Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
, paweł rosiński
, paweł rosiński

po Górach Orlickich

Komentarze 5
2014-09-13

We wrześniu od wielu lat organizyjemy zakładowe rajdy górskie (około 50 osób) które są kontynuacją rajdów organizowanych przez komisję Krajową Solidarności jeszcze z lat 90-tych, bodajże od około 10 lat zaprzestano tych spotkań rajdowych a szkoda, gromadziły nawet po kilkaset osób!. Przez kilka dni byliśmy w ośrodku Różanka położonym w małej wsi o tej samej nazwie w Kotlinie Kłodzkiej, opiszę jeden z wypadów w Góry Orlickie, co bez autokaru stanowiłoby logistyczny problem. dla zainteresowanych militariami i wojskowością teren jest niezwykle interesujący, jako ciekawostkę mogę dodać że Czesi wzdłuż granicy z Niemcami wybudowali w latach trzydziestych ponad 3 tysiące schronów bojowych (na terenach górskich) wraz z kilkoma warowniami na wzór lini Maginota, chyba największą z nich jest twierdza Hanicka (odsyłam do internetu). Zwiedzanie twierdzy zajmuje około dwóch godzin , i robi duże wrażenie, po wyjściu z obiektu obraliśmy kierunek na Chatę Masarykową i Zieleniec, maszerując czerwonym szlakiem biegnącym po czeskiej stronie granicy, mijamy co kilkaset metrów dobrze zachowane bunkry o różnych gabarytach (aleja bunkrów), w sumie na całym szlaku to było z kilkadziesiąt, po godzinie Anensky Vrch z wieżą widokową, co pozwala podziwiać panorame na Góry Bystrzyckie i dolinę Dzikiej Orlicy. Szlak jest mało widokowy - leśny, z niewielką różnica wysokości, sporadycznie pojawiają się miejsca widokowe. Góry Orlickie dopiero w północnej części małym fragmentem leżą granicznie z Polską - od Zieleńca do Orlicy, ale za to w tym miejscu widoki są w pełnej krasie. Po około 5 godzinach spokojnej wędrówki z zaliczeniem "czeskiego ciemnego" w bufecie przy szlaku (szok) bedąc w pobliżu najwyższego szczytu t.j Vlk Destnej (115m) złapała nas potężna burza, istne oberwanie chmury, największe opady przeczekaliśmy w chatce turystycznej jednakże mgła w połączeniu z deszczem całkowicie przesłoniła świat, opady ciągłe i po dojściu w deszczu do Chaty Masarykowej zapadła decyzja o zakończeniu wyprawy, w planach była dalej Orlica z zejściem do Zieleńca, w tej sytuacji autokar bez problemu z Zieleńca podjechał po nas. Muszę jeszcze dodać że takiej ilości rydzów rosnących w pobliżu szlaku w życiu nie widziałem! i chyba nie zobaczę!, można by zbierać workami. Takie załamanie pogody uniemożliwiło nam również nocną wyprawę na Śnieżnik (w kilkanaście osób od strony Międzygórza)z zamiarem obserwacji wschodu Słońca, mimo zaklepania schroniska pod Śnieżnikiem po konsultacjach z przewodnikiem i sprawdzeniu prognoz (burze deszczowe) z bólem w sercu odwołaliśmy wyjście!!. Przejście dość łatwe, problem może stanowić organizacja transportu.

, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński
, paweł rosiński

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2015 14:05

Aleja bunkrów- ciekawe.

Ela
06 kwiecień 2015 07:43

Super. Ja znam podejście do Vielkiej Destny od Zieleńca. 

Lucy i Tom
06 kwiecień 2015 06:52

Nie znam tych rejonów ale widze, że są bardzo ciekawe. Ładne zdjęcia i fajna tradycja z tymi rajdami 🙂

Anna Piernikarczyk
02 kwiecień 2015 10:17

ciekawe obiekty : 😉 nieznane mi rejony

Maciej A
02 kwiecień 2015 00:20

Faktycznie kawał umocnień i ciekawa trasa w tym rejonie.

Fajna wycieczka

pozdrawiam

P.S. Raz tylko wędrowałem przez Góry Bystrzyckie i Orlickie. Nie widziałem niestety żadnego z tych umocnień, a nocowaliśmy wtedy w Wójtowicach i Zieleńcu.

 

 

Zwiedzone atrakcje

Hanicka

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021