, mokunka
, mokunka

Słupskie zwiedzanie i spotkanie z Danusią

Komentarze 13
2015-03-07

Cieszę się, że na szlaku moich krajtroterskich wędrówek znalazł się Słupsk. Jadąc tam byłam dobrze przygotowana merytorycznie do zwiedzania. Zawdzięczam to Danusi, która w atrakcjach bardzo szczegółowo opisywała wszystkie ciekawostki swojego miasta.

Ratusz ta i 2 następne foty, mokunka
Ratusz ta i 2 następne foty, mokunka

Wiedziałam dobrze, co chcę zobaczyć i choć na zwiedzanie nie było wiele czasu (tylko jeden dzień ) prawie wszystkie miejsca, które były w planach udało się nam zobaczyć .

Zaparkowaliśmy w centrum , tuż przy Urzędzie Miasta. Mimo ,że był to roboczy dzień nie było kłopotów z zaparkowaniem ! Parking bardzo obszerny. Ratusz w Słupsku jest historyczną , monumentalną budowlą , w neogotyckim stylu . Z czerwonej cegły , z licznymi strzelistymi wieżyczkami, bramami .

, mokunka
, mokunka

Wokół planty. Teren zielony. Wszędzie oznaczenia tras turystycznych i kierunków do obiektów zabytkowych. Dobre oznaczenie oraz skupienie w ścisłym centrum miasta najciekawszych atrakcji ułatwia nam zwiedzanie.

Daruję sobie tu dokładne historyczne opisy odwiedzanych miejsc . Danusia już to uczyniła wcześniej na PSz .

, mokunka
, mokunka
planty ta i następna fota, mokunka

Opowiem co zobaczyłam, gdzie dotarłam. Dwie pięknie zachowane bramy miejskie , na pewno są godne obejrzenia. Jedna tuż w centrum, obok niej replika dawnego przystanku tramwajowego (analogiczną widziałam w Tarnowie) lecz tu w Słupsku jest też …i stary wagon tramwajowy.

Druga z bram miejskich to brama Młyńska, nazwę swą zawdzięczająca położeniu, tuż obok dawnego wodnego młyna. Młyn stoi do dziś jest w nim jedna z sal ekspozycyjnych muzeum. Obok młyna pięknie zachowany Spichlerz Richtera, w którym obecnie mieści się klimatyczna herbaciarnia. Obydwa budynki z elementami dawnego muru pruskiego prezentują się ciekawie. Zachowane są w stanie idealnym. Obok tablice informacyjne, z fotami obiektów z dawnych lat oraz informacjami dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej.

, mokunka
, mokunka

Niedaleko resztki dawnych murów obronnych oraz pięknie prezentujący się XVI-wieczny Zamek Książąt Pomorskich obecnie Muzeum Pomorza Środkowego.

Dosłownie parę kroków od zamku , jest Baszta Czarownic. Do dziś zachowała się jako półbaszta . Jedna strona została przebudowana i obecnie jej ściana jest prosta …częściowo nie z cegły lecz z hartowanego, przyciemnionego szkła.

, mokunka
, mokunka

Na uwagę w Słupsku zasługuje oczywiście zabytkowy budynek dawnej niemieckiej poczty ; obecnie też mieści się tam Urząd Pocztowy.

Sporo obiektów sakralnych, starych kamienic o pięknych elewacjach . Długo by można wymieniać zabytki i ciekawostki Słupska.

, mokunka
brama miejska ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka

Niestety jeden dzień na zwiedzanie tego historycznego miasta, to zdecydowanie za mało !

Cieszę się natomiast bardzo z krajtroterskiego spotkania z Danusią . Rok 2014 był dla nas na tyle łaskawy, że latem Danusia odwiedziła mnie jadąc w Bieszczady. W listopadzie ja byłam na Pomorzu i znowu udało nam się spotkać . Super 🙂

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
zespól zabytków: młyn, spichlerz, brama miejska ta i 11 kolejnych fo2, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Zamek Ksiażąt Pomorskich ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
mury miejskie i Baszta Czarownic, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
28 marzec 2015 11:34

Faktycznie, fajne to miasto Słupsk, i dużo do zobaczenia. Nigdy nie byłem :-(

Ostatnio edytowany: 2015-03-28 11:35

Danusia
11 marzec 2015 17:34

Karolu,dla chcącego,jak widać na moim i mokunki przykładzie,nic trudnego:-)

Co do prezydenta,to...wiedziałam,że prędzej,czy później ten temat wypłynie:-)

mokunka
11 marzec 2015 15:37

Racja Karolu 🙂 fajnie, że udało nam się już dwa razy spotkać, choć dzieli nas  okolo 600 km....

ładny ten Słupsk  

"Kobitki"  udowadniaja ze dla chcacego nie ma nic trudnego - SPOTKANIA 

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS.

Słupsk  - obecnie ma znanego prezydenta  - Biedron - skandalista .

 

Maciej A
09 marzec 2015 22:25

Miasto i ładne i pięknie pokazane, jak zwykle również z wartościowym opisem,

do tego jeszcze Krajtroterskie spotkanie

bardzo fajnie

pozdrawiam

Danusia
08 marzec 2015 17:12

Cieszę się,że pojawiło się tu tyle pozytywnych komentarzy na temat Słupska:-) Zapraszam do odwiedzania:-)

Lucy i Tom
08 marzec 2015 16:23

Słupsk to piękne miasto. Śliczne zdjęcia.

Roman Świątkowski
08 marzec 2015 11:20

Miasto śliczne. Starówka, baszty, mury obronne, muzea i wieleinnych zabytkowych obiektów i nie tylko jest co zwiedzć i zobaczyć.

Gratuluję spotkania.
 

mokunka
08 marzec 2015 10:31

[cytuj autor=' Danusia']Jak miło jest poczytać o swoim mieście i poznać spojrzenie obiektywnego obserwatora.:-) Mokunko,bardzo ładne fotki zrobiłaś. Obejrzałam je z ogromną przyjemnością:-) Cieszę się,że moje miasto ma troche atrakcyjnych turystycznie miejsc. Mimo problemów z chodzeniem sporo takich słupskich miejsc odwiedziłaś. Jestem pod wrażeniem:-) Dziekuję Ci,że znalazłaś czas na nasze niezapomniane spotkanie i mam nadzieję,że przed nami jescze sporo takich fajnych chwil. Miniony rok nam sprzyjał:-) [/cytuj]

    Danusiu, jestem pod wrażeniem Słupska. Duże miasto. Interesujące pod wieloma wzglendami. Pełne zabytków .Doskonale oznaczone : począwszy od Informacji Turystycznej tuż przy ratuszu (gdzie gratisowe foldery i mapki można otrzymać) , poprzez info przy każdym zabytku, dawne fotografie, opisy....Sporo drogowskazów , sprawiających, iż zabłądzić niespsób.

  Wspomnę jeszcze, że i Ty uczuliłaś mnie na miejsca, których pominąc absolutnie nie można 🙂

Oczywiście mam pewnien niedosyt . Może kiedyś jeszcze tam będę ? Obejrzę inne ciekawostki oraz Dolinę Charlotty.

   Narazie Ty planuje letnie wojarze tak , abyś mogła mnie odwiedzić na trrystycznej  trasie .

Ostatnio edytowany: 2015-03-08 10:32

Ostatnio edytowany: 2015-03-08 10:38

Danusia
08 marzec 2015 08:51

Jak miło jest poczytać o swoim mieście i poznać spojrzenie obiektywnego obserwatora.:-) Mokunko,bardzo ładne fotki zrobiłaś. Obejrzałam je z ogromną przyjemnością:-) Cieszę się,że moje miasto ma troche atrakcyjnych turystycznie miejsc. Mimo problemów z chodzeniem sporo takich słupskich miejsc odwiedziłaś. Jestem pod wrażeniem:-) Dziekuję Ci,że znalazłaś czas na nasze niezapomniane spotkanie i mam nadzieję,że przed nami jescze sporo takich fajnych chwil. Miniony rok nam sprzyjał:-)

marian
07 marzec 2015 23:22

Miasto bardzo interesujące. Miłe spotkanie .Gratuluje i pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
07 marzec 2015 20:24

Hehe, super spotkanie 🙂 Wycieczka również 🙂

Ela
07 marzec 2015 20:18

Super miejsce. Bardzo ładne i sporo do zobaczenia. Ale najfajniejsze spotaknie. Extra. Tylko pozazdrościć.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021