Oława zamek i kościół Św. Piotra i Pawła
Oława zamek i kościół Św. Piotra i Pawła

Oława i Strzelin

Komentarze 10
2015-03-21

Oława to zaciszne, ale ładnie odnowione miasteczko, w zamku rezydują władze miasta. Miejsce akurat na spokojny spacerek. Oleśnica Mała to dawniej była bardzo ważna miejscowość, już w XII wieku stał tu zamek, Dziś wioska nieco zapomniana, mieści się tu Pałac, w którym działa Instytut Roślin oraz kościół na Szlaku Św. Jakuba. Bardzo ciekawe są Małujowice z cudnym starym kościołem, o dziwo otwartym! Piekne wnętrze, romańskie początki widoczne podczas zwiedzania, piękna polichromia. Celem jednak najważniejszym był Strzelin z romańskim kościołem na Romańskim Szlaku. To rotunda Św. Gotarda, niestety zamknięta na kłódkę, nici z oglądania wnętrza 🙂 Poza tym na Rynku odbudowano wieżę ratuszową, którą można zwiedzać, ale też nie w Pierwszy Dzień Wiosny 🙂 Kiedyś Strzelim był piękny, z okazałym Rynkiem z ładną zabudową, dziś rynek to trochę mizerna sprawa, zabudowa prl-owska, niezbyt ciekawa, a sam plac niezbyt ładnie zagospodarowany, prace trwają więc może będzie lepiej. Wieża już stoi, pomnik strzelca też stoi i jest jeszcze ciekawostka - stół sędziowski kamienny, bowiem dawniej tak na widoku społeczeństwa, przy takim kamiennym stole odbywały się sądy!

Oława zamek
Zamek w Oławie
Oława Ratusz
Oława sanktuarium
Ratusz w Oławie
Oława Pręgierz
Oława Rynek
Ratusz w Oławie
Ratusz w Oławie
Oława
Oława
Małujowice
Krzyż pokutny
Małujowice
Małujowice
Oleśnica Mała
Oleśnica Mała pałac
Oleśnica Mała
Pałac w Oleśnicy Małej
Strzelin wieża ratuszowa
Strzelin Stół Sędziowski
Strzelin - dwór książąt brzeskich
Strzelin
Strzelin romański kościół
Strzelin
Strzelin czynny kamieniołom granitu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
29 marzec 2015 17:08

Bardzo fajne miejsca. W każdym sporo do zobaczenia. Chyba trzeba ruszać w drogę🙂

Marcin_Henioo
27 marzec 2015 14:19

Kolejna świetna Wasza wyprawa. Tylko pozazdrościć ;-)

Lucy i Tom
24 marzec 2015 17:01

Widzę, że wiosna odnaleziona. Super wycieczka 

Anna Piernikarczyk
24 marzec 2015 11:12

Natalka ma aparat, ale fascynują ją tylko zwierzęta i na razie im robi foty więc na wycieczki bez zwierząt nie zabiera go. Na Komunię obiecaliśmy im być może nowy aparat, to pewnie się bardziej zapali 🙂 Ale to dopiero za rok, one co prawdą moim aparatem chcą robić, ale ani waga ani cenność dla mnie nie pozwala im go dawać zbyt często 🙂

Roman Świątkowski
24 marzec 2015 11:07

Ładne i ciekawe miasteczko.

Rodzinny wypad , fajnie.

ps. może czas by dziewczynki zrobiły parę zdjęć i zaprezentowały na PSz.

ładne miasteczko ta  Oława ( miasto na Ł =  O- Ława)  ,

zamek w  posiadaniu  trudnej mlodziezy .

 

Pozdrawaima Karol

 

 

Maciej A
23 marzec 2015 19:49

I ciekawe i ładne, a kamieniołom oczywiście musiał mnie zainteresować :-),

tak taki stół mógłby się przydać w dzisiejszych czasach, ale ludzie potrafią wszystko popsuć, zapewne i kamienny stół...

pozdrawiam

marian
23 marzec 2015 18:29

Wstyd się przyznać ile to razy przejezdzałem przez te miasta ale nigdy nie było okazji trochę pozwiedzać a tu takie ciekawe miejsca.

Anna Piernikarczyk
23 marzec 2015 15:14

No bardzo ciekawa sprawa, pochodzi ponoć z XV wieku, jest granitowy, z miejscowego granitu, bowiem nadal jest tu czynny kamieniołom, nad który też się udaliśmy, o czym zapomniałam chyba wspomnieć 🙂

Danusia
23 marzec 2015 15:04

Ciekawe miejscowości odwiedziliście. Kamienny stół sędziowski wzbudził moje zainteresowanie. Ciekawe,czy spełniłby swoję rolę w dzisiejszych czasach?

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Oława

Małujowice

Małujowice

Oleśnica Mała

Oleśnica Mała

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022