, Ela
, Ela

Czy musiało się tak stać ?

Komentarze 12
2015-03-01

Niedziela nie zapowiadała się za ciekawie pogodowo. Na większą wycieczkę nie było czasu. Trzeba było studencika odwieść na pociąg. Przy okazji drogi powrotnej zajechaliśmy do Żeliszowa i odkryliśmy Stare Jaroszewice. Co łączy te dwie wsie?? Ruiny kościołów ewangelickich.

No właśnie, dlaczego ruiny?? Czy robiąc wycieki zauważyliście że wiele ruin to właśnie kościoły ewangelickie. Niektórym się "udało" i służą nam katolikom. Ale wiele znich zostało rozgrabionych, zrujnowanych, obraz nędzy i rozpaczy. Jakby te kościoły były "Gorszego Boga". A z zachwanych starych rycin, były pieknę. Mój syn zadał pytanie, dlaczego budujemy nowe kościoły pozwalając istniejącym niszczeć. Czy one nie mogły by nam służyć?? Komu zależy żeby zapomnieć o tych miejscach?? Takich miejsc jest więcej.Np pozostałość we Lwówku Śląskim, tzw czarna wieża,czy kościół w Komarnie, Gościszowie czy Raciborowicach. Dlaczego mieliśmy odwagę przeniść co cenniejsze rzeczy do "naszych" katolickich budowli a nie mamy odwagi ratować tego co pozostało. Tych dlaczego jest bardzo dużo. A to historia tego miejsca.

Stare Jaroszewice, Ela
Stare Jaroszewice, Ela

Kościół w Starych Jaroszewicach został wybudowany w latach 1842-44. Powstał on z piaskowca w stylu neoromańskim. Wcześniej odprawiali msze w Sedzimirowie po tym jak w 1654 ich kościół został przekazany kościołowi rzymsko- katolickiemu. Po 1741 ewangelicy rozpoczeli budowę drenianego obiektu który służył im do 1842r. Dziś pozostała po nim ruina.

Kościół w Żeliszowie z zewnatrz nie robi takiego wrażenia jak w środku. Mimo ruiny jest niesamowity i zarazem niebezpieczny. Na obecną chwilę został zamkniety i jest zabezpieczany przed dalszą dewastacją. Nam udało się zrobić zdjęcia wewnatrz wchodząc na okna🙂.Został wybudowany na planie elipsy jego projekt przypisuje się twórcy Bramy Brandemburskiej. Został wzniesiony w latach 1796-97. Potężna wieża została wybudowana na wzór wieży Kościoła Zamkowego w Bolesławcu w 1872r. Do dnia dzisiejszego zachowały się drewniane empory, ławki i podłogi poszły na opał niestety. Szkoda że tylko można fragment wnętrza zobaczyć bo całość jest wręcz magiczna. Tu możemy zobaczyć jego wnętrze http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/zeliszow-niezwykly-opuszczony-kosciol/ecl12.

, Ela
, Ela

I tak jesteśmy źli zostały zniszczone Kresy a sami nie robiliśmy nic innego, niestety.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Żeliszów, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
28 marzec 2015 08:31

Bardzo ciekawy temat.

U mnie na szczęście kościół poewangelicki, tzw. "mały kościół" lub też "Mikołaj" (http://www.polskieszlaki.pl/kosciol-sw-mikolaja-w-chelmzy.htm) ostał się w bardzo dobrym stanie do dziś. Tak samo dawna ewangelicka pastorówka, czyli obecnie budynek biblioteki powiatowej- pokazywałem na fotce, w jednej z wycieczek ostatnich.

Natomiast u mnie w Chełmży jest inny problem, ponieważ praktycznie zniszczone zostały ślady bytności Żydów. Kiedyś była synagoga- teraz jest tylko tablica pamiątkowa na budynku tzw. "dziecięcego szpitala" przy ulicy Hallera (dobre i to, pewnie dlatego, że naprzeciwko Ratusza). Kiedyś był cmentarz żydowski, na początku ulicy 1-go Maja (obecnie 3-go Maja), na rozwidleniu z ulicą Górną. Pamiętam, jak babcia, czy inne starsze osoby mówiły, że idzie się na cmentarz żydowski. Teraz jest tam zaorane, zasiane trawą, jakieś krzaki są i ławeczki, natomiast o cmentarzu nawet wzmianki żadnej... Wg mnie, strasznie to niegodziwe...

mokunka
18 marzec 2015 18:34

Pewnie tak nie musiało sie stac Elu...próbuję odpowiedziec na tytułowe pytanie. Jednak przez wiele lat PRL-u niszczono wszystko ,no może nie wszystko lecz wiele zabytków .ehhh

   Szkoda wielka,  to przecież sppory kawał historii.

pozdrawiam 🙂

Danusia
16 marzec 2015 14:52

Zwróciłaś uwagę Elu na ciekawy temat-niszczejące ,porzucone świątynie. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie zwyczajna ekonomia i tzw. twarde dane byłyby jakąś odpowiedzią. Jednak nie jest ona satysfakconująca dla zainteresowanych,bo nie wszystko da się przecież przeliczyć na pieniądze. Szkoda,tych obiektów. Patrząc na zdjęcia to chyba nie wszystko dałoby się odbudować, lub renowacja pochłonęłaby mnóstwo pieniędzy. Pozostaje mieć nadzieję,że znajdzie się jakiś Janosik,które da tym ruinom drugie życie. W moim mieście budynek posakralny z 1912r., w którym niegdyś mieściła się świątynia, chyba ewnagelicko-augsburska,dziś jest siedzibą teatru RONDO.

Danuta
16 marzec 2015 11:03

Tak - masz rację Elu! Po 6 latach cerkiew jest nadal w opłakanym stanie. Przybyło tylko drągów podpierający ściany i drzew wokół niej..

Przez dziurę udało mi się wejść do wnętrza tej cerkwi. A tam ... zresztą proszę popatrzeć...

Anna Piernikarczyk
16 marzec 2015 10:42

A i ruszyć ich nie będzie można, bo drzewo wyciąć to przestępstwo 🙂 Czasem są takie paranoje 

Ela
16 marzec 2015 10:32

Danusiu obiekt piękny ale zauważyłam zmianę na zdjęciach, brzóska urosła. Jeszcze z parę lat i za tych brzózek nic nie będzie widać. Szkoda.

Danuta
16 marzec 2015 09:50

Niszczejące światynie to temat - rzeka. W woj.podkarpackim wiele jest niszczejących zabytkowych cerkwi. Poniżej zdjęcie cerkwi z 1713r w Nowym Bruśnie. Po 1947r została przejęta przez państwo...

Stan z 2006r i z 2012
 

Anna Piernikarczyk
16 marzec 2015 08:07

Tu ruiny kościoła ewangelickiego z Lądka Zdroju, piękny obiekt, w stanie bardzo kiepskim...

marian
15 marzec 2015 18:48

Przykro patrzeć na tak zniszczone kościoły ewangielickie. Jest ich w Polsce dość sporo. Ja też na PSZ. pokazałem taki kościół z moich okolic

Danuta
14 marzec 2015 22:45

Niesamowity opis i nie sposób przejść obojętnie obok Takiej Relacji!

Wiedziałam, że Dolny Śląsk obfituje w wiele atrakcji, ale Ty Elu ciągle znajdujesz nowe perełki, a tę określiłabym prawdziwą Perłą! :-)

Kościół z zewnątrz - powiedziałabym malo atrakcyjny, ale wnętrze- mimo zniszczenia robi niesamowite wrażenie. Mnie również prezentowane przez Ciebie wnętrze przypomina te w Jaworze czy Świdnicy. Mam  nadzieję, że lokalne / i nie tylko lokalne/- władze, podejmą się renowacji- zanim bedzie za późno. I nie skończy sie wyłącznie na zamurowaniu okien i drzwi.

To smutne, że zabytkowe piekne kościoły ulegają zniszczeniu, a  często tuż obok powstają nowe Świątynie. I otrzymują nowe wspaniałe wyposażenie...

Wiele jest starych kościołów   popadających w ruinę- będących świadkami dramatycznych historii . Nie tak dawno widziałam ruiny kościoła w Miłkowie,  czy  ruiny klasztoru w Zagórzu.

Twój Syn pyta dlaczego ? Sa pytania na ktore nie tak latwo znalezc odpowiedz...

Pozdrawiam serdecznie .

 

 

Anna Piernikarczyk
14 marzec 2015 08:44

Dobre pytanie zadał syn, wnętrze podobne do tego słynnego kościoła pokoju w Jaworze, też ewangelicki. My mamy w TG kościół ewangelicki, nie jest super odnowiony, ale też nie jest ruiną, odbywają się w nim koncerty, nabożeństwa i jest dobrze wykorzystany

Ostatnio edytowany: 2015-03-16 08:06

Roman Świątkowski
14 marzec 2015 07:37

Ciekawa wyprawa.

Następny piękny obiekt, zabytek będzie stał i niszczył się. Nik nie ma interesu, Niczyje, zapomniane, dewastowane. Dużo naszych obiektów zdewastowało wojsko radzieckie a my to kontynujemy.

Zwiedzone atrakcje

Żeliszów

Stare Jaroszewice

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023