, mokunka
, mokunka

Kołobrzeg – w 70 rocznicę zaślubin z morzem

Komentarze 13
2015-03-18

Piękny marcowy słoneczny dzień, praktycznie taki sam , jak każdy od paru dni. Jednak w Kołobrzegu to historyczny dzień zaślubin z morzem. To tu przed 70 laty , dokładnie 18 marca 1945 odbyło się to wydarzenie. To data oznaczająca powrót zachodniego wybrzeza w granice Polski.

Niemcy bronili się tutaj zaciekle ,w Festung Kolberg czyli Twierdzy Kołobrzeg. Trwały walki uliczne, zniszczono ogromne połacie miasta. W tym wiele budynków historycznych .Wszystko płonęło. Było wiele ofiar wśród żołnierzy i cywilów.

, mokunka
, mokunka

Teraz po 70 latach od tamtego czasu cały Kołobrzeg był dzisiaj oflagowany. Flagi można było zobaczyć przy zabytkowym ratuszu, przy pomniku zaślubin z morzem, baaa nawet na środku plaży ,niedaleko molo, dumnie na wysokim maszcie łopotała biało-czerwona flaga. Nie brakło ich w okolicy latarni morskiej, gdzie odbywały się centralne uroczystości .

Wszystko przygotowane były z ogromną precyzją oraz dbałością o historyczne detale. Pojawiło się sporo grup rekonstrukcyjnych . Zabytkowe pojazdy na kolach i gąsiennicach. Broń z okresu walk o miasto z 1945 roku, sporo autentyków polskich, rosyjskich i niemieckich , jak i repliki takowych.

, mokunka
, mokunka

Organizatorem przedsięwzięcia było kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego oraz Urząd Miasta.

Wystawiono warty honorowe. Była wojskowa orkiestra, cała uroczystość zakończyła się paradą wojskową. Nie zabrakło – bardzo już wiekowych - kombatantów. Uczestników walk o Kołobrzeg. Każdy z nich z identyfikatorem, z wielką liczbą „70” nazwiskiem i stopniem wojskowym. Niektórzy na wózkach, inni o lasce lecz sporo chodzących dość dziarsko, w każdym razie samodzielnie, bez pomocy. Chętnie pozowali do zdjęć i równie chętnie opowiadali o tamtym trudnym czasie. Dowiedziałam się od 89 letniego pana w mundurze i rogatywce , sporo ciekawostek. W czasie walk o Twierdze Kołobrzeg miał zaledwie 19 lat.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Dodatkową atrakcją dzisiejszych uroczystości było …miasteczko wojskowe, które rozłożyło się w okolicy nadbrzeża, poniżej latarni morskiej. Sporo ciekawostek. Wszystko można było dotknąć, o wszystkim przeczytać lub posłuchać. Dla odważnych było przewidziane nawet strzelanie z karabinów.

Widzów uroczystości nie brakowało ! To ciekawa, żywa lekcja historii , bo przecież coraz mniej już świadków tamtych czasów……

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
27 marzec 2015 20:01

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Ciekawa kołobrzeska opowieść o rocznicy zaślubin. Podobałoby mi się tam na pewno :-) A propos, czytałem niedawno w miesięczniku "Historia" o walkach o Kołobrzeg. Jak pamiętam, ciężkie walki tam i wtedy się rozegrały. [/cytuj]

  Tak Marcin , opowiado o tym podczas rocznicy, właściwie odczytano fragment pamiętnika z tamtego czasu. Ruiny, zgliszcza, pożary,  spore obszary  miasta i plaży zaminowane...Trudno historia walk o polski Kołobrzeg.

Marcin_Henioo
27 marzec 2015 15:07

Ciekawa kołobrzeska opowieść o rocznicy zaślubin. Podobałoby mi się tam na pewno :-)

A propos, czytałem niedawno w miesięczniku "Historia" o walkach o Kołobrzeg. Jak pamiętam, ciężkie walki tam i wtedy się rozegrały.

kazik cebula
27 marzec 2015 13:58

Super🙂

Ela
20 marzec 2015 20:19

Super wydarzenie i jak zawsze extra opisane z wieloma ciekawostkami. Pogoda dopisała i humory też. Śliczne zdjęcia.

 

Roman Świątkowski
19 marzec 2015 18:14

Militarnie, historycznie, ciekawie i fajnie opisane.

Pozdrawiam.

mokunka
19 marzec 2015 10:19

[cytuj autor=' Danusia']Super wyprawa. Widzę,że jesteś znowu na szlaku,w dodatku ponownie na nadmorskim szlaku:-) Zazdraszczam!!! Kołobrzeg zawsze piękny i ciekawy. Tym razem uwieczniony w historycznym dniu,trafiła Ci się niezła gratka. Czekam co jeszcze odkryjesz podczas tej wyprawy:-) [/cytuj]

   Nie tak całkiem na szlaku, jestem bowiem tu z powodow zdrowotnych i szczerze mówiąc nie bardzo chciałam jechać ! Usiłują leczyć moje kolano...przy czym słowo usiłują jest tu jak najbardziej na miejscu. Jestem na rehabilitacji. Reszte napiszę na priva.

pozdrawiam 🙂

Danusia
19 marzec 2015 09:45

Super wyprawa. Widzę,że jesteś znowu na szlaku,w dodatku ponownie na nadmorskim szlaku:-) Zazdraszczam!!! Kołobrzeg zawsze piękny i ciekawy. Tym razem uwieczniony w historycznym dniu,trafiła Ci się niezła gratka. Czekam co jeszcze odkryjesz podczas tej wyprawy:-)

marian
19 marzec 2015 09:25
Bardzo ciekawa impreza.Fajnie że udało się Tobie ją zobaczyć.Ja chętnie fotki chociaż pooglądałem z zainteresowaniem .Kołobrzeg mile wspominał z letnich wakacji.
mokunka
18 marzec 2015 20:47

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']fajna  impreza -upamieniajaca ZASLUBINY z   MORZEM  Baltyckim . Pozdrawiam Karol   PS. czyzby   Mokunka  chciala " zaciagnąć " sie do  "woja " [/cytuj]

Taaa 😉 Karolu, ale mnie nie chcieli .Kategoria D, hihihi

fajna  impreza -upamieniajaca ZASLUBINY z   MORZEM  Baltyckim .

Pozdrawiam Karol

 

PS.

czyzby   Mokunka  chciala " zaciagnąć " sie do  "woja "

mokunka
18 marzec 2015 20:15

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']To niestety nie nasza wina, system nie rozróżnia zdjęć pionowych i poziomych, jak są wgrane tak je pokazuje, nie wiem czy to problem z aparatem, czy coś z wgraniem nie poszło, ale nic nie możemy na to poradzić w tej sytuacji [/cytuj]

Wgrane są prawidłowo, u mnie w komputerze w foldrze są odwrócone.

Szkoda, że nie dacie rady ich odwrócić , bo to akurat ciekawe foty : pomnik Zaślubin z morzem oraz warta honorowa.

Anna Piernikarczyk
18 marzec 2015 19:58

To niestety nie nasza wina, system nie rozróżnia zdjęć pionowych i poziomych, jak są wgrane tak je pokazuje, nie wiem czy to problem z aparatem, czy coś z wgraniem nie poszło, ale nic nie możemy na to poradzić w tej sytuacji

mokunka
18 marzec 2015 18:28

Aniu, nie wiem czemu fotki (4) te wgrane jako ostatnie nie chą się ustawić na pionowo? W moim komputerze odwrócilam je i wyświetlają się normalnie. Tu wgrywałam i kasowałam je kilkakrotnie i zawsze ...są ułożone poziono a nie w pionie. Może Łukasz by coś zrobił aby wyświetlaly sie prawidłowo?

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023