, mokunka
, mokunka

Oświęcim widziany inaczej ….

Komentarze 12
2015-03-28

Na początku lutego , w tym roku wybraliśmy się do Oświęcimia w Małopolsce . Dzień był słoneczny, choć dość chłodny. Gdzie – niegdzie jeszcze leżał śnieg (na kilku fotach to widać). Postanowiliśmy pozwiedzać miasto oraz zamek .

zamek w Oświęcimiu ta i 8 kolejnych fot, mokunka
zamek w Oświęcimiu ta i 8 kolejnych fot, mokunka

Właśnie na ów zamek, stojący na sporej skarpie tuż nad brzegiem przepływającej Soły skierowaliśmy pierwsze kroki. Zamek odnowiony, prezentuje się całkiem ciekawie. Aż trudno uwierzyć , iż dopiero od 2010 roku jest on siedzibą muzeum. Muzeum Zamkowe w Oświęcimiu , tak brzmi jego dokładna nazwa. Przejęło ono część zbiorów Etnograficznego Centrum Kultury.

Zamek, jak większość takich budowli , ma bogatą i burzliwą historię.

, mokunka
, mokunka

Już w XII wieku na wzgórzu wznosił się drewniany pierwowzór zamku, zniszczony przez Tatarów . Odbudowany był jako budowla kamienna. Stał się on siedzibą utworzonego w XIV wieku Księstwa Oświęcimskiego. Można by długo o tym opowiadać lecz daruję to sobie ; wspomnę jedynie , iż na zamku, w czasie swych podroży zatrzymywali się m.in. : Kazimierz Jagiellończyk czy królowa Bona .

Najmniej łaskawy dla zamku był wiek XX , był on siedzibą władz okupacyjnych w czasie II Wojny Światowej a następnie instytucji państwowych Urząd Miasta czy Urząd Pracy ….

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się w kierunku dawnej synagogi obecnie pełniącej rolę muzeum, związanego z kulturą żydowską. To łaściwie dwa polączone ze sobą budynki. Niestety nie było już otwarte. Poczytaliśmy jedynie tablice informacyjne i poszliśmy na rynek. Rynek spory, zadbany. Powstał już w XIV wieku, początkowo jako plac targowy. Wokół zachował o się sporo secesyjnych kamieniczek. Jest i zabytkowa studnia. Dawny ratusz, również umiejscowiony na rynku jest niewielki , zaledwie piętrowy z charakterystyczną wieżyczką zegarową.

Najciekawszy budynek , to obecny gmach sądu. To dawna kamienica Ślebarskich, licząca prawie dwa wieki. Zabytki Oświęcimia to kościoły oraz dawny budynek Salezjanów, obecnie siedziba zespołu szkół.

, mokunka
, mokunka

Warto dodać, iż miasto ma ciekawy pomysł na promocję , otóż na murach wielu kamieniczek wiszą spore biloardy z replikami fot miasta z lat 30-stych ubiegłego wieku . Warto je obejrzeć ; dają wyobrażenie o tym jak w okresie międzywojennym miasto tętniło życiem.

Później groza II-giej Wojny Światowej rzuciła cień na miasto ; dosłownie i w przenośni…..

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
widok na Sołę, ze wzgórza zamkowego, mokunka
Synagoga ta i 4 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Ratusz, mokunka
zabytki sakralne ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
zabytkowy gmach sądu ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
wystawy na rynku ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
31 marzec 2015 13:33

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ciekawa opowiecsc o miejscu o ktorym zawsze mysle jako o zagladzie ludzkosci. ,a tutaj niespodzianki  - ZAMEK . SYNAGOGA -SYNAGOGA  w miejscu KAZNI narodu zydowskiego !!! - Karol przejezdzalem pol roku temu  przez Oswiecim  -no szkoda.     [/cytuj]

 Symagoga jest i to dość spora, przed wojną znaczny procent mieszkańcow stanowili Żydzi...

Marcin_Henioo
31 marzec 2015 12:00

Pomijając to, czym się Oświęcim utrwalił w pamięci nas wszystkich, piękne miasto. Planujemy w tym roku wstąpić do Oświęcimia, być może uda się też choć na chwilę na zamek wejść.

ciekawa opowiecsc o miejscu o ktorym zawsze mysle jako o zagladzie ludzkosci. ,a tutaj niespodzianki  - ZAMEK . SYNAGOGA -SYNAGOGA  w miejscu KAZNI narodu zydowskiego !!! -

Karol

przejezdzalem pol roku temu  przez Oswiecim  -no szkoda.

 

 

mokunka
30 marzec 2015 20:18

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Monunko, odwiedzłaś Moje strony, Szkoła Zalezjan - kierunek tokarz, kiedy to było. Mieszkałem w okolicach droga - Oświęcim - Wadowice - wieś Trzebieńczyce blisko Zatora. W Zatorze otrakcje dla dzieci, a także w pobliskim Inwałdzie. Dawno tu nie byłem - mieszkają tu moi bracia i siostra.  Pozdrawiam Tadek  [/cytuj]

 Tadziu, nie wiedziałam, że to Twoje rodzinne strony. Jakoś  wydawało mi się, że ty czestochowiczanin lub wywodzący się ,  z ktorejś miejscowości na Jurze z dziada , pradziada ... Tak często bowiem opisujesz ten region i tak fajnie wędrujesz po okolicy.

     Natomiast szkoła salezjańska - czy to taki spory budynek z czerwonej cegły , gdy wjężdza się  do Oświęcimia ze strony Chelmka ? Jesli tak to mijalam go ; nawet był rozwieszony, na murach szkoły plakat o wielkim spotkaniu absolwentów .

pozdrawiam 🙂

Tadeusz Walkowicz
30 marzec 2015 13:24

Monunko, odwiedzłaś Moje strony, Szkoła Zalezjan - kierunek tokarz, kiedy to było. Mieszkałem w okolicach droga - Oświęcim - Wadowice - wieś Trzebieńczyce blisko Zatora. W Zatorze otrakcje dla dzieci, a także w pobliskim Inwałdzie. Dawno tu nie byłem - mieszkają tu moi bracia i siostra. 

Pozdrawiam Tadek 

Danusia
30 marzec 2015 08:13

Miasto sympatyczne. Ostatnio byłam tam ze 3 lata temu i również zwiedzaliśmy miasto,zamek, a nie obóz. Tak dla odmiany.

Maciej A
29 marzec 2015 21:34

Fajne fotki znanego mi dość dobrze miasta, zwłaszcza spacerowo. Często bywam u bliskiej rodziny. Może dlatego Oświęcim nie wywiera na mnie jakiegoś większego wrażenia.

Ale Obozy to zupełnie inna sprawa...

pozdrawiam

mokunka
29 marzec 2015 18:41

[cytuj autor='M Ela']Mi się zawsze kojarzył z obozem, może dlatego że tylko o nim się mówi. Nawet na wycieczkach szkolnych nie pokazuje się innego oblicza tego miasta a szkoda bo patrząc na zdjęcia na wiele do zaoferowania.  [/cytuj]

   Racja Elu, o samym mieście praktycznie nie słychać. Tylko o obozie.

Ja wiele razy przejeżdzałam niedaleko ale nigdy nie zatrzymywałam się na zwiedzanie. Uznałam, że obóz znam (jeszcze z wcieczki w liceum), więc po się zatrzymywać . Teraz pojechalismy tam docelowo i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona , nie tylko ciekawym zamkiem na wzgórzu .

pozdrawiam🙂

Ela
29 marzec 2015 16:30

Mi się zawsze kojarzył z obozem, może dlatego że tylko o nim się mówi. Nawet na wycieczkach szkolnych nie pokazuje się innego oblicza tego miasta a szkoda bo patrząc na zdjęcia na wiele do zaoferowania. 

Roman Świątkowski
29 marzec 2015 15:23

Fajnie opisałś odwiedzone miasto. Niby znane ale ...

pozdrawiam.

mokunka
29 marzec 2015 10:32

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ładny oświęcim 🙂 też znamy go tak spacerowo, nie tylko z obozu [/cytuj]

  No właśnie Aniu, okazuje się ,ze Oświecim to ciekawe miasto ze sporym  zamkiem .  Warto się tam zatrzymać lub popjechać docelowo. Większość ludzi kojarzy jednak Oświęcim z Muzeum Auschwitz .....

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2015 09:38

Ładny oświęcim 🙂 też znamy go tak spacerowo, nie tylko z obozu

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021