, mokunka
, mokunka

Letni weekend w Smoleniu

Komentarze 31
2015-04-07

Naprawdę sporo mam zaległych wycieczek, dziś postanowiłam opisać jeden z pięknie odbudowanych a raczej zrewitalizowanych zamków na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej . Weekend spędzony w Smoleniu, na fajnej kwaterze, tuż u stóp wapiennego wzgórza był piękny i słoneczny. Toteż cały czas byliśmy w plenerze . Odwiedziliśmy oczywiście, w pierwszej kolejności zamek.

Na wzgórze prowadzi żółty i czarny szlak turystyczny i jest to dość łatwe podejście na podzamcze. Fakt pełne nierówności, wapiennych kamieni, wystających korzeni drzew. Prowadzi wprost na dawne zamkowe schody . Jednak obok szlaku jest "trasa zwyczajowa” po której łazikują turyści ; jest bardziej stroma, wąska lecz zapewne przez to bardzie atrakcyjna. Pozwoli obejrzeć zamek z innej strony, tej mniej uczęszczanej.

, mokunka
, mokunka

Zwiedzający nie zaważając na tabliczki , iż jest to rezerwat przyrody wchodzą na zamek ..rożnymi drogami .

Zamek o bogatej historii, kamienny powstał w wieku XIV, na miejscu dawnej drewnianej warowni, nazwany później zamkiem górnym. W następnych stuleciach powstawały kolejne jego części zwane : zamkami wschodnim i zachodnim. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest kamienna, okrągła baszta górująca nad całością. Z niej można podziwiać piękną panoramę okolicy . Szachownicę pól i lasów, na lekko pofałdowanym wyżynnym terenie.

, mokunka
, mokunka

Warownia miała okresy świetności oraz stopniowego popadania w ruinę. Największych zniszczeń ów zamek doznał w czasie Potopu Szwedzkiego.

Obecnie jest to nadal bardzo ciekawa turystycznie budowla. Wręcz malowniczo komponuje się z otoczeniem. Z pięknie opisaną historią , na znajdujących się na podzamczu tablicach informacyjnych. Tablic nie brakuje rownież obok miejsca piknikowego, przy niewielkim parkingu . Są tam również mapy Jury oraz opisy tras pieszych rowerowych .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Elementem krajobrazu wokół jest sporo wapiennych ostańców typowych dla Jury.

W rezerwacie ”Smoleń”, dosłownie u stóp warowni, przeważają buczyny dając cień w upalnym letnim dniu. Nie brakuje też specyficznej odmiany bluszcza, która oplata jurajskie ostańce, nadając im specyficzny wygląd.

, mokunka
, mokunka

Niedaleko zamku i rezerwatu przyrody jest bardzo fajny Ośrodek Zespołu Parków Krajobrazowych woj. śląskiego. Noclegi są relatywnie tanie, a baza turystyczna na dobrym poziomie. O Ośrodku, o którym wspominałam wcześniej , w jednej z zimowych wycieczek (sprzed kilku lat) napiszę jednak już w innej opowieści…

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
12 kwiecień 2015 16:57

[cytuj autor=' Vincci']Witam wszystkich Krajtroterów przeczytalem z uwagą wszystkie odpowiedzi i doszedłem do wniosku ze trzeba zamknąć ten temat i już tego nie ciągnąć.Bo nie ma sensu.Jesteśmy tutaj jak jedna wielka rodzina i spory nie są nam potrzebne kazdy bedzie w jednym miejscu po kila razy i zrobi kilka opisow z tego miejsca bo kolejne moze byc inne i roznić sie od pierwszego.Ja równiez bywałem w Smoleniu i teraz czytając i ogladajac zdjecia Mokunki znów chcialbym tam pojechać i zobaczyc na wlasne oczy jak postępuja prace konserwatorskie tego pięknego miejsca.Pozdrawiam jeszcze raz i kochani bez napinki 🙂 Zapraszam do obejrzenia mojej wycieczki do Smolenia przed rewitalizacją. http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5328,podroze-po-jurze-cz8--smolen.html[/cytuj]

 Już sie biore za oglądanie Twojej wycieczki Vincci 🙂 . Też pamiętam dawny , sprzed rewitalizacji Smoleń , ledwie widoczne ruiny. Wyrwy w ziemi itp.

pozdrawiam 🙂

Vincci
12 kwiecień 2015 12:58
Witam wszystkich Krajtroterów przeczytalem z uwagą wszystkie odpowiedzi i doszedłem do wniosku ze trzeba zamknąć ten temat i już tego nie ciągnąć.Bo nie ma sensu.Jesteśmy tutaj jak jedna wielka rodzina i spory nie są nam potrzebne kazdy bedzie w jednym miejscu po kila razy i zrobi kilka opisow z tego miejsca bo kolejne moze byc inne i roznić sie od pierwszego.Ja równiez bywałem w Smoleniu i teraz czytając i ogladajac zdjecia Mokunki znów chcialbym tam pojechać i zobaczyc na wlasne oczy jak postępuja prace konserwatorskie tego pięknego miejsca.Pozdrawiam jeszcze raz i kochani bez napinki 🙂 Zapraszam do obejrzenia mojej wycieczki do Smolenia przed rewitalizacją. http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5328,podroze-po-jurze-cz8--smolen.html
violus
11 kwiecień 2015 17:50

Witam ,też ostatnio przeczytałam o swojej wycieczce słowa krytyki ,trochę mnie to dotknęło bo nie oto chodzi aby krytykować tylko poznawać i czerpać inspiracje do dalszych wypraw,a ja chętnie czytam opisy i jeżeli byłam w danym miejscu to zaraz porównuje co tam się zmieniło . Polska jest dla każdego.Jurę znam i cieszę się że inni też tam bywają.Pozdrawiam wszystkich krajtroterów i nie tylko.

mokunka
10 kwiecień 2015 20:35

[cytuj autor=' Danusia']Swoje wpisy na PSz traktuję podobnie jak większość krajtrpterów ,jako swoisty pamiętnik z podróży. Mam świadomość,że miejsca odwiedzane przez mnie ktoś kiedyś już tutaj opisywał.  Czasami nawet porównuję takie "zdublowane" wpisy, by zobaczyć na co zwróciliśmy uwagę, czy podobnie odebraliśmy dane miejsce ,czy zabytek,czy coś pominęłam. Uważam,że to właśnie jest konstruktywne spojrzenie, na nasze wycieczkowe relacje. O inspiracji nie wspomnę. Pewnie,że miło jest pokazywać jakieś nowinki i  ciekawostki,jednak wiadomo,że nieuchronne jest "powielanie" odwiedzonych miejsc,skoro portal PSz jest źródłem wycieczkowych inspiracji. Nie przeszkadza mi więc fakt,że mokunka jako kolejna osoba opisała zamek w Smoleniu. [/cytuj]

   Pozwolę sobie jeszcze dodać, iż gdyby hipotetycznie usunąć wszelkie "powielane" wycieczki , to z pewnością z PSz zniknęłoby conajmiej 1/3 wpisów. Byloby to wielką stratą dla portalu !

    Zgadzam się z Danusią , że większość z nas lubi opisywać miejsca niszowe ,mniej rozpowszechnione i nie tak znane turystycznie,  których nikt z Psz wcześniej  nie opisał.

  Jesteśmy jednak realistami i opisujemy nasze wycieczki , nawet jeśli inni  krajtroterzy już o danym miejscu wspominali : w atrakcjach czy opisali w wycieczkach....To jest twórcze, inspirujące ;  to nie jest "powielanie" . Uzupełniamy swoje wiadomości , nabywamy i systematyzujemy wiedzę dotyczącą turystyki i krajoznawstwa .

 pozdrawiam Wszystkich 🙂  przed nami ciepły , pewnie wycieczkowy  wekend 🙂

 

  

Danusia
10 kwiecień 2015 19:38

Swoje wpisy na PSz traktuję podobnie jak większość krajtrpterów ,jako swoisty pamiętnik z podróży. Mam świadomość,że miejsca odwiedzane przez mnie ktoś kiedyś już tutaj opisywał.  Czasami nawet porównuję takie "zdublowane" wpisy, by zobaczyć na co zwróciliśmy uwagę, czy podobnie odebraliśmy dane miejsce ,czy zabytek,czy coś pominęłam. Uważam,że to właśnie jest konstruktywne spojrzenie, na nasze wycieczkowe relacje. O inspiracji nie wspomnę. Pewnie,że miło jest pokazywać jakieś nowinki i  ciekawostki,jednak wiadomo,że nieuchronne jest "powielanie" odwiedzonych miejsc,skoro portal PSz jest źródłem wycieczkowych inspiracji. Nie przeszkadza mi więc fakt,że mokunka jako kolejna osoba opisała zamek w Smoleniu.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 kwiecień 2015 13:19

ja tez w Smoleniu nie bylem , a nazwa kojarzy mi sie z Bodziem SMOLENIEM

( wlasnie  slysze jego glos w RM)  . 

Ten Mokunki Smoleń podoba mi sie bardzo .


czytam i oczom nie wierze , ze powstają złośliwe  posty . 

Letni weekend w Smoleniu

opisujemy swoje obserwacje i spostrzeżenia wg siebie -

po co wkurzać innych, którzy  opisują Nam swoje wyprawy w taki czy inny sposób. 

to jest przyjazne forum ( tak mysle ) .

 
Pozdrawiam  Karol

PS. ja juz pare razy cos takiego przeżywalem -z powodu złośliwych komentarzy -

Ostatnio edytowany: 2015-04-10 21:10

marian
09 kwiecień 2015 11:26

Właśnie o to chodzi -szanujmy się i nie zniechęcajmy się.Ja bardzo się cieszę jak ktoś pokazuje miejsce w którym tam byłem . Wspominam  i dopatruje się zmian.

Ps. W Smoleniu nigdy nie byłem ale jakby kiedyś udało mi się i tam być z miłą chęcią chciałbym się z Wami podzielić relacją z pobytu.

Ostatnio edytowany: 2015-04-09 11:38

Roman Świątkowski
09 kwiecień 2015 11:24

Mi osobiście wycieczka czy to powielana czy nie, a sam tak robię w niczym nie przeszkadza wręcz pomaga. PSz  i zamieszczone tam moje wycieczki, wyprawy tak ja Ela  traktuję jak pamiętnik. Fajnie że, te same obiekty, wyprawy czy trasy  opisywne są kilka krotnie - mi np bardzo w planowaniu to pomaga, nie wszyscy i również wiem że i ja coś omijam bo nie wiedziłem że to tam jest. Wycieczki, wyprawy, opisy oczywiście są dla mnie ale zamieszczając je na portalu chcę się podzielić, pochwalić i nieraz doradzić - to właśnie robiem w opisach tras. Tego również szukam u innych krajtroterów. Niejednokrotnie przy zaplanowanej jednej przezemnie wyprawy przejże kilka a nawet kilkanaście opisów podobnych wypraw nim coś zaplanuje np przebieg trasy czy co zwiedzić.

Pięknie napisała Ela - "Więc piszmy o wszystkim co ciekawe bo nasza piękna Polska ma wiele do zaoferowania i zmienia się z każdym dniem na lepsze. Doceniajmy że ktoś poświęca swój czas na opisywanie tego co zobaczył i dzieli się swoimi przeżyciami" zgadzam się z tym i również podpisuję.

To jest tylko moja opinia, każdy może mieć inną

Mokunko, czekam na inne Twoje opisy, wycieczki . A propo co tam z zamkiem w Rabsztynie, można już zwiedzać, dalej w odbudowie. Planuje w tym roku się wybrać, dawno nie widziałem zadnego opisu. 

 

Pozdrawiam Wszystkich

Roman

mokunka
09 kwiecień 2015 11:08

[cytuj autor='A Maciej']W moim przypadku wycieczki w 99% są również odtwórcze (ktoś kiedyś o tych miejscach już pisał, czasem sam te same miejsca opisuję kilkukrotnie). Raczej nic nowego nie wnoszą i nie o to mi chodzi, po prostu to moje spojrzenie i zapis podróży (czasem emocji) w miejsce. Tak jak Ela napisała - w wycieczkach widzę rodzaj pamiętnika którym się dzielę z tymi, którzy chcą go czytać. Cieszy, jeśli jest przydatne, podoba się lub po prostu sam sobie ocalę coś od zapomnienia. Robię to na miarę swoich możliwości i chęci, najczęściej licząc przy tym na wyrozumiałość i życzliwość innych. Na tym portalu wyszukuję i znajduję przydatne informacje. Także spotykam się wirtualnie z ludźmi którzy mają pasję podróży i pokazują mi na różne sposoby miejsca. Czasem podziwiam nakład pracy, rzetelność i szczegółowość opisów, czasem tylko umiejętność pokazania na zdjęciach, lub zwyczajnie ujęcie tematu czy sam entuzjazm. Bywa że nic do mnie nie trafia, ale co tam, dajmy sobie wzajem szansę na zabawę, w końcu coś nas razem łączy… [/cytuj]

 

Pieknie Maćku napisaleś, to co nas łączy. Pasja zwiedzania, zabawa, chęć pokazania  jak my widzimy dane miejsce i region ! Poprostu wszyscy jesteśmy Krajtroterami. Szanujmy się nawzajem....

   Wiele miejsc i opisów, w jakiejś części dubluje się  na PSz, każdy coś dopowie, każdy dostrzeże inny szczegół, wysłuska jakąś atrakcje turystyczną lub  opisze piękne miejsce w Polsce , które większość z nas zna .

   Nigdy by mi do głowy nie przyszło, iż wycieczki mają.... komukolwiek imponować. (!?)  Jeśli , ktoś tak postrzega Polskie Szlaki i myśli tymi kategoriami, to uważam , iż popełnia  bardzo wielki bląd !

 

pozdrawiam Wszystkich Krajtroterów 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-04-09 11:14

marian
09 kwiecień 2015 11:06

Zgadzam się w stu procentach ..Piszmy i pokazujmy  tą piękną Polske.

Maciej A
09 kwiecień 2015 10:53

W moim przypadku wycieczki w 99% są również odtwórcze (ktoś kiedyś o tych miejscach już pisał, czasem sam te same miejsca opisuję kilkukrotnie). Raczej nic nowego nie wnoszą i nie o to mi chodzi, po prostu to moje spojrzenie i zapis podróży (czasem emocji) w miejsce. Tak jak Ela napisała - w wycieczkach widzę rodzaj pamiętnika którym się dzielę z tymi, którzy chcą go czytać. Cieszy, jeśli jest przydatne, podoba się lub po prostu sam sobie ocalę coś od zapomnienia. Robię to na miarę swoich możliwości i chęci, najczęściej licząc przy tym na wyrozumiałość i życzliwość innych.

Na tym portalu wyszukuję i znajduję przydatne informacje. Także spotykam się wirtualnie z ludźmi którzy mają pasję podróży i pokazują mi na różne sposoby miejsca. Czasem podziwiam nakład pracy, rzetelność i szczegółowość opisów, czasem tylko umiejętność pokazania na zdjęciach, lub zwyczajnie ujęcie tematu czy sam entuzjazm. Bywa że nic do mnie nie trafia, ale co tam, dajmy sobie wzajem szansę na zabawę, w końcu coś nas razem łączy…

Anna Piernikarczyk
09 kwiecień 2015 08:10

Ja też odwiedzam często miejsca kilka razy, albo takie, które inni odwiedzali 🙂 Bo są piękne, nawzajem się napędzamy, motywujemy i inspirujemy 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-04-09 10:37

Ela
09 kwiecień 2015 08:01

Super miejsce. Bardzo ciekawe. Świetnie że są tam zmiany i to na lepsze. O takich miejscach trzeba pamiętać i pokazywać je jak najczęściej. Bo nie każdy z nas wraca do starych wycieczek. I nawet jeżeli miejsce się "powiela" to i tak każdy ze zwiedzających zauważa coś innego , ciekawszego.

Ja z tego portalu czerpie inspirację do swoich wypraw i tu szukam opisów. Uważam że te wyprawy nie mają imponować nikomu tylko dawać inspirację do własnych poszukiwań. I każdy to robi na miarę własnych możliwości. Jeżeli nie będziemy opisywać miejsc "powielanych" to okaże się że , co niektórzy nie mają co tu szukać. Np. ja. 

Dla mnie Psz jest jak pamiętnik. Mam tu swoje wyprawy, ulubione zdjęcia i wszystko w jednym miejscu.  Że nie wspomnę o ciekawych osobach jakie tu spotkałam, z pasjami z godnym podziwu  zaparciem zwiedzania mimo przeciwności losu. 

Więc piszmy o wszystkim co ciekawe bo nasza piękna Polska ma wiele do zaoferowania i zmienia się z każdym dniem na lepsze. Doceniajmy że ktoś poświęca swój czas na opisywanie tego co zobaczył i dzieli się swoimi przeżyciami. 

mokunka
08 kwiecień 2015 22:06

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']witamy super Mokunke jesteś zasłużoną krajtroterką ale nie gniewaj się nam takie wycieczki już nie imponują po pierwsze nieaktualne bo w Smoleniu wiele zmian na dobre byliśmu widzieliśmy taki portal powinien służyc pomocą w nowościach ciekawych i nowych miejsc a nie w powielaniu  nie gniewaj sie jesteś ok" pozdrawiamy [/cytuj]

Dorka i Krzys, ten portal co się reklamuje( niejaki adamik) to przeciez ja z tym nie mam nic wspolnego...!

 Wycieczka i foty są juz przecież z odnownionego Smolenia co widac na fotach , bo przeciez bylam mniej wiecej w tym okresie co Ania nasza adminka  oraz Mgdalena i Longin. Porównajcie fotki np tadka Walkowicza , które wstawił ; moje są już zdecydowanie po zmianach, więc wszystko co opisalam jest to  zecydowanie stan obecny 🙂

     Widać nie przeczytaliście uważnie wycieczki lub nie przeczytaliście wcale !!! Fot , też pewnie nie obejrzeliście, bo jest na nich Smoleń po gruntownej rewitalizacji ! Taki jet stan faktyczny Smolenia . I zdecydowanie nic nie jest nieaktualne !

     Natomiast co do "powielania" , to przecież sporo krajtroterów opisuje te same miejsca, które już były na PSz przez innych opisywane...i jakos nikt nigdy nie miał o to do nikogo pretensji. Wiele opób opisywało np zamek Czocha, czy zamek Ksiaż, zamek Chojnikpodobnie np Rabsztyn, Ogrodzieniec czy Siewierz.... Jaskinie Niedzwiedzia czy Raj, też pojawiały sie kilkakrotnie na PSz ; wiele miejscowości czy Parków Rozrywki, lub górskich szczytów też się dubluje w opisach róznych Krajtrterów i nikt jakoś nigdy nie robił z tego żadnego problemu. Każdy opisywał widziane miejsca nieco inaczej, subiektywnie . I to właśnie na PSz jest fajne !

  

 

 

Ostatnio edytowany: 2015-04-09 07:57

mokunka
08 kwiecień 2015 19:31

Sądząc po charakterystycznych ostańcach, to chyba (?) fota z okolic Ojcowa 🙂

Anna Piernikarczyk
08 kwiecień 2015 10:41

No już od kilku lat jest wreszcie trend żeby z Jurą ruszyć i dzieje się, był ostatni moment, ale jednak zmobilizowało to wielu ludzi i naprawdę Jura się zmienia, to dobrze, bo cały region zyska na tym, widoki przyciągały zawsze, ale teraz przyciąga też infrastruktura no i oczywiście zadbane zabytki, a jak będą turyści to będą też środki i zachęta do tego żeby dalej działać

Ostatnio edytowany: 2015-04-08 10:42

mokunka
08 kwiecień 2015 10:38

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Prawda Tadziu, ja już myslałam, że Smoleń jest przegrany zarośnie i zapomną o nim. Zawaliły się mury pod śniegiem w 2010 roku i gdyby nie te prace, już byłoby po wszystkim. Na szczęście mamy piękny Smoleń, nie trzeba całego zamku, wystarczą prace zabezpieczające, porządkujące i taka zmiana i tyle turystów od razu to docenia 🙂 My chcemy się wybrać do zamku Tenczyn niedługo, tam prace trwają od dawna, juz by się weszło pooglądać, a tu jeszcze chyba daleka droga, teraz zawalił się strop gotycki więc znów się prace przedłużą... ale przynajmniej chcemy pooglądać zza bramy co jest 🙂 [/cytuj]

   Podobnie działo się z zamkiem a waściwie ruinami takowego w Rabsztynie. Kolejne ściany się zawalały...przez długie lata zainteresowanie włodarzy terenu zamkowego to interesowało na tyle...iż ograniczali się do ustawiania tablic typu "zakaz wstępu" czy "grozi zawaleniem".

Od paru lat prace renowacyjne obejmują kolejne fragmenty zamku. Zmiany widać , zdecydowanie  spore zmiany in plus ! W zamku i na podzamczu bo infrastruktura turystyczna też wyraźnie się rozwija.

pozdrawiam wszystkich miłosników Szlaku Orlich Gniazd 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-04-08 10:39

Anna Piernikarczyk
08 kwiecień 2015 09:41

Prawda Tadziu, ja już myslałam, że Smoleń jest przegrany zarośnie i zapomną o nim. Zawaliły się mury pod śniegiem w 2010 roku i gdyby nie te prace, już byłoby po wszystkim. Na szczęście mamy piękny Smoleń, nie trzeba całego zamku, wystarczą prace zabezpieczające, porządkujące i taka zmiana i tyle turystów od razu to docenia 🙂 My chcemy się wybrać do zamku Tenczyn niedługo, tam prace trwają od dawna, juz by się weszło pooglądać, a tu jeszcze chyba daleka droga, teraz zawalił się strop gotycki więc znów się prace przedłużą... ale przynajmniej chcemy pooglądać zza bramy co jest 🙂

mokunka
08 kwiecień 2015 09:31

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Pięknie to teraz wygląda, gdy byłem tu w 2012r. idąc Szlakiem Orlich Gniazd ... było tak ... [/cytuj]

  Racja Tadziu, Smoleń był w totalnej ruinie ; aż strach było chodzić ...tyle bylo zapadlisk, glębokich dziur,natomiast  kamienie dosłownie spadały z dawnych ścian zamku. Teraz jest tam bardzo , bardzo ładnie !

Tadeusz Walkowicz
08 kwiecień 2015 09:17

Pięknie to teraz wygląda, gdy byłem tu w 2012r. idąc Szlakiem Orlich Gniazd ... było tak ...

mokunka
08 kwiecień 2015 09:02

[cytuj autor=' Danusia']Ładne miejsce,rzeczywiście już kilkakrotnie tu opisywane i tylko stąd mi nieobce. Kusisz tą piekną Jurą,że chyba trzeba będzie się w końcu i tam wybrać kiedyś. [/cytuj]

  Wybierzesz się kiedyś napewo Danusie, tak sądzę  znając Twoje krajtroterskie "zapędy". W każdym razie polecam takową 🙂 Jura jest niepowtarzalna i bardzo atrakcyjna turystycznie.

pozdrawiam 🙂

Danusia
08 kwiecień 2015 08:56

Ładne miejsce,rzeczywiście już kilkakrotnie tu opisywane i tylko stąd mi nieobce. Kusisz tą piekną Jurą,że chyba trzeba będzie się w końcu i tam wybrać kiedyś.

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2015 14:12

Pięknie obfocone ładnymi zdjęciami ruiny zamku w Smoleniu. Ładna i ciekawa wycieczka - dość że ruiny które lubię to leżące na Jurze.

Pozdrawiam.

 

Lucy i Tom
07 kwiecień 2015 14:04

Rany... byłam na tym zamku jak jeszcze nie był odrestaurowany. Nie było tych drewnianych schodów. No zmiana niesamowita!! Super że wzięli się za te zamki na Jurze bo naprawde warto o nie zadbać. Jestm pod wrażeniem.

marian
07 kwiecień 2015 13:50

Bardzo ciekawie opisałaś Smoleń.Nigdy tam jeszcze nie dotarłem . Jura znowu kusi.

Maciej A
07 kwiecień 2015 12:43

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='A Maciej']Piękna sprawa, a "widocki" faktycznie imponujące, i nie mam daleko :-) [/cytuj]    Zerknełam teraz Macieju skąd jesteś i faktycznie nie masz daleko do Smolenia. Wiem jednak, że ty preferujesz "nieco wyższe górki" piękne i majestatyczne szczyty Tatr ! pozdrawiam🙂 Ostatnio edytowany: 2015-04-07 12:24[/cytuj]

Jura jest super,

to bardziej widzi mi się zgodnie z zasadą: szewc bez butów chodzi, albo: swego nie znacie ;-)

pozdrawiam

mokunka
07 kwiecień 2015 12:23

[cytuj autor='A Maciej']Piękna sprawa, a "widocki" faktycznie imponujące, i nie mam daleko :-) [/cytuj]

   Zerknełam teraz Macieju skąd jesteś i faktycznie nie masz daleko do Smolenia. Wiem jednak, że ty preferujesz "nieco wyższe górki" piękne i majestatyczne szczyty Tatr !

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2015-04-07 12:24

Maciej A
07 kwiecień 2015 12:16

Piękna sprawa, a "widocki" faktycznie imponujące,

i nie mam daleko :-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 kwiecień 2015 10:57

ciekawa wycieczka ,na zrewitalizowany zamek

"widocki"  jak na Chojniku .

Pozdrawiam Karol

mokunka
07 kwiecień 2015 10:48

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Smoleń pięknie jest zrobiony, też mielismy okazję już to sprawdzić 🙂 [/cytuj]

   Tak pamiętam twoją wycieczkę Aniu , chyba o Smoleniu pisała również Magdalena i Longin. Fakt pieknie go zrewitalizowali !

Anna Piernikarczyk
07 kwiecień 2015 10:45

Smoleń pięknie jest zrobiony, też mielismy okazję już to sprawdzić 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021