki do podziwiania,

pozdrawiam

piekna  podroz i piekny Kalisz

 

pozdrawiam Karol

Anna Piernikarczyk
17 lipiec 2015 07:28

Dziękuję Wam 🙂

marian
16 lipiec 2015 21:56
Tyle razy tam byłem ale nigdy nie obfociłem.Pięknie opisałaś Kalisz.
Danusia
16 lipiec 2015 14:21

Piękny jest Kalisz. Lubię takie miasta.

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021