, mokunka
, mokunka

Kolejka Wąskotorowa w Rudach

Komentarze 12
2015-05-01

W Rudach( zwyczajowo zwanych raciborskimi) bo urzędowa nazwa to Rudy. Byłam tam wcześniej ,sporo lat temu , na pewno ponad 10. To jeszcze w czasach sprzed PSz .

Prognozy pogody zachęcające nie były, podobnie sama pogoda za oknem. Jednak nie padało, choć ciemne - szare chmury złowrogo pojawiły się na horyzoncie. Postanowiliśmy jechać i dobrze, bowiem wycieczka się udała. Począwszy od przejazdu (fragmentarycznie A4) ; nie było korków na bramce …a to dość rzadko się zdarza.

, mokunka
, mokunka

Do Rud dotarliśmy tuż po 12, zabytkowa kolejka akurat ruszyła w trasę. Jeździ co godzinę , więc po zakupie biletów (takich jak kiedyś były , daaawno temu na PKP ) szarych, tekturowych ; mieliśmy sporo czasu na zwiedzanie całej infrastruktury kolejowej. A jest co zwiedzać!

Budynki dawnej nastawni, lokomotywowni, warsztatów naprawczych . Nawet zaaranżowane biuro i mieszkanie dawnego zawiadowcy ; odtworzone ze wszystkimi szczegółami i z autentycznym sprzętami, które przez lata ocalały ,nie tylko w obrębie stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach.

, mokunka
, mokunka

Wszędzie można wchodzić, wszystkiego praktycznie dotknąć ! O wszystko zapytać. Pani w kasie chętnie odpowiada na pytania, w niewielkim muzeum – biurze dawnego zawiadowcy , jest osoba z obsługi. Demonstruje sprzęty , które mimo upływu lat w większości działają. Maszyna do pisania i patefon z okresu międzywojennego, jak najbardziej nadają sie do eksploatacji 🙂

Najciekawszy jest jednak tabor kolejowy. Wagony, lokomotywy – wszystko ustawione na specyficznych wąskich torach….Niektóre już odnowione, zrewitalizowane , inne czekają …. pewnie kiedyś też wrócą do wyglądu z czasów kiedy śmigały po stalowych szynach.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Kolejka Wąskotorowa pokonywała kiedyś, w czasach swej świetności trasę 51 km. Łączyła wiele miejscowości m.in.: Babice , Nędzę, Szymoncice, Pilchowice, Rudy z Raciborzem. Funkcjonowała od 1899 do 1991.

Później wszechobecne samochody zdegradowały jej ważność i wartość komunikacyjną . PKP, chętnie pozbyła się „kłopotu”. To pasjonaci, w większości dawni pracownicy, ocalili ją od zapomnienia ! Udało się w 1993 roku wpisać ją do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków….Obecnie nadal odbywają się tam fragmentaryczne remonty, choć nie zakłóca to turystycznych przejazdów wąskotorówką.

, mokunka
, mokunka

Nam się udało pojechać , otwartymi wagonikami .Super., choć bylo chłodnawo. Mała lokomotywa wydała przeraźliwy gwizd i ruszyliśmy przez lasy, pola, łąki aż do rozjazdu, gdzie lokomotywę odczepiono . Manewrowała chwilkę , przepięto ją z drugiej strony pociągu i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Aż żal było wysiadać , gdy już dotarliśmy na stację !

, mokunka
, mokunka

Tam jeszcze kilka fot i skojarzenie z lekturą pt ”O psie, który jeździł koleją”. Spytacie dlaczego. Otóż; na stacji przechadzał się bardzo powoli, siadał tuż przy torach lub leżał na peronie, przy budynku stacyjnym pies. Widać, że mocno już stary. Całkowicie obojętne mu były tłumy ludzi czy rozkrzyczane, rozemocjonowane dzieciaki. Od „wszystkowiedzącej” pani w kasie dowiedziałam się, że pies był podobno.... "od zawsze". Nikt nie wie, nie pamięta skąd się wziął i dokładnie kiedy przywędrował . Ot -po prostu jest tam i już. Codziennie , niezmiennie od lat cały dzień przechadza się po stacji....pracownicy go karmię i urządzili mu legowisko w dawnej nastawni.

Obfociłam go .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Czas biegł nieubłagalnie .Trzeba było opuścić gościnną stację Szlaku Zabytków Techniki i jechać dalej. W planie na dziś jeszcze klasztor w Rudach i zamek w Raciborzu. O tym jednak opowiem niebawem.

 

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
mieszkanie i kantorek dawnego zawiadowcy ta i 5 następnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
pies, mieszkający na stacji w Rudach, mokunka
pies ze stacji w Rudach, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mirosław
04 maj 2015 17:50

super wycieczka.ciekawe miejsce do zwiedzenia,a fotki wspaniałe.

mokunka
04 maj 2015 14:31

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']No, fajne. A te bilety kartonowe to jeszcze pamiętam. Pani na stacji miała tego całą "szafę" ;-) Każdy kartonik był do innego miejsca docelowego. [/cytuj]

 

Ojj, tak 😉 bilety kartonowe, to pamiętam z dzieciństwa. Faktycznie w kasie biletowej była taka jakby szafa, regał  i ...mnóstwo biletów . Natomiast w pociągu konduktor je starannie oglądał i dziurkował. Wspomnienia..🙂

Lucy i Tom
04 maj 2015 13:43

Super wycieczka, piękne zdjęcia. 

Marcin_Henioo
04 maj 2015 12:42

No, fajne.

A te bilety kartonowe to jeszcze pamiętam. Pani na stacji miała tego całą "szafę" ;-) Każdy kartonik był do innego miejsca docelowego.

marian
03 maj 2015 23:33

Wspaniałe miejsce nam pokazujesz.

Danusia
03 maj 2015 09:33

Ciekawie i aktywnie spędziliście majowe święto przy okazji przedstawiając nam interesujące miejsce na Szlaku Techniki.

mokunka
02 maj 2015 11:29

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ładna ta  Ruda   Mokunka !!1 [/cytuj]

  Karolu 🙂 ty jak coś powiesz 😉 hihihi.

Rudy - stacja, a mokunka- blond... natomiast "Ruda Mokunka" hmm, no ciekawie to by mogło wyglądać 😉

pozdrawiam 🙂

ładna ta  Ruda   Mokunka !!1

mokunka
02 maj 2015 10:14

Elu, Macieju, Romku 🙂 cieszę się, że mogłam pokazać coś ze Szlaku Zabytków Techniki, co ocalono od zapomnienia. Kawałek histori , ze stacji w Rudach , gdzie jakby czas się zatrzymał . Wiele do obejrzenia i ta niezapomniana przejazdzka wąskotorówką !

pozdrawiam 🙂

 

Roman Świątkowski
02 maj 2015 06:35

Tyle razy planował się tam wybrać i nic z tego nie wyszło, mam czego żałować. Fajnie że nie wystraszyła Cię/Was pogoda, a zapowiadało się na gorszy dzień. Ciekawe i interesujące miejsce, dużo do zwiedzania jak to napisałaś - jest co zwiedzać. Bardzo fajna wycieczka.

pozdrawiam.

Maciej A
01 maj 2015 23:22

Klimat, klimat,

to jest w takich miejscach, trzeba to poczuć, trzeba to usłyszeć,

a najlepiej to poczują i usłyszą dzieci,

bardzo fajnie

pozdrawiam

 

Ela
01 maj 2015 22:53

Super, aż by sie chciało pojechać dalej. Żal starych pociągów, stukotu kół, gwizdu i sapania. Teraz szybobusy, ale uroku nie mają niestety. Świetne zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021