Dawno temu byliśmy w Kaliszu, ale jeszcze wtedy nie było Kaliskiego Grodu Piastów, toteż już mocno mnie tam ciągnęło, by poznać tą ciekawą atrakcję 🙂
Jeśli wierzyć najnowszym teoriom historyków, jest wysoce prawdopodobne, że to tutaj właśnie znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców - Piastów, którzy w efekcie podbjów dotarli później do Ostrowa Lednickiego i Gniezna, gdzie założyli nowe siedziby. Kalisz rósł wtedy wokół grodu powstałego wśród rozlewisk rzeki Prosny, w dzisiejszej dzielnicy Zawodzie. Po raz pierwszy pisał o tym grodzie Gall Anonim około 1106 roku.

Po badaniach archeologicznych postanowiono odtworzyć wczesnośredniowieczny gród, i tak powstał w Kaliszu w 2007 roku Kaliski Gród Piastów, w miejscu dawnego grodu. Miejsce to jest bardzo ciekawe, bowiem rzadko kiedy można oglądac już dziś kurne chaty z wczesnego średniowiecza, a tym bardziej ich wyposażenie. Kurna chata to taka, która nie ma komina, w sumie wcześniej dokładnie tego nie wiedzieliśmy, a w grodzi w Kaliszu kilka takich chat można obejrzeć, m.in. chatę Seniora, chatę Drużynnika, czy karczmę, która od zwykłej chaty niewiele się różniła. Stoją tu również wieże strażnicze i palisady otaczające zabudowania, które utrudniały dostęp do grodu nieproszonym gościom.
W grodzie zobaczyć tez można XIX-wieczną chatę, zagródkę ze zwierzątkami i co ciekawe - fundamenty dawnej romańskiej kolegiaty Św. Pawła. Są tu fundamenty murowanej świątyni oraz mniejszej w jej wnętrzu drewnianej, która zapewne dała początek tej murowanej. Ciekawa sprawa, stała ona tutaj już w XII wieku, a w jej podziemiach pochowani są Mieszko III Stary (w 1202 roku) i jego syn Mieszko Mieszkowic (w 1193 roku).
























