, Ela
, Ela

Wieża ciśnień ale tym razem nie kolejowa.

Komentarze 8
2015-05-01

Pogoda z rana paskudna pada, cięgle pada i pada i wieje i leje i……… w końcu wyszło słonko, chociaż troszkę, więc szybka decyzja, jedziemy do Mirska na wieżę widokową którą właśnie po raz kolejny udostępniają do zwiedzania i podziwiania z niej panoramy. A że wieża zadaszona i oszklona to w razie czego deszcz nam nie straszny.

Punkt widokowy powstał na wieży ciśnień w 2013r wtedy to dano temu obiektowi drugie życie. Jest to adaptacja wodnej wieży ciśnień. Ten obiekt został wybudowany w latach 1887-1890 na rzucie ośmioboku. Ma 37,5m wysokości. To jakieś 7 pięter. Woda do wielkiego zbiornika spływała z Kotlinki ze źródeł i pod wpływem grawitacji napełniała zbiornik na wysokości około 34m a potem za pomocą połączonych naczyń była rozprowadzana do mieszkań.

Wieża Ciśnień, Ela
Wieża Ciśnień, Ela

Ma bardzo ciekawą konstrukcję, ściany do wysokości parteru wymurowane są z kamienia bazaltowego który pochodził z pobliskiego Rębiszowa. Wyższe kondygnacje zbudowane są z cegły o grubości od 40 do 65 cm. Dach pokryty jest dachówką karpiówką. Na górę kiedyś prowadziły drewniane schody obecnie zostały zastąpione metalowymi kratowanymi.

Panoramę możemy podziwiać przez okna i 4 lunety. Zobaczymy tu niedaleko odległy zamek Gryf w Proszówce, panoramę miasta Mirsk oraz mamy widok na Góry i Pogórze Izerskie. I co najważniejsze mamy to wszystko za darmo i jeszcze możemy przed wejściem wysłuchać ciekawie opowiadanej historii tego miejsca.

, Ela
, Ela

Wieża czynna jest od 1 maja do 30 września w soboty i niedziele od godz. 10 do 18. W okresie wakacyjnym od czwartku do niedzieli w tych samych godzinach. Znajduje się na ul. Wodnej obok liceum. Jest dobrze widoczna z drogi w kierunku Świeradowa. Po wyjściu idziemy jeszcze na rynek zobaczyć odnowiony ratusz, ruiny zabytkowego kościoła. I już mamy plany na następną wycieczkę w okolice Mirska.

Panorama, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Urządzenia wodne, Ela
, Ela
Ruiny kościoła, Ela
, Ela
Ratusz, Ela
, Ela
, Ela
Herb Mirska, Ela
, Ela
Ośrodek Pomocy Społecznej, Ela
, Ela
Zabytkowe kamieniczki, Ela
Rynek, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
15 maj 2015 08:30

Pierwszy raz spotkałem się z takim obiektem udostępnionym do zwiedzania,

fajna ciekawostka

pozdrawiam

Marcin_Henioo
11 maj 2015 10:36

Nie chwaląc się, u mnie też jest fajna zabytkowa wieża ciśnień, jednak nie jest udostępniona do zwiedzania. Twoja wycieczka fajna, jak zwykle :-)
 

fajne widocki" 

Marian w tym samym czasie byl w Mirsku

 

Roman Świątkowski
07 maj 2015 18:29

Ciekawy i bardzo dokładny opis. I na ładną pogodę doczekaliście się. Ładne widoczki.

pozdrawiam.

Danusia
07 maj 2015 08:06

Ciekawa wieża,dobrze,że ma swoje drugie życie i nowe przeznaczenie. Ze szczytu ma się inne spojrzenie na okolicę,jest dodatkowa atrakcja ,a obiekt nie niszczeje.

Anna Piernikarczyk
07 maj 2015 07:54

A widzisz, a mi to odwrotnie 🙂 Bo koło mojego osiedla od dziecka stała wodna, przy wodociągach, a kolejową odkryłam nie tak dawno 🙂

Krzysztof Dorota
06 maj 2015 20:31

Fajne  fajne 🙂)

marian
06 maj 2015 19:46

Świetna sprawa wykorzystywanie dla celów  turystycznych takich obiektów.To mi się podoba.

Zwiedzone atrakcje

Mirsk

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021